Zamość

10 września 2020 r.
7:35

Zamość i zagadka płatnego parkowania. Czy nowe parkingi w strefie są legalne?

Autor: Zdjęcie autora agdy
Od 1 września płacisz tu za parkowanie
Od 1 września płacisz tu za parkowanie (fot. Kazimierz Chmiel)

Na parkingach przy Parku Miejskim i przy ul. Partyzantów kierowcy płacą za zostawienie auta. To nowość, bo opłaty wprowadzono tu w tym miesiącu. Przewodniczący zarządu osiedla Stare Miasto uważa, że urzędnicy nielegalnie powiększyli strefę płatnego parkowania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Uważam, że próbuje się od mieszkańców wyciągnąć pieniądze – mówił na środowej konferencji Maciej Spozowski, przewodniczący zarządu Osiedla Stare Miasto, który zaprosił dziennikarzy na jeden z dwóch miejskich parkingów, gdzie jego zdaniem opłaty za parkowanie pobierane są nielegalnie.

Tu zaszła zmiana

Od przyszłego poniedziałku w Zamościu będą objazdy i zmiany w układzie komunikacyjnym. Z powodu remontu zamknięty będzie plac Stefanidesa, a później i plac Wolności. To były dwa duże płatne parkingi w obrębie Starego Miasta. Dlatego urzędnicy już od 1 września przenieśli płatne parkowanie w miejsca, gdzie wcześniej można było zostawiać samochody gratis. I mnóstwo osób z tego korzystało. Chodzi o parking przy Parku Miejskim i przy ul. Partyzantów (tzw. parking PZU).

Maciej Spozowski wątpliwości na temat legalności takich działań miał już na ostatniej sesji rady miasta. Pytał, czy traktowanie tych parkingów jako strefę płatną jest zgodne z uchwałą. Urzędnicy zapewniali, że wszystko jest prawidłowo.

Na stronie Urzędu Miasta czytamy, że strefę płatnego parkowania, zgodnie z art. 13b, ust. 2 ustawy o drogach publicznych, ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, w celu zwiększenia rotacji parkujących samochodów.

– Oba parkingi są przepełnione pojazdami, które bardzo często zajmują miejsca postojowe przez cały dzień. Potrzeba poboru opłat za postój w tych miejscach wynika wprost z idei płatnego parkowania – informuje Zarząd Dróg Grodzkich w Zamościu.

Mapa ze strony Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu

W uchwale z 2017 roku w „sprawie płatnego parkowania pojazdów samochodowych na drogach publicznych Miasta Zamość”, na mocy której w ogóle w Zamościu kierowcy płacą za parkowanie, ustalono dwie strefy. Strefa 1 obejmująca obszar Starówki i strefa 2 obejmująca obszar Nowego Miasta.

Gdzie granice

Spozowski sięgnął do pochodzącego z 2018 roku dokumentu „Zarządzanie Starym Miastem”, by pokazać, że sporne parkingi nie leżą w granicy Starówki, ograniczonej liniami dawnych fortyfikacji.

Tymczasem na stronie Zarządu Dróg Grodzkich 1 września został opublikowany fragment planu Zamościa pokazujący „Granice Strefy 1”, a w nich także parkingi przy parku i PZU. Nagłówek mapki odsyła przy tym do paragrafu uchwały z 2017 roku, co może sugerować, że to załącznik do niej.

Nic bardziej mylnego. Tekst uchwały sprzed trzech lat, na co też zwraca uwagę przewodniczący zarządu osiedla Stare Miasto, w ogóle nie zawierał mapki. Ma kilka załączników, ale są to wzory biletów parkingowych czy kart, jakich używają mieszkańcy strefy.

Stanowisko miasta

- Parkingi przy parku miejskim oraz przy PZU zlokalizowane są wewnątrz strefy pełnej ochrony konserwatorskiej, należą zatem do strefy 1 płatnego parkowania określonej jako obszar Starówki w Uchwale XXVIII/334/2017 z dnia 27 marca 2017 roku – wyjaśnia Marta Lackorzyńska-Szerafin, rzecznik prasowy UM Zamość.

W nadesłany stanowisku w tej sprawie przytacza definicję „starówki” ze Słownika Języka Polskiego PWN.

Pani rzecznik wyjaśnia, że nie ma potrzeby procedowania przez Radę Miasta Zamość nowej uchwały w sprawie płatnego parkowania, ponieważ strefa 1 nie uległa poszerzeniu. Dokonano jedynie zmiany organizacji ruchu wewnątrz strefy znakując ulice i parkingi w sposób umożliwiający zgodny z prawem pobór opłat w dodatkowych miejscach.

- Reasumując, pobór opłat za postój na parkingach przy parku miejskim oraz przy PZU jest zgodny z przepisami. Nawoływanie do niepłacenia przez przewodniczącego zarządu osiedla Stare Miasto jest działaniem narażającym kierowców na konsekwencje w postaci nałożenia opłaty dodatkowej w wysokości 50 zł za brak opłaconego postoju w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w dni robocze, w godzinach określonych w Uchwale Rady Miasta – dodaje.

Tu gratis

Miasto na swojej stronie, pisząc o wprowadzeniu opłat przy parku i przy PZU, przypomina, że wokół Starego Miasta wciąż funkcjonują parkingi bezpłatne: przy „Lunecie” (była baza MZK, za Urzędem Wojewódzkim), przy Wartowni, przy ul. Droga Męczenników Rotundy, a także na hubie komunikacyjnym (centrum przesiadkowe przy ul. Peowiaków k. Urzędu Gminy Zamość).

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Baza wojskowa w Jasionce koło Rzeszowa

Amerykanie opuszczają Jasionkę. Czy trafią na lotnisko w Lublinie?

Władze Stanów Zjednoczonych podjęły decyzję o relokacji amerykańskich żołnierzy, którzy niemal od początku wojny na Ukrainie stacjonowali na lotnisku w Jasionce. Sprzęt i personel spod Rzeszowa ma trafić do innych miejsc w Polsce.

ChKS Chełm zaczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz z Vislą Proline Bydgoszcz

ChKS Chełm zaczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz z Vislą Proline Bydgoszcz

Dzisiaj startuje faza play-off w PLS 1. lidze siatkarzy. ChKS Chełm rozpocznie walkę o awans do PlusLigi od domowego starcia z BKS Vislą Proline Bydgoszcz. Zawody rozpoczną się o godz. 18.

Zigi Zana

Kupiec wylicytował najdroższego konia aukcji, ale nie wpłacił. Zigi Zana zostaje w Polsce

Miała być najwyższa cena ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, a wyszła klapa. Klacz Zigi Zana zostaje w stadninie w Michałowie, bo kupiec nie wpłacił 145 tys. euro.

Balon którym próbowano przemycić wyroby tytoniowe bez akcyzy

Przemyt na wysokościach. Balon meteorologiczny w służbie kontrabandy

Wydawać by się mogło, że widzieliśmy już wszystko – ale przemytnicy znów udowodnili, że granice wyobraźni są dla nich równie nieistotne jak te państwowe. Tym razem do próby przemytu nielegalnych papierosów przez polską granicę wykorzystano… balon meteorologiczny.

Zielone szaleństwo w Hali Targów już w ten weekend
KONKURS
12 kwietnia 2025, 8:00

Zielone szaleństwo w Hali Targów już w ten weekend

Miłośnicy roślin, szykujcie torby! Już w ten weekend Hala Targów Lublin zamieni się w zielony raj – do miasta wraca Festiwal Roślin. Setki doniczkowych okazów, atrakcyjne ceny i fachowe porady czekają na wszystkich, którzy chcą zazielenić swoje mieszkanie lub balkon.

Zdjęcia wysyłane przez organistę

Dwuznaczne propozycje i półnagie zdjęcia. Organista przesłuchany przez prokuratora

Śledczy przesłuchali już organistę z Łukowa, który nagle stracił pracę w jednej z parafii. Ma to związek z zawiadomieniem, które do prokuratury złożył ojciec nastolatka.

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę
zdjęcia
galeria

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę

Był 10 kwietnia 2010 roku, gdy o godz. 8:41 w rosyjskim Smoleńsku rozbił się polski samolot wojskowy Tu-154. Na jego pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym ówczesny prezydent RP, Lech Kaczyński. Wszyscy zginęli. Dzisiaj mija dokładnie 15 lat od tamtej tragedii.

Odkryj stal 1.4542, znaną również jako 17-4PH, i jej interesujące właściwości

Odkryj stal 1.4542, znaną również jako 17-4PH, i jej interesujące właściwości

Stal 1.4542, znana również jako 17-4PH lub X5CrNiCuNb16-4, to materiał, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu. Łącząc wysoką wytrzymałość mechaniczną, doskonałą udarność oraz wyjątkową odporność na korozję, stal ta sprawdza się zarówno w warunkach kriogenicznych, jak i w środowisku morskim. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodność i trwałość – od przemysłu lotniczego, przez chemiczny, aż po branżę papierniczą.

E-winieta na Węgry - prosto i wygodnie

E-winieta na Węgry - prosto i wygodnie

Wyjazd własnym samochodem, motocyklem, autem kempingowym lub innym pojazdem na Węgry to świetny pomysł. Nie należy tylko zapominać, że tamtejsze autostrady i drogi ekspresowe w większości są płatne, trzeba więc wykupić winietę. Najwygodniej jest to zrobić online, nabywając bardzo praktyczną e-winietę.

Górnik Łęczna zremisował z Kotwicą Kołobrzeg, ale dostanie za ten mecz trzy punkty?

Górnik Łęczna zremisował z Kotwicą Kołobrzeg, ale dostanie za ten mecz trzy punkty?

Mecz pomiędzy Górnikiem Łęczna, a Kotwicą Kołobrzeg zakończył się remisem, ale wszystko wskazuje na to, że zielono-czarni niebawem dodadzą do swojego dorobku za to spotkanie nie jeden, a trzy punkty. A to dlatego, że ekipa gości w trakcie meczu złamała regulamin rozgrywek

Odkryj fascynujący świat włosów z książkami Artura Kieracha – „Sekretne życie włosów” i „101 pytań o przeszczep włosów”

Odkryj fascynujący świat włosów z książkami Artura Kieracha – „Sekretne życie włosów” i „101 pytań o przeszczep włosów”

Włosy to nie tylko ozdoba, ale także ważny element naszej tożsamości i zdrowia – a nikt nie rozumie ich lepiej niż dr Artur Kierach, ceniony specjalista od transplantacji włosów. Jego dwie wyjątkowe książki, „Sekretne życie włosów” oraz „101 pytań o przeszczep włosów”, to prawdziwe kompendium wiedzy dla każdego, kto chce zadbać o swoje włosy, zrozumieć ich naturę lub rozważa zabieg przeszczepu. Te poradniki, dostępne w sprzedaży na drkierach.pl, łączą naukową wiedzę z praktycznymi wskazówkami, oferując czytelnikom zarówno fascynującą lekturę, jak i konkretne rozwiązania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o włosy i czy transplantacja jest dla Ciebie, te książki są właśnie dla Ciebie!

Z tą kartą w Kazimierzu zapłacą mniej. Ratusz szykuje zniżki

Z tą kartą w Kazimierzu zapłacą mniej. Ratusz szykuje zniżki

Kazimierz Dolny uruchamia Kazimierską Kartę Mieszkańca. Obywatele, którzy mieszkają na terenie gminy mogą liczyć na zniżki, benefity i przywileje zarówno ze strony jednostek samorządowych jak i lokalnych przedsiębiorstw.

Exaequo Melting Watch – zegarki inspirowane surrealizmem

Exaequo Melting Watch – zegarki inspirowane surrealizmem

Surrealizm to nurt, który zmusza do myślenia, łamie utarte schematy i podważa tradycyjne pojęcie o czasie oraz rzeczywistości. Nie dziwi zatem fakt, że nawet branża zegarmistrzowska, znana z precyzyjnych mechanizmów, a także klasycznego designu, znajduje inspirację w tej awangardowej sztuce. Zegarki Exaequo Melting Watch to propozycja dla tych, którzy chcą nosić na nadgarstku manifest kreatywności – zegarki, które zdają się topnieć, zmieniając swój kształt i wywołując niepowtarzalne emocje.

Lublin centrum europejskiej okulistyki? Lekarze szkolili się w chirurgii zaćmy

Lublin centrum europejskiej okulistyki? Lekarze szkolili się w chirurgii zaćmy

W miniony weekend Lublin gościł lekarzy z Europy na szkoleniu z zakresu chirurgii zaćmy. Wydarzenie, organizowane pod patronatem Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) z siedzibą w szwajcarskim Lugano, zgromadziło uczestników z Czech, Słowacji, Rumunii i Polski.

Taneczny flash mob w Lublinie. Weź w nim udział!
film

Taneczny flash mob w Lublinie. Weź w nim udział!

29 kwietnia plac Litewski zamieni się w wielką, otwartą scenę taneczną. Punktualnie o godz. 17.15 rozpocznie się tam taneczny flash mob organizowany przez Dziennik Wschodni z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadaje rytm”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium