Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 listopada 2022 r.
17:02

Turystyczny Zamość odbija się po pandemii. Skąd przyjeżdżają tu ludzie?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Było dużo lepiej niż w pandemicznym roku 2020, sytuacja poprawiła się też w porównaniu z minionym, ale do stanu z 2019 pod względem liczby gości odwiedzających miasto jest jeszcze daleko. W Zamościu oficjalnie podsumowano miniony sezon turystyczny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy uroczystość zorganizowana w zamojskim Ratuszu dobiegała już końca, tłumów na Rynku Wielkim nie było. Trudno się dziwić. Sezon turystyczny właściwie już się zakończył. Jednak na kilkuosobową grupę zwiedzających udało nam się natknąć. Byli to pracownicy i podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Konstantynowie (pow. bialski). Przyjechali do Zamościa, by wziąć udział w szkoleniu. Czas wolny wykorzystali na spacer po Starym Mieście. Wrażenia? Jak najlepsze.

– Dzisiaj jest piękna pogoda, nie ma tłumów, nie ma na co narzekać – zapewniali zgodnie.

– To mój pierwszy pobyt w Zamościu. Wcześniej znalazłam miasto tylko z jakichś relacji w telewizji. Na żywo robi zdecydowanie lepsze wrażenie. Zwłaszcza architektura przypadła mi do gustu – stwierdziła Monika Szylar.

– Ja byłem w Zamościu już kiedyś, jakieś 10 lat temu. Zmiany są ogromne. Widzę, że jeszcze trwają jakieś remonty, więc coś tam jest do zrobienia, ale poprawa jest zdecydowana – dorzucił Marek Struk.

Oficjalne podsumowanie sezonu turystycznego w Zamościu i na Roztoczu było okazją do podziękowań. Dlatego na uroczystość zaproszono osoby i przedstawicieli wielu najróżniejszych instytucji, które pracowały i pracują na to, by turyści czuli się w regionie jak najlepiej. Ich zaangażowanie docenił w swoim wystąpieniu Piotr Orzechowski, wiceprezydent Zamościa. Chwalił, ale też mówił, że wiele jest jeszcze do zrobienia, bo „apetyt rośnie w miarę jedzenia”.

– Dlatego proszę o zdwojenie wysiłków – apelował, dodając, że to niezbędne zwłaszcza w kontekście minionych sezonów, na których swoje piętno znacząco odcisnęła najpierw pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, a później także wojna w Ukrainie i rosnąca inflacja, która sprawiła, że w górę pójść musiały też koszty wszelkiego rodzaju usług turystycznych.

Ze statystyk przedstawionych podczas podsumowania wynika jednak, że po słabym roku 2020 (wtedy Zamość odwiedziło trochę ponad 221 tys. osób, czyli niewiele w porównaniu z 311 tys. w 2019) z każdym kolejnym sytuacja się poprawiała. W zeszłorocznym sezonie, według szacunków, miasto odwiedziło ok. 230 tys. osób, a już w 2022 ponad 235 tys.

– Dominowali turyści indywidualni, zainteresowani głównie historią i dziedzictwem kulturowym Zamościa, ale również rodziny z dziećmi – mówił przedstawiając dane Wojciech Sachajko z Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Wspomniał o tym, że odnotowano sporo wizyt weekendowych, a jeśli pobyty były dłuższe, to goście z reguły nocowali na Roztoczu, a do miasta wpadali przy okazji. Z kolei w okresie wiosennym i jesienią, więcej niż rok wcześniej było grup zorganizowanych.

Wśród polskich turystów dominowali mieszkańcy regionów najbliżej położonych czyli woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i podlaskiego. W grupie gości zza granicy najwięcej było Niemców i Brytyjczyków, a na kolejnych pozycjach znaleźli się goście z Japonii i Izraela.

Wśród czynników, które ujemnie wpływały na liczbę turystów wymieniano m.in. słabe skomunikowanie Zamościa z innymi miastami w regionie (ten problem najczęściej wskazywali podobno goście), ale również fakt bardzo korzystnych w tym roku ofert wyjazdów zagranicznych, no i oczywiście rosnące lawinowo ceny. – Należy jednak podkreślić, że obserwujemy rosnące zainteresowanie turystów korzystaniem z obiektów turystycznych, a to wynika z faktu, że oferta miasta pod tym względem jest naprawdę bardzo bogata – mówił Sachajko.

Wtorkowe wydarzenie było też okazją do przypomnienia i omówienia działań podejmowanych przez samorząd z myślą o gościach. To m.in. wydanie unikatowych książek kucharskich zawierających tradycyjne, a nawet historyczne przepisy na lokalne dania. Latem tego roku ukazał się też wyjątkowy przewodnik „Oprowadzacz zamojski”, zawierający 12 tras, którymi z perspektywy mieszkańca można zwiedzać Zamość. Osoby zaangażowane w przygotowanie tych propozycji zostały we wtorek uhonorowane specjalnymi podziękowaniami.

Własne nagrody, wyróżnienia i podziękowania wręczyła również Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze”, współorganizująca podsumowanie sezonu. Podziękowania trafiły do Katarzyny Dzadz, Edwarda Słoniewskiego i Starostwa Powiatowego w Zamościu. Wyróżnienie otrzymała gmina Zamość, a certyfikat i nagrodę „Roztoczana” otrzymała Lokalna Grupa Działania Ziemia Zamojska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium