Choć inwestycja już „została zakończona i oddana do użytkowania”, to z wyremontowanej kamienicy przy Kościuszki 26 w Kraśniku i dobudowanej oficyny mieszkańcy będą mogli korzystać dopiero od 11 listopada. Bo właśnie w Święto Niepodległości zaplanowano oficjalne otwarcie. – To takie „kraśnickie” – komentuje opozycyjny radny Paweł Kurek (Polska 2050)
Prace związane z przebudową zespołu budynków przy ul. Kościuszki w Kraśniku (inwestycja za 8 mln zł jest współfinansowana ze środków UE) ruszyły jesienią 2019 r. I pierwotnie miały potrwać do września 2021 r. Po drodze pojawiły się jednak pewne problemy. Rok temu burmistrz Wojciech Wilk informował: – W głównym budynku zabytkowej kamienicy trwają obecnie prace wykończeniowe i niedługo powinniśmy tam instalować wyposażenie. Niestety, prace opóźniły się w drugim, nowo powstałym obiekcie, głównie ze względu na badania archeologiczne, które były przez dłuższy czas prowadzone na terenie dziedzińca. Problemy z zaopatrzeniem i z pracownikami wynikające z uwarunkowań covidowych też odegrały tu pewną rolę, jeśli chodzi o terminy. Mamy nadzieję, że nie wyniosą one dłużej niż dwa miesiące i cały kompleks będzie mógł ruszyć pełną parą po nowym roku.
Ale nie ruszył. – Zakończenie prac wydłużyło się z różnych przyczyn, m.in. covidowych – wyjaśniał na początku września tego roku burmistrz Kraśnika. – Przemalowane zostały także filary w oficynie. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, zrealizowaliśmy też zalecenia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dotyczące przebudowy schodów prowadzących z oficyny do amfiteatru. Ostatnie prace zostaną wykonane w tym miesiącu i po dopuszczeniu do użytkowania kompleks będzie otwarty jesienią tego roku.
Urząd Miasta Kraśnik, który informuje, że „inwestycja pn. „Przebudowa zespołu budynków, przy ul. Kościuszki 26” została zakończona i oddana do użytkowania”, właśnie podał datę oficjalnego otwarcia kompleksu. Zostało zaplanowane za blisko 3 tygodnie.
– Planujemy otwarcie Kościuszki 26 w dniu 11 listopada, podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości – zapowiada Wojciech Wilk.
Tego też dnia jak wyjaśnia Ewelina Hałabiś, kierownik Biura Burmistrza poza oficjalnym otwarciem „nastąpi oddanie do użytkowania mieszkańcom oraz wspomnianym podmiotom”.
W tym miejscu ma działać m.in. oddział Centrum Kultury i Promocji.
– Będą się tam odbywały m.in. zajęcia taneczne, teatralne, kulinarne i plastyczne. Będzie się tam mieścić również siedziba Izby Pamięci, Centrum Wolontariatu, Młodzieżowej Rady Miasta, Związku Harcerstwa RP oraz organizacji pozarządowych – Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Zarząd Oddziału w Kraśniku, Orkiestry Dętej OSP – wylicza burmistrz. – Na piętrze ma być prowadzona działalność medyczna (przychodnia POZ - red.). W nowej części zrewitalizowanego zespołu budynków mieści się sala konferencyjna, w której będą odbywać się sesje Rady Miasta oraz wydarzenia kulturalne. To również będzie bardzo dobre miejsce na kameralne koncerty i spotkania autorskie.
To, że kompleks jest już gotowy, czeka tylko na oficjalne otwarcie nie dziwi radnego miejskiego Pawła Kurka (Polska 2050).
– Bo w Kraśniku przede wszystkim szerzy się propagandę – ocenia radny Kurek. – Przypomnę tylko, że nawet północna obwodnica Kraśnika (droga wojewódzka nr 833 - red.) była otwierana dwa razy. To takie „kraśnickie”. I dodaje: – Będzie podobnie jak z otwarciem kanału przez Mierzeję Wiślaną (uroczystość odbyła się 17 września, w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę - red.).
Program kraśnickiej uroczystości 11 listopada nie jest jeszcze znany.