Na parkingach przy Parku Miejskim i przy ul. Partyzantów kierowcy płacą za zostawienie auta. To nowość, bo opłaty wprowadzono tu w tym miesiącu. Przewodniczący zarządu osiedla Stare Miasto uważa, że urzędnicy nielegalnie powiększyli strefę płatnego parkowania
– Uważam, że próbuje się od mieszkańców wyciągnąć pieniądze – mówił na środowej konferencji Maciej Spozowski, przewodniczący zarządu Osiedla Stare Miasto, który zaprosił dziennikarzy na jeden z dwóch miejskich parkingów, gdzie jego zdaniem opłaty za parkowanie pobierane są nielegalnie.
Tu zaszła zmiana
Od przyszłego poniedziałku w Zamościu będą objazdy i zmiany w układzie komunikacyjnym. Z powodu remontu zamknięty będzie plac Stefanidesa, a później i plac Wolności. To były dwa duże płatne parkingi w obrębie Starego Miasta. Dlatego urzędnicy już od 1 września przenieśli płatne parkowanie w miejsca, gdzie wcześniej można było zostawiać samochody gratis. I mnóstwo osób z tego korzystało. Chodzi o parking przy Parku Miejskim i przy ul. Partyzantów (tzw. parking PZU).
Maciej Spozowski wątpliwości na temat legalności takich działań miał już na ostatniej sesji rady miasta. Pytał, czy traktowanie tych parkingów jako strefę płatną jest zgodne z uchwałą. Urzędnicy zapewniali, że wszystko jest prawidłowo.
Na stronie Urzędu Miasta czytamy, że strefę płatnego parkowania, zgodnie z art. 13b, ust. 2 ustawy o drogach publicznych, ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, w celu zwiększenia rotacji parkujących samochodów.
– Oba parkingi są przepełnione pojazdami, które bardzo często zajmują miejsca postojowe przez cały dzień. Potrzeba poboru opłat za postój w tych miejscach wynika wprost z idei płatnego parkowania – informuje Zarząd Dróg Grodzkich w Zamościu.
W uchwale z 2017 roku w „sprawie płatnego parkowania pojazdów samochodowych na drogach publicznych Miasta Zamość”, na mocy której w ogóle w Zamościu kierowcy płacą za parkowanie, ustalono dwie strefy. Strefa 1 obejmująca obszar Starówki i strefa 2 obejmująca obszar Nowego Miasta.
Gdzie granice
Spozowski sięgnął do pochodzącego z 2018 roku dokumentu „Zarządzanie Starym Miastem”, by pokazać, że sporne parkingi nie leżą w granicy Starówki, ograniczonej liniami dawnych fortyfikacji.
Tymczasem na stronie Zarządu Dróg Grodzkich 1 września został opublikowany fragment planu Zamościa pokazujący „Granice Strefy 1”, a w nich także parkingi przy parku i PZU. Nagłówek mapki odsyła przy tym do paragrafu uchwały z 2017 roku, co może sugerować, że to załącznik do niej.
Nic bardziej mylnego. Tekst uchwały sprzed trzech lat, na co też zwraca uwagę przewodniczący zarządu osiedla Stare Miasto, w ogóle nie zawierał mapki. Ma kilka załączników, ale są to wzory biletów parkingowych czy kart, jakich używają mieszkańcy strefy.
Stanowisko miasta
- Parkingi przy parku miejskim oraz przy PZU zlokalizowane są wewnątrz strefy pełnej ochrony konserwatorskiej, należą zatem do strefy 1 płatnego parkowania określonej jako obszar Starówki w Uchwale XXVIII/334/2017 z dnia 27 marca 2017 roku – wyjaśnia Marta Lackorzyńska-Szerafin, rzecznik prasowy UM Zamość.
W nadesłany stanowisku w tej sprawie przytacza definicję „starówki” ze Słownika Języka Polskiego PWN.
Pani rzecznik wyjaśnia, że nie ma potrzeby procedowania przez Radę Miasta Zamość nowej uchwały w sprawie płatnego parkowania, ponieważ strefa 1 nie uległa poszerzeniu. Dokonano jedynie zmiany organizacji ruchu wewnątrz strefy znakując ulice i parkingi w sposób umożliwiający zgodny z prawem pobór opłat w dodatkowych miejscach.
- Reasumując, pobór opłat za postój na parkingach przy parku miejskim oraz przy PZU jest zgodny z przepisami. Nawoływanie do niepłacenia przez przewodniczącego zarządu osiedla Stare Miasto jest działaniem narażającym kierowców na konsekwencje w postaci nałożenia opłaty dodatkowej w wysokości 50 zł za brak opłaconego postoju w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w dni robocze, w godzinach określonych w Uchwale Rady Miasta – dodaje.
Tu gratis
Miasto na swojej stronie, pisząc o wprowadzeniu opłat przy parku i przy PZU, przypomina, że wokół Starego Miasta wciąż funkcjonują parkingi bezpłatne: przy „Lunecie” (była baza MZK, za Urzędem Wojewódzkim), przy Wartowni, przy ul. Droga Męczenników Rotundy, a także na hubie komunikacyjnym (centrum przesiadkowe przy ul. Peowiaków k. Urzędu Gminy Zamość).