(ARCHIWUM DW)
Biskup Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, wymieniany jest wśród kandydatów na objęcie diecezji w Częstochowie.
Tymczasem wczorajsza Gazeta Wyborcza podała, że biskup Wacław Depo zostanie z Zamościa przeniesiony na pewno. Podobno jest jednym z kandydatów do objęcia funkcji po odchodzącym na emeryturę abp. Stanisławie Nowaku z Częstochowy.
Mimo iż kuria tych informacji nie potwierdza, to coś na rzeczy jednak jest. Ksiądz Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji zamojskiej tych informacji nie potwierdził, ale powiedział nam: – Czekamy na decyzję Nuncjatury Apostolskiej. To w każdej diecezji jest jedyną kwestią wiążącą – stwierdził biskup.
Wśród kandydatów "na Częstochowę " wymienia się również bp. Piotra Liberę z Płocka i bp. Andrzeja Dziubę z Łowicza.
Biskup Wacław Depo ma 58 lat. Pochodzi z Szydłowca k. Radomia. Tam zdał maturę, by później wstąpić do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Bezpośrednio po świeceniach kapłańskich, które przyjął w 1978 roku został wikariuszem w parafii Stromiec koło Białobrzegów Radomskich.
Studiował na KUL, gdzie obronił pracę magisterską i zrobił doktorat na temat "Chrystus kerygmatyczny w nauce M. Kohlera”. Później był ojcem duchownym diakonów w Radomiu, także duszpasterzem akademickim w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu oraz m.in. wykładowcą teologii dogmatycznej, ekumenicznej i wstępu do teologii w Wyższym Seminarium Duchownym i Instytucie Teologicznym w Radomiu, którego rektorem został w 1990 r.
Ks. Wacław Depo był też przewodniczącym Metropolitalnego Zespołu ds. II Synodu Plenarnego oraz członkiem Komisji Rektorów ds. Ratio studiorum, przewodniczącym Konferencji Księży Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. W maju 2006 roku został współprzewodniczącym Rady Programowej Radia Maryja ze strony Konferencji Episkopatu Polski.
5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował go Biskupem Zamojsko-Lubaczowskim. Rok później biskup Depo został wykładowcą w Katedrze Personalizmu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.