Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 lipca 2021 r.
17:56

Zamość się zgadza na spalarnię. Mówi Veolii jaka ma być

Autor: Zdjęcie autora agdy
Ciepłownia Szopinek
Ciepłownia Szopinek (fot. Kazimierz Chmiel/archiwum)

Jest bardzo ważny dokument. Prezydent Zamościa wydał decyzję środowiskową dla Veolii Wschód. Inwestor czekał na nią ponad trzy lata. Przeciwnicy rozbudowy ciepłowni Szopinek zapowiadają, że nie rezygnują z protestów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto opublikowało decyzję środowiskową, na którą czekał inwestor - Veolia Wschód oraz tysiące przeciwników rozbudowy instalacji na terenie ciepłowni Szopinek.

Ciepło dla miasta

Sprawa jest w Zamościu i gminie Zamość głośna, ciągnie się od kilku lat, oparła się nawet o sąd  i od kilku lat budzi emocje. Chodzi o spalarnię odpadów w obiegu zamkniętym, która ma powstać w Zamościu. Jej realizacja umożliwi produkcję ciepła zapewniającego pokrycie zapotrzebowania na energię cieplną w okresie letnim w sieci ciepłowniczej miasta. Instalacja ma przetworzyć ponad 15 i pół tysiąca ton odpadów (pre-RDF) rocznie. To wysokokaloryczna część odpadów komunalnych, zawierających zwykle frakcje takie jak tworzywa sztuczne, tekstylia itp.

Podpisany przez prezydenta Zamościa 91-stronicowy dokument, jest ważnym etapem w przygotowaniu inwestycji.

- Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach to wytyczne dla inwestora, który w oparciu o nie zleca projekt. Nie jest ostateczna, strony postępowania mają czternaście dni na jej zaskarżenie. W naszej ocenie dokument powstał z zachowaniem szczególnej staranności, jego przygotowanie trwało prawie trzy lata. Zawarliśmy w niej wszystko, co z naszej perspektywy było zasadne – mówi Jarosław Miechowiecki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość.  

Problem się pogłębił

Veolia Wschód mając prawomocną decyzję środowiskową, będzie się mogła zaprojektować instalację i starać, także u miejskich urzędników, o pozwolenie na jej budowę.

- Od ogłoszenia projektu budowy, na terenie ciepłowni w Zamościu, instalacji termicznego przekształcania odpadów wykorzystującej RDF z Dębowca minęło już ponad 3 lata. W tym okresie problem gospodarki odpadowej znacząco się pogłębił. Wiele miast i gmin na terenie całego kraju chciałoby, wzorem innych krajów europejskich, zbudować u siebie takie instalacje. Głównymi barierami są tu jednak brak środków lub brak odpowiednio rozwiniętej sieci ciepłowniczej.

Budowa instalacji termicznego przekształcania domykających lokalne systemy gospodarki odpadowej i produkujących ciepło na potrzeby lokalnych sieci jest rozwiązaniem preferowanym przez polski rząd i jednym z filarów transformacji energetycznej ciepłownictwa wskazanym w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) – komentuje Roman Trześniowski, członek zarządu Veolia Wschód, który w marcu 2018 roku reprezentował spółkę i składał wniosek o wydanie dokumentu. Dodaje, że Veolia Wschód Sp. z o.o. nie otrzymała jeszcze decyzji prezydenta Zamość na piśmie i zapowiada, że harmonogram kolejnych etapów projektu zostanie przedstawiony w pierwszej połowie sierpnia.

Liczą, że coś zmienią

Przeciwnicy rozbudowy ciepłowni nie składają broni, liczą, że jeszcze będą mogli wyrazić swoje obawy i niezadowolenie z planów inwestora. Że jeszcze powstrzymają inwestycję. Te momenty to pozwolenie na budowę i eksploatację, o które Veolia Wschód będzie się musiała ubiegać, zanim uruchomi planowaną instalację.

Radny miejski Janusz Kupczyk i radny powiatowy Konrad Dziuba, którzy działają w społecznym komitecie „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu” zapowiadają, że we wtorek lub środę dojdzie do spotkania i rozmów o dalszych działaniach. Przeciwnicy inwestycji nie są zaskoczeni wydaną decyzją, było wiadomo, że miasto ją wyda. Narzekają, że stało się to w czasie wakacyjnym i trudno o szybką reakcję.

Osoby, które pisały petycje, blokowały drogę do ciepłowni, brały udział w protestach tłumaczą, że boją się smrodu ze spalarni, hałasu samochodów dostarczających śmieci, spadku wartości ich działek. Oficjalnie protestujących popierają radni miejscy, gminni i powiatowi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium