Polsko-Włoska Fundacja Promocji Zdrowia im. św. Rafała w Krakowie podarowała nowoczesny sprzęt medyczny zamojskiemu szpitalowi "papieskiemu”. Na poniedziałek zaplanowano uroczyste przekazanie.
Do Zakładu Radiologii trafi rentgenowski aparat cyfrowy do badań ogólnodiagnostycznych, na oddział anestezjologii i intensywnej terapii dwa aparaty do znieczulenia ogólnego, a najwyższej jakości cyfrowy ultrasonograf oraz fakoemulsyfikator – na oddział okulistyczny.
Ponadto fundacja przekaże zestaw urologiczno-laserowy, jak również ESWL, czyli nowoczesny aparat służący do bezoperacyjnego kruszenia kamieni moczowych.
– ESWL to aparat, który stanowi część tworzonego w naszym szpitalu Ośrodka Endourologii i ESWL – wskazuje Pankiewicz.
Pacjenci są po wrażeniem. – Gdy trafiłam do szpitala, od ręki wykonano mi rezonans magnetyczny – mówi Wanda Stocka. – Opieka jest bardzo dobra. – I cały czas szpital się rozwija, ma dobrych specjalistów, przybywa sprzętu – dodaje pan Andrzej, były pacjent oddziału neurologicznego.
Współpraca z Włochami ma długą historię, a rozpoczęła się już na etapie budowy szpitala. W latach 80. władze ówczesnego województwa zamojskiego starały się o dodatkowe czyniły starania w kierunku pozyskania dodatkowych środków na dokończenie budowy, a później wyposażenie placówki.
W 1989 roku ordynariusz archidiecezji lubelskiej, ks. bp Bolesław Pylak, nawiązał współpracę z Instytutem św. Rafała w Mediolanie. Jej efektem było przyznanie przez rząd włoski dotacji na wyposażenie szpitala "papieskiego” w wysokości 8,3 mld lirów.
Od tamtej pory przekazywaniem pomocy zajmowało się AISPO, czyli Stowarzyszenie Włoskie dla Solidarności Między Narodami.
W latach 1992–98 do Zamościa trafił specjalistyczny sprzęt i aparatura medyczna, m.in. tomograf komputerowy i nowoczesne aparaty do znieczulania. Włosi pomagali też m.in. uruchomić pracownię hemodynamiczną, organizowali kursy szkoleniowe, przyznawali stypendia dla kadry szpitala, jak również uczyli zarządzania nowoczesną placówką.
Polsko-Włoska Fundacja im. św. Rafała w Krakowie powstała w kwietniu 1997 roku. Jej założycielami są Skarb Państwa oraz stowarzyszenie AISPO z siedzibą w Mediolanie.
Przypomnijmy, że to właśnie dzięki tej fundacji 21-letni Dominik z Zamościa otrzymał niedawno wartą 80 tys. złotych najnowszej generacji protezę bioelektryczną ręki.
Poniedziałkowa uroczystość rozpocznie się w samo południe od mszy świętej w kaplicy szpitalnej, której przewodniczyć będzie ks. bp Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Po nabożeństwie zaplanowano przekazanie aparatury.