Do niedawna najstarszą cerkwią w naszym województwie była lubelska pw. Przemienienia Pańskiego. To się właśnie zmieniło. Wyznawcy prawosławia na Zamojszczyźnie są zachwyceni.
Po ostatniej wojnie cerkiew stała się własnością Skarbu Państwa i przestała pełnić funkcje sakralne. Ostatnio zarządzało nią zamojskie Starostwo Powiatowe. Pewnie byłoby tak nadal, gdyby nie opublikowana kilka tygodni temu w Internecie lista Lubelskiego Urzędu Ochrony Zabytków. Znalazło się na niej 38 obiektów przeznaczonych do sprzedania m.in. szczebrzeszyńska cerkiew. Ks. Witold Charkiewicz był tym oburzony. Obawiał się, że w świątynia wpadnie w niepowołane ręce, że może powstać dyskoteka lub bar. Skontaktował się w tej sprawie z kurią prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. My natomiast interweniowaliśmy u Jerzego Zawadzkiego, sekretarza zamojskiego starostwa, który obiecał, że samorząd zaproponuje prawosławnym bezpłatne przekazanie świątyni.
Na początku lutego starostwo podpisało z lubelsko-chełmską diecezją ugodę w tej sprawie. Zawarto ją przed Komisją Regukacyjną ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Warszawie. Po kilkudziesięciu latach cerkiew wróciła do prawowitego właściciela. - Do tej pory najstarszą świątynią prawosławną w diecezji była XVII-wieczna świątynia katedralna pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie - tłumaczu ks. Andrzej Łoś, sekretarz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. - To się zmieniło. Najstarsza cerkiew stoi teraz w Szczebrzeszynie! Ranga tego wydarzenia jest ogromna.
Kiedy odbędzie się pierwsze nabożeństwo? - Tego jeszcze nie wiadomo - tłumaczy ks. Łoś. - Jeszcze nawet nie dostaliśmy kluczy do świątyni i nie zbadaliśmy jej stanu technicznego. Mam nadzieję, że szybko.
Administratorem cerkwi będzie parafia prawosławna w Zamościu i Tomaszowie Lub. Chociaż w Szczebrzeszynie mieszka tylko kilka rodzin przyznających się do prawosławia, cerkiew powróci do dawnej świetności. - W miarę możliwości będziemy prawosławnych wspierać w remontach - zapewnia Marian Mazur, burmistrz Szczebrzeszyna. - Cerkiew stoi zamknięta na cztery spusty. Popada w ruinę. Jest atrakcją turystyczną. Na przekazaniu budynku wyznawcom prawosławia wszyscy skorzystamy.