W dwóch miejscach Zamościa zaparkują w przyszłym tygodniu mobilne gabinety, w których będzie można przebadać za darmo swoją wątrobę. Akcja w ramach kampanii „Prowadź się zdrowo” jest organizowana głównie z myślą o mężczyznach powyżej 40. roku życia, ale z okazji do sprawdzenia swojego stanu zdrowia może skorzystać każdy, bez względu na płeć i wiek.
Do Zamościa dotrą dwa busy. Jeden z nich w środę, 8 marca ma stanąć na Stacji Kontroli Pojazdów Speed Carr przy ul. Odrodzenia 22a, a drugi tego i kolejnego dnia na pacjentów czekać będzie na Rynku Wielkim 14. Badania w obu będą wykonywane w godz. 8-16. Nie trzeba mieć skierowań, ani płacić. Wystarczy przyjść, ale jeszcze lepiej wcześniej się zarejestrować na konkretną godzinę telefonując pod nr infolinii 799 364 368 (od poniedziałku do soboty w godz. 8-16).
Badań nie należy się obawiać. Są bezbolesne, bezinwazyjne, przeprowadzane za pomocą urządzenia FibroScan, które sprawdza wątrobę pod kątem stłuszczenia lub zwłóknienia. Całość trwa krótko, ledwie 10 minut. Trzeba tylko pamiętać, by na trzy godziny wcześniej nie spożywać obfitego posiłku. Później każda osoba otrzyma wynik, który będzie można skonsultować już z własnym lekarzem.
Cała akcja jest realizowana w 16 polskich miastach, w naszym regionie również w Lublinie (6 i 7 marca). Impulsem do jej przeprowadzenia były m.in. wyniki przeprowadzonego wiosną zeszłego roku badania „Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”. Okazało się, że 44 proc. respondentów, mężczyzn w wieku 40-60 lat, nigdy nie wykonało żadnego badania pod kątem chorób wątroby, na badanie krwi w tym kierunku zdecydowało się tylko 47 proc. ankietowanych przez agencję IPSOS, na na USG zaledwie 22 proc.
Tymczasem, według ekspertów niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby może dotyczyć nawet 9 mln Polaków, a nieleczona może prowadzić np. do marskości wątroby lub raka wątrobowo-komórkowego.
– Nie boli i jeśli już daje jakieś objawy, to są one nieswoiste, typowe również dla innych chorób. Właśnie dlatego w dorosłym życiu, a szczególnie po 40. roku życia, mężczyźni powinni regularnie chodzić na badania profilaktyczne wątroby – przekonuje dr n. med. Jan Gietka, lekarz hepatolog, konsultujący w zakresie hepatologii w Warszawie.