Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 listopada 2022 r.
17:02

Turystyczny Zamość odbija się po pandemii. Skąd przyjeżdżają tu ludzie?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 0 A A

Było dużo lepiej niż w pandemicznym roku 2020, sytuacja poprawiła się też w porównaniu z minionym, ale do stanu z 2019 pod względem liczby gości odwiedzających miasto jest jeszcze daleko. W Zamościu oficjalnie podsumowano miniony sezon turystyczny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy uroczystość zorganizowana w zamojskim Ratuszu dobiegała już końca, tłumów na Rynku Wielkim nie było. Trudno się dziwić. Sezon turystyczny właściwie już się zakończył. Jednak na kilkuosobową grupę zwiedzających udało nam się natknąć. Byli to pracownicy i podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Konstantynowie (pow. bialski). Przyjechali do Zamościa, by wziąć udział w szkoleniu. Czas wolny wykorzystali na spacer po Starym Mieście. Wrażenia? Jak najlepsze.

– Dzisiaj jest piękna pogoda, nie ma tłumów, nie ma na co narzekać – zapewniali zgodnie.

– To mój pierwszy pobyt w Zamościu. Wcześniej znalazłam miasto tylko z jakichś relacji w telewizji. Na żywo robi zdecydowanie lepsze wrażenie. Zwłaszcza architektura przypadła mi do gustu – stwierdziła Monika Szylar.

– Ja byłem w Zamościu już kiedyś, jakieś 10 lat temu. Zmiany są ogromne. Widzę, że jeszcze trwają jakieś remonty, więc coś tam jest do zrobienia, ale poprawa jest zdecydowana – dorzucił Marek Struk.

Oficjalne podsumowanie sezonu turystycznego w Zamościu i na Roztoczu było okazją do podziękowań. Dlatego na uroczystość zaproszono osoby i przedstawicieli wielu najróżniejszych instytucji, które pracowały i pracują na to, by turyści czuli się w regionie jak najlepiej. Ich zaangażowanie docenił w swoim wystąpieniu Piotr Orzechowski, wiceprezydent Zamościa. Chwalił, ale też mówił, że wiele jest jeszcze do zrobienia, bo „apetyt rośnie w miarę jedzenia”.

– Dlatego proszę o zdwojenie wysiłków – apelował, dodając, że to niezbędne zwłaszcza w kontekście minionych sezonów, na których swoje piętno znacząco odcisnęła najpierw pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, a później także wojna w Ukrainie i rosnąca inflacja, która sprawiła, że w górę pójść musiały też koszty wszelkiego rodzaju usług turystycznych.

Ze statystyk przedstawionych podczas podsumowania wynika jednak, że po słabym roku 2020 (wtedy Zamość odwiedziło trochę ponad 221 tys. osób, czyli niewiele w porównaniu z 311 tys. w 2019) z każdym kolejnym sytuacja się poprawiała. W zeszłorocznym sezonie, według szacunków, miasto odwiedziło ok. 230 tys. osób, a już w 2022 ponad 235 tys.

– Dominowali turyści indywidualni, zainteresowani głównie historią i dziedzictwem kulturowym Zamościa, ale również rodziny z dziećmi – mówił przedstawiając dane Wojciech Sachajko z Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Wspomniał o tym, że odnotowano sporo wizyt weekendowych, a jeśli pobyty były dłuższe, to goście z reguły nocowali na Roztoczu, a do miasta wpadali przy okazji. Z kolei w okresie wiosennym i jesienią, więcej niż rok wcześniej było grup zorganizowanych.

Wśród polskich turystów dominowali mieszkańcy regionów najbliżej położonych czyli woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i podlaskiego. W grupie gości zza granicy najwięcej było Niemców i Brytyjczyków, a na kolejnych pozycjach znaleźli się goście z Japonii i Izraela.

Wśród czynników, które ujemnie wpływały na liczbę turystów wymieniano m.in. słabe skomunikowanie Zamościa z innymi miastami w regionie (ten problem najczęściej wskazywali podobno goście), ale również fakt bardzo korzystnych w tym roku ofert wyjazdów zagranicznych, no i oczywiście rosnące lawinowo ceny. – Należy jednak podkreślić, że obserwujemy rosnące zainteresowanie turystów korzystaniem z obiektów turystycznych, a to wynika z faktu, że oferta miasta pod tym względem jest naprawdę bardzo bogata – mówił Sachajko.

Wtorkowe wydarzenie było też okazją do przypomnienia i omówienia działań podejmowanych przez samorząd z myślą o gościach. To m.in. wydanie unikatowych książek kucharskich zawierających tradycyjne, a nawet historyczne przepisy na lokalne dania. Latem tego roku ukazał się też wyjątkowy przewodnik „Oprowadzacz zamojski”, zawierający 12 tras, którymi z perspektywy mieszkańca można zwiedzać Zamość. Osoby zaangażowane w przygotowanie tych propozycji zostały we wtorek uhonorowane specjalnymi podziękowaniami.

Własne nagrody, wyróżnienia i podziękowania wręczyła również Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze”, współorganizująca podsumowanie sezonu. Podziękowania trafiły do Katarzyny Dzadz, Edwarda Słoniewskiego i Starostwa Powiatowego w Zamościu. Wyróżnienie otrzymała gmina Zamość, a certyfikat i nagrodę „Roztoczana” otrzymała Lokalna Grupa Działania Ziemia Zamojska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Trzy mecze do końca i obecnie tylko punkt straty do miejsca w strefie barażowej. Motor Lublin podobnie, jak przed rokiem nadal liczy się w walce o awans. Już w piątek podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają u siebie ze Zniczem Pruszków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium