Leżący po drugiej strony granicy Bełz zabiega o polskich turystów.
Prace są zaawansowane. - Po dokładnej analizie trasy najbardziej celowe wydaje się utworzenie szlaku okrężnego - informuje Marek Marcola, zastępca prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość Roztocze”.
Jego trasa wiodłaby przez miejscowości: Lubycza Królewska, Hrebenne, Rawa Ruska, Bełz, Czerwonograd, Sokal, Waręż, Iwonicze, Zimno, Włodzimierz Wołyński, Zosin, Strzyżów, Hrubieszów, Gródek, Ślepcze, Kryłów, Kolonia Kryłów, Dołhobyczów, Chłopiatyn, Myców, Dłużniów, Sulimów, Liski Waręskie, Budynin, Korczmin, Dyniska, Jarczów, Korhynie i Tomaszów Lubelski.
- Na koniec listopada zatwierdzony zostanie jego przebieg, natomiast otwarcie planowane jest w połowie przyszłego roku - mówi Andrzej Adamek, wójt gminy Bełżec, która w zeszłym roku podpisała z ukraińskim Bełzem porozumienie o współpracy.
Na pewno będzie się zaczynał na stacji kolejowej w Bełżcu i tam też będzie się kończył. - W Bełżcu i Bełzie powstaną "bramy” do szlaku, co oznacza szczególnie zaakcentowaną roli tych dwóch miejscowości - wskazuje Marcola. - Do okrężnego szlaku można będzie się włączyć w każdym miejscu i w dowolnym miejscu go opuścić - dodaje Adamek.
Opracowanie i wytyczenie trasy pozwoli na organizowanie wycieczek z przewodnikiem na wzór dzisiejszych wyjazdów do Lwowa. Szlak przeznaczony jest dla turystów zmotoryzowanych, ale z czasem ma być dostępny także dla rowerzystów. Inwestycja przyczyni się do integracji gmin po obu stronach granicy, skorzystać na tym mają mieszkańcy. W Bełżcu planowane jest utworzenie Muzeum Granicy.
Napisaną przez Agnieszkę Osiecką sentymentalną piosenkę "Miasteczko Bełz”, która jest w repertuarze m.in. Magdy Umer i grupy Raz Dwa Trzy, znają wszyscy w Polsce, ale niektórzy mylą Bełz z podtomaszowskim Bełżcem. - Przestaną, gdy wyruszą na nasz szlak - zapewnia wójt Bełżca.
Pierwszy krok w Narolu
Kilka dni temu w Narolu odbyła się konferencja pod hasłem "Strategia współpracy gminy Bełżec z miastem Bełz - pierwszy krok do utworzenia szlaku turystycznego”.
Jej gospodarzami byli wójt gminy Bełżec oraz mer Bełza Iwan Kalisz. Spotkanie było wstępnym etapem całego projektu współfinansowanego w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W tym roku gmina Bełżec otrzymała na ten cel ponad 70 tys. zł.