Takie buty kupuje dziś nie tylko młodzież uprawiająca wędrówki po górach.
- Nie tylko młodzi ludzie są naszymi klientami. Również ci w średnim wieku kupują takie buty - mówi Rafał Niewiadomski ze sklepu firmowego HiMountain przy ul. Świętoduskiej w Lublinie.
Wybór takiego obuwia jest ogromny. Na pewno zależy on w dużym stopniu od ceny. Ale za jakość się płaci. - Trzeba zwracać uwagę na membranę, podeszwę i konstrukcję buta - podpowiada Agata Miazek z tego sklepu. Wszystkie buty są ze skóry, wymagają odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji.
Membrana to warstwa wewnątrz buta. Od niej zależy nieprzemakalność i stopień oddychania obuwia. Z reguły nie mają one wewnątrz kożuszka ani ciepłej wyściółki. Najwyżej cenionym materiałem jest Gore-Tex - zabezpiecza przed przemoczeniem, a jednocześnie pozwala na odprowadzanie potu na zewnątrz.
- Buty trekingowe nie są butami typowo zimowymi, choć na takie mogą wyglądać - wyjaśnia Rafał Niewiadomski. - Dlatego przed sezonem zimowym warto sobie kupić skarpety trekingowe, która izolują wilgoć i utrzymują stałą ciepłotę wewnątrz buta.
Podeszwa jest tym elementem, który rzutuje na jakość butów. Za najlepszą uważa się wibramową - jest sprężysta, odporna na ścieranie. Na podeszwę można zakładać specjalne kolce. Wprawdzie stosuje się je raczej na wspinaczkę, ale są tak niewielkie i dyskretne, że mogą być też ratunkiem na oblodzonych ulicach.
Ceny
Buty średniej klasy - 200-300 zł
Buty lepszej klasy z dobrym wibramem - 270-350 zł
Buty bardzo dobre z wibramem i z Gore-Texem - od 400 zł nawet do 670 zł. Jednak nosi się je wiele lat. Mają roczną lub dwuletnią gwarancję
Skarpety trekingowe - od 29 zł
Kolce na śliską nawierzchnię - 49 zł