Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 lipca 2016 r.
23:03

Czy Lubelszczyzna może być drugą Skandynawią? Finowie i Szwedzi radzili, jak dbać o ekologię

0 2 A A

Czy Lubelszczyzna może być drugą Skandynawią? Niewykluczone. Firmy i samorządowcy z Lubelszczyzny rozmawiali w Zamościu o nowoczesnych technologiach oczyszczania ścieków i ochrony wód. Swoimi doświadczeniami dzielili się z nimi znani z dbałości o ekologię Finowie i Szwedzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– By nasze dzieci mogły korzystać z czystej wody i świeżego powietrza, musimy zadbać o to już dziś. To nie żaden slogan. Wszak życie pokazuje, że z problemami wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, także z problemami ścieków, boryka się cała Europa. To również problem Lubelszczyzny, jednego z najczystszych regionów w Polsce i Unii Europejskiej. Zatem, żeby ochronić, to co mamy cenne – a czego zazdroszczą nam inne regiony – musimy zadbać o środowisko. I nie ma od tego odwrotu. Więc chcemy korzystać z doświadczeń sprawdzonych. A Skandynawowie są w tym najlepsi – podkreśla Arkadiusz Bratkowski, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

To on wraz z grupą KMS zorganizował, 29 czerwca, w hotelu Koronny  w Zamościu Międzynarodową Konferencję  „Nowoczesne technologie  oczyszczania ścieków i ochrona wód na przykładzie doświadczeń Skandynawii. Wykorzystanie systemów IN DRÄN i LPS”.

Uczestniczący w konferencji samorządowcy mogli zapoznać się z technologiami stosowanymi przez Szwedów i Finów.

– Proponujemy rozwiązania, zarówno dla gmin, które mają problemy ze skanalizowaniem swoich mieszkańców, jak i właścicieli domków jednorodzinnych, pensjonatów czy gospodarstw wiejskich. Nasze technologie nie wymagają dużych powierzchni, pozwalają na skuteczną redukcję bakterii. Istotne jest też to, że nie pobierają prądu, więc nie są energochłonne. W Szwecji są powszechnie stosowane – tłumaczył Johan Hedin ze szwedzkiej firmy FANN VA-Teknik AB.

Skandynawskie przydomowe oczyszczalnie ścieków wykorzystują tzw. moduł moduł IN-DRÄN Dzięki temu system jest bezpieczny, ekologiczny i przede wszystkim ekonomiczny. 

– Są to oczyszczalnie biologiczne pasywne. Nie posiadają żadnych urządzeń mechanicznych, są bezobsługowe, nie wymagają opieki, ani konserwacji. I mają aż 10-letnią (!) gwarancję. A ze względu na zastosowaną technologię ich utrzymanie jest proste i bezobsługowe – wyliczał zalety Karol Sienkiewicz z  FANN Polska, dyrektor sprzedaży na Europę.  

O systemach kanalizacji niskociśnieniowych opowiadał Torbjorn Jannson z fińskiej firmy SKT.

– System kanalizacji ciśnieniowej doskonale sprawdza się przy rozproszonych domostwach. I, co ważne, jest zdecydowanie tańszy od typowej kanalizacji grawitacyjnej – mówił Fin. 

O polityce ekologicznej Lubelszczyzny, otwartej na technologie skandynawskie opowiadali Arkadiusz Bratkowski oraz Sławomir Struski, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego. 

Możliwości pozyskania środków na inwestycje ekologiczne zaprezentował Wojciech Piekarczyk, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Lublinie.

Pieniądze z WFOŚiGW mogą być wsparciem dla tych inwestycji. Koszt przydomowej oczyszczalni, opartej na skandynawskich rozwiązaniach, sięga kilkunastu tysięcy złotych. Jednak bardzo szybko się zwraca – bo w trakcie użytkowania generuje niewielkie koszty.

Warto dodać, że skandynawskie technologie spełniają wszystkie wymogi funduszy unijnych, które będą niebawem do dyspozycji w województwie lubelskim.

Pozostałe informacje

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Wyjazd na ferie planuje w tym roku 53 proc. Polaków, podczas gdy rok temu 30 proc. - wynika z badania wykonanego przez SW Research. Wydatki na wypoczynek chce ograniczyć 72 proc. osób, wybierając niższy standard miejsca pobyt czy mniej popularne lokalizacje.

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Poszukiwany listem gończym 40-latek przez kilka miesięcy ukrywał się na polu w belach słomy. Wizyta policjantów mocno go zaskoczyła.

Niespodziewanie wizytę rodzinie zamiast proboszcza złożył biskup
film

Czekali na księdza po kolędzie. Ale tego się nie spodziewali

Rodzina pani Anny i pana Mariusza przygotowała się na wizytę duszpasterską. Spodziewali się, że odwiedzi ich proboszcz, a tymczasem w drzwiach domu stanął biskup.

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

61-latek odpowie za zabójstwo swojego znajomego z Łukowa. Policja ujawnia szczegóły tragedii, do której doszło w weekend.

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba
21 stycznia 2025, 11:00

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba

Artystyczne zajęcia i twórcze warsztaty, wspólne zabawy i projekcje filmowe, kalambury, a na osłodę specjalne zestawy w kawiarni. Zamojska Akademia Kultury przygotowała kilkudniowy program różnych atrakcji dla babć, dziadków i ich wnucząt.

Jerzy Ziarkiewicz

Raport Bodnara rozkłada na łopatki byłego szefa prokuratury w Lublinie

We wtorek Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań prowadzonych przez prokuraturę za czasów Zbigniewa Ziobry. W dokumencie znalazł się spory wątek dotyczący byłego prokuratora regionalnego w Lublinie, Jerzego Ziarkiewicza.

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

Łazienka przestała być tylko miejscem na szybki prysznic czy poranną toaletę. To teraz prawdziwe centrum relaksu i regeneracji, małe domowe spa, gdzie po długim dniu rozładowujesz stres, niczym balon, który pęka pod presją. Na rok 2025 projektanci przygotowali prawdziwą rewolucję, która łączy nowoczesność, ekologię i odrobinę luksusu. Zobacz, jakie trendy zdominują łazienki w nadchodzących miesiącach!

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w niej przygotowujemy bowiem posiłki nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Dzięki niemu codzienne gotowanie stanie się dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej efektywne. O jakich akcesoriach nie należy zapominać? Które naczynia będą najlepszym wyborem? W tym artykule odpowiemy na powyższe pytania i podpowiemy, jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku. Zapraszamy.

Jedna ze skrytek w białoruskim autobusie

Sprytny Białorusin nie popali i nie pojeździ

Białorusin, kierowca autokaru, chciał przechytrzyć polskich celników. Podjechał na granicę w Terespolu autobusem specjalnie przygotowanym do kontrabandy. Przerobił m.in. ściankę w toalecie i przestrzeń konstrukcyjną za zbiornikiem paliwa oraz wykorzystał miejsce, gdzie standardowo powinna być lodówka. W ten sposób próbował przemycić do Polski 430 paczek papierosów z białoruską akcyzą. Nie udało się.

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Iga Świątek zgodnie z planem awansowała do trzeciej rundy Australian Open. Niestety, na drugiej rundzie zmagania zakończył Hubert Hurkacz, dla którego porażka na tak wczesnym etapie jest z pewnością dużym rozczarowaniem

W poprzednim sezonie Biała Góra, gdy była dostępna, cieszyła się sporym zainteresowaniem narciarzy. Ale to nie jest stacja komercyjna, więc gmina musiała i tak dokładać „do interesu”. W tym roku może będzie korzystniej, bo na budynku głównym zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki którym może uda się obniżyć rachunki za prąd

W sam raz na weekend. Otwarcie kolejnego wyciągu narciarskiego w Lubelskiem

W piątek (17 stycznia) rozpocznie się sezon narciarski na Białej Górze w Justynówce koło Tomaszowa Lubelskiego. Stacja ma działać na takich samych zasadach jak w poprzednim sezonie. Ceny też są identyczne.

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.
premiera
25 stycznia 2025, 17:00

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.

Lubelska premiera (25 stycznia) „Don Giovanniego” będzie największym wydarzeniem operowym 2025 r. w Lublinie. Rzadko, które dzieło operowe wzbudza takie emocje wśród melomanów jak właśnie „Don Giovanni”.

Jarosław Niemiec

Związkowiec z Bogdanki zaczął głodówkę w obronie kopalni

Jarosław Niemiec dziś o godzinie 7.30 rozpoczął głodówkę "przeciwko planom likwidacji kopalni i brakowi poszanowania praw załogi’. – Bogdanka zawsze była otwarta na dialog ze wszystkimi interesariuszami, w tym z przedstawicielami związków zawodowych oraz lokalnych społeczności – ripostuje rzecznik prasowy kopalni.

W powiecie puławskim najlepszym liceum ponownie zostało II LO w ZSO nr 1 im KEN

Najlepsze puławskie licea i technika według Perspektyw

Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół średnich w kraju. W powiecie puławskim liderem wśród techników jest "Chemik", a wśród liceów prowadzi "KEN", który o jedno oczko wyprzedza "Czartorycha".

Cecylia Mrozik

Już ponad tydzień poszukiwań pani Cecylii. Córka i wnuczka apelują o pomoc

Już ponad tydzień mija od zaginięcia 82-letniej Cecylii Mrozik z Lublina. O pomoc w poszukiwaniach apeluje rodzina.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium