Ponad 40 osób pożegnało się z pracą w Car Management, a 37 w oddziale spółki Tradis, w kolejce stoją nauczyciele.
Nieruchomość została wystawiona do sprzedaży, a prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "publicznego znieważenia Rzeczpospolitej Polskiej poprzez wywieszenie transparentu o wulgarnej treści”.
Do końca czerwca z pracą pożegna się z kolei 37 pracowników zamojskiego oddziału spółki Tradis, której właścicielem jest Eurocash Lublin. W prowadzonej przez Tradis hurtowni przy ul. Przemysłowej pracować będą od lipca już tylko 34 osoby.
Grupowe zwolnienia w Tradis
Tradis poinformował Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu o zwolnieniach grupowych pod koniec maja. Wcześniej, bo w kwietniu, zamiar dokonania zwolnienia 12 osób zgłosił Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi. Placówka do końca sierpnia zamierza pożegnać się z 9 nauczycielami i 3 osobami z obsługi szkoły.
To dopiero początek "cięć” w oświacie, bo w sumie w zamojskich szkołach podstawowych oraz gimnazjach zlikwidowane zostaną 43 etaty. W szkołach średnich zawodowych zabraknie od września pracy dla 26 nauczycieli. Głównym powodem jest niż demograficzny. Przypomnijmy, że na ostatniej sesji radni podjęli uchwały o utworzeniu 5 zespołów szkół; w skład każdego wejdą podstawówka i gimnazjum mieszczące się w tym samym budynku.
Otrzymaliśmy jeszcze sygnał o planowanych zwolnieniach w jednej z większych firm w powiecie zamojskim, ale nie udało się nam potwierdzić tej informacji.
Tysiące bezrobotnych
Jaka wygląda sytuacja na zamojskim rynku pracy? Na koniec maja w zamojskim PUP zarejestrowanych było 11049 bezrobotnych, z czego w Zamościu – 4595. W porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. liczba bezrobotnych wzrosła o 268 osób. Prawo do zasiłku miało ogółem 996 osób, w tym 425 kobiet. To 9 proc. wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych.
W ciągu pięciu miesięcy tego roku do PUP wpłynęły 1692 oferty pracy, w tym 1235 z powiatu grodzkiego. W porównaniu z poprzednim rokiem z terenu Zamościa pozyskano o 59 ofert mniej.
Na koniec kwietnia stopa bezrobocia dla powiatu grodzkiego wynosiła 14,9 proc., a dla ziemskiego – 15,3 proc. dla województwa lubelskiego wskaźnik ten wyniósł 13,7 proc.