Patrole Straży Miejskiej będą w najbliższych tygodniach zwracać szczególną uwagę na osoby, które nie sprzątają po swoich psach. Nie będą jednak karać mandatami. Skończy się na pouczeniu i wręczeniu woreczków na psie odchody.
To kolejna odsłona akcji „Woreczki zamiast mandatów”. Miasto prowadziło podobne działania już kilka lat temu.
– Chcemy, żeby woreczki do sprzątania po swoim psie były lepiej dostępne – wyjaśnia Blanka Rdest, dyrektor miejskiego Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
Magistrat wyposażył Straż Miejską w 500 etui w kształcie kości, zawierających foliowe woreczki. Będą one wręczane osobom przyłapanym na pozostawieniu na trawniku lub chodniku nieczystości po swoim pupilu. Obędzie się bez mandatów, a skończy się na pouczeniu i praktycznym „upominku”.
- Akcja będzie realizowana dwuetapowo w listopadzie oraz zimą po opadach śniegu. Pierwsze patrole wyruszą już w tym tygodniu – dodaje pani dyrektor.
Dwuosobowe patrole będzie można spotkać w różnych częściach miasta. Głównie w miejscach, będących najczęstszymi celami psich spacerów, jak Błonia pod Zamkiem, wąwóz między osiedlami Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i dzielnicą Czuby czy tereny zielone na Kalinowszczyźnie.
Od początku tego roku lubelscy strażnicy ukarali 50 właścicieli czworonogów, którzy nie posprzątali po swoich ulubieńcach. Wystawili mandaty na łączną kwotę ponad 6,5 tys. zł. – Tą akcją chcemy przypomnieć posiadaczom psów o obowiązkach, jakie na nich ciążą. Jednym z nich jest sprzątanie po swoim psie – mówi Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie.
Działania prowadzone wspólnie ze strażnikami są elementami kampanii edukacyjno-informacyjnej „Sprzątaj po swoim psie”, realizowanej dzięki środkom z budżetu obywatelskiego. W związku z nią w czerwcu na ulicach Lublinia pojawiło się 11 tematycznych billboardów. Banery z podobną treścią wywieszono na ogrodzeniach 10 miejskich wybiegów psów. Do akcji dołączyła również część lubelskich rad dzielnic, które na swoim terenie umieszczają plansze informacyjne dotyczące obowiązku sprzątania po swoim psie.
- Dodatkowo do zarządców i administratorów nieruchomości, którzy biorą udział w tegorocznej edycji miejskiej akcji zostaną przekazane naklejki na kosze na odpady informujące o tym, że do zwykłych pojemników można także wrzucać psie nieczystości, o czym informuje Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Lublin – dodaje Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta.