Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

11 stycznia 2022 r.
6:34

Jest drogo? Będzie drożej! "Przedsiębiorcy mają wybór: albo zamykać firmy, albo podnosić ceny"

Producenci zgodnie przyznają, że przy rosnących kosztach pracy i ogromnych wzrostach cen gazu i prądu będą musieli podnieść ceny swoich towarów
Producenci zgodnie przyznają, że przy rosnących kosztach pracy i ogromnych wzrostach cen gazu i prądu będą musieli podnieść ceny swoich towarów (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

– Trzeba będzie albo podnosić ceny, albo zamykać firmy. Tak źle nie było nigdy – przyznają producenci żywności z Lubelskiego. I dodają, że kolejne podwyżki na ich towary to tylko kwestia czasu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Podnieśliśmy ceny naszych produktów w ubiegłym roku, ale nie o kwotę, która pokryłaby wyższe koszty produkcji, jakie dziś ponosimy – mówi Grzegorz Kondracki, członek zarządu producenta makaronu „AS-Babuni” z Niemiec koło Lublina. – Dlatego patrzymy, jak w tej sytuacji zachowa się konkurencja. Jeśli cenę podniesie jeden producent, to za nim pójdą następni. To stanie się najprawdopodobniej pod koniec stycznia lub na początku lutego. Jak duże będą podwyżki, tego dziś nikt jeszcze nie wie. Ciężko mówić o konkretach, bo np. jeszcze nie wiemy, jak bardzo wzrosną nasze rachunki za media.

Kondracki dodaje, że w tej chwili największym wyzwaniem dla jego firmy są wyższe od nowego roku koszty pracy.

Faktury grozy

Ale większość producentów martwi się rachunkami za media, tymi, które za chwilę dostana po gigantycznych podwyżkach cen gazu i prądu. W ubiegłym tygodniu Piekarnia Kuźmiuk z Lublina poinformowała o swojej nowej taryfie za gaz i związanej z nią podwyżce o 887 procent.

– Energię rachunków jeszcze nie dostaliśmy. Jeszcze jest na to za wcześnie, ale czekamy na nie z dużym niepokojem – przyznaje Ewa Szewczyk, współwłaścicielka fermy drobiu z Ryk. – Fermę prowadzimy od ponad 30 lat i tak źle nie było nigdy. Aż do teraz. Od grudnia wszystko idzie bez przerwy w górę. Drożeją wszystkie komponenty, takie jak zboże. Za soję trzeba była niedawno zapłacić 2 tys. zł za tonę. Teraz to już ponad 2400 zł.

Szewczyk przyznaje, że żeby sprostać coraz wyższym kosztom produkcji, już teraz powinni podnieść ceny. – Po świętach jest zastój. Na razie z korektami cen więc czekamy. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało za kilka tygodni – mówi.

Trudny wybór

– Delikatnie mówiąc jest nieciekawie – mówi Tomasz Korbicki z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” w Nasutowie. – Przedsiębiorcy mają teraz wybór: albo zamykać firmy, albo podnosić ceny. Wszystko dlatego, że podwyżki uderzają w nas na każdym kroku. W grudniu większe koszty ponosiliśmy za każdy kupowany produkt: czy to do produkcji, czy do działalności sklepów.

Dlatego firma już podniosła minimalnie ceny. Przy dalszym wzroście kosztów pracy i opłat za gaz i prąd potrzebne będą jednak kolejne podwyżki. – Skoro wzrosną koszty produkcji, to wzrosną też ceny. Żeby utrzymać się na rynku, producenci będą musieli podnosić ceny – nie ukrywa Korbicki.

Brutalny wzrost cen

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że grudniowa inflacja osiągnęła aż 8,6 proc. A to z kolei oznacza, że żywność drożała w tempie nie notowanym od połowy lat 90. Ekonomiści Pekao SA taki wzrost cen nazywają „brutalnym”. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zdrożało m.in.: mięso drobiowe (o 23,7 proc.), wołowina (14,2 proc.), chleb (12,4 proc.), oleje roślinne (21 proc.), czy cukier (19,4 proc.).

Ceny wciąż będą rosnąć. Specjaliści PKO Banku Polskiego szacują, że w 2022 r. przeciętna cena skupu pszenicy w 2022 będzie wyższa o 25-35 proc., mleka i drobiu o 7-12 proc., a trzody chlewnej o 8-15 proc. Nie powinniśmy się też spodziewać spadku cen jabłek i warzyw.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium