Na naszym terenie powstanie kolejna brykietownia słomy. Po Hrubieszowie przyszedł czas na Perespę pod Tyszowcami.
Niszczejącymi budynkami po byłej bieżnikowni w Perespie zainteresowała się stołeczna firma Inwest-Mot, która kilka miesięcy temu uruchomiła już brykietownię na terenie byłego Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego w Hrubieszowie. Rada Miejska Tyszowiec wydała zgodę na wydzierżawienie nieruchomości. - Pod koniec kwietnia przystępujemy remontu obiektu - informuje Wojciech Ciesielczuk, kierownik hrubieszowskiej brykietowni, który czuwa również nad uruchomieniem kolejnego zakładu. - Do prowadzenia prac remontowo-budowlanych będziemy chcieli zatrudnić miejscowych budowlańców.
Produkcja ma ruszyć już w czerwcu. Pracę w nowym zakładzie znajdzie 15 osób. - To 15 rodzin mniej szukających wsparcia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej - cieszy się Mariusz Zając, burmistrz Tyszowiec. - Na terenie naszej gminy każde nowe miejsce pracy jest na wagę złota. My możemy liczyć na wpływy z podatków. Zarobią rolnicy, którzy mają nadwyżki słomy.
Za tonę sprasowanego i dostarczonego do brykieciarni surowca gospodarz dostanie 50 zł, a z czasem więcej. - Dobrze, że powstanie zakład - uważa Edward Szczerbik, rolnik z Perespy. - Słomy nie można w nieskończoność palić czy przeorywać. Lepiej sprzedać.
Rozdrobniona słoma pszenna, jęczmienna, żytnia, rzepakowa i grochowinie zgniatana jest pod prasą. Tak powstaje brykiet -brązowe krążki o średnicy 6 cm i grubości 2-3 cm. Bardzo dobrze pali się w piecu. Zainteresowanie takim opałem stale rośnie. Ale na razie brykiet z Hrubieszowa wędruje do Połańca, bo na potrzeby tamtejszej elektrowni powstała linia technologiczna. Podobnie będzie z brykietem z Perespy. Kolejna linia technologiczna zostanie uruchomiona już w lipcu w Mirczu na terenie b. Państwowego Ośrodka Maszynowego.
Nasz region staje się powoli potentatem w produkcji brykietu ze słomy. Po artykule, który ukazał się naszej gazecie w połowie lutego, rozdzwoniły się telefony z całej Polski. - Zainteresowanie cały czas jest ogromne - mówi Ciesielczuk. - Wszyscy chcą produkować brykiet.
Od 1 czerwca jego firma będzie podpisywała umowy kontraktacyjne na skup słomy. Chętni mogą liczyć na zaliczki. Szczegóły - tel. 509 447 301.