12 czerwca minie 440 lat od dnia, kiedy król Stefan Batory potwierdził podpisem i pieczęcią akt lokacyjny Zamościa. Uroczystości trwają. W programie wystawa współczesnych i dawnych zdjęć miasta
Od piątku w Muzeum Zamojskim można będzie oglądać urodzinowa wystawę, na której kurator Mirosław Chmiel pokazuje skany oryginalnych fotografii miasta z 1921 roku oraz zdjęcia tych samych obiektów i miejsc wykonane przez członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej, dla których przedwojenne fotografie były jedynie inspiracją.
Przewodnikiem po dawnym Zamościu jest sam Jan Bułhak, który był w mieście z aparatem 99 lat temu.
Jak informują autorzy ekspozycji, w zbiorach Muzeum Zamojskiego znajduje się album „Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka, Tom 75, Zamość”, tym cenniejszy, że w 1944 roku spłonęła w Wilnie jego pracownia, a w niej 10 000 skatalogowanych i opisanych negatywów.
Jan Bułhak (1876–1950) należy do grona najwybitniejszych artystów XX wieku. Fotografik, teoretyk sztuki, pedagog oraz organizator życia fotograficznego w Polsce. Współzałożyciel i prezes Fotoklubu Wileńskiego (1927), Fotoklubu Polskiego (1930), a po II Wojnie Światowej w 1947 roku Związku Polskich Artystów Fotografów, który od 1952 roku istnieje pod nazwą Związek Polskich Artystów Fotografików. Twórca terminu „fotografii ojczystej”, której celem było dokumentowanie narodowego dziedzictwa kulturowego przez połączenie w obrazie fotograficznym piękna i wiedzy. Wykonał 158 albumów fotograficznych poświęconych miastom i regionom II Rzeczypospolitej. Jednym z nich jest właśnie Zamość.