Gmina Skierbieszów (pow. zamojski) jest jedną z 16 w Polsce, gdzie od środy zacznie się próbny spis. To przygotowania do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Uwaga! Nie będzie żadnych wizyt rachmistrzów spisowych w domach! Wszystko online i telefonicznie
Spis próbny będzie trwał od 1 do 30 kwietnia. Od środy na stronie https://spis.gov.pl będzie formularz, który każdy mieszkaniec gminy Skierbieszów może wypełnić samodzielnie. Logować się można z komputera lub telefonu, mającego połączenie z internetem. Potrzebny będzie albo tzw. profil zaufany, PESEL albo kod mieszkania, który mieszkańcy dostaną listem z Głównego Urzędu Statystycznego. Korespondencja jest właśnie wysyłana.
Od 8 kwietnia, do mieszkańców, którzy nie wypełnili formularza online, będą dzwonić rachmistrze spisowi i zadawać pytania identyczne jak te w formularzu internetowym. Można też samemu skontaktować się z rachmistrzem spisowym (22 279 99 99 wew. 8), wybrać opcję kontaktu i w ten sposób wypełnić obowiązek spisowy.
Uwaga! W spisach powszechnych mieszkańcy nie są pytani o zarobki i dochody.
Skierbieszów został wybrany do spisu próbnego na podstawie opracowanych wskaźników uwzględniających m.in. charakter gminy, gęstość zaludnienia, strukturę wieku mieszkańców, tego, jaka jest tu migracja, stopa bezrobocia czy typ zabudowy. Pierwszy spis próbny był tu pod koniec grudnia 2018. Wówczas gmina liczyła 5162 mieszkańców. Na 100 mężczyzn przypadało 100 kobiet, a w 2018 roku na świat przyszło 43 dzieci.
Zebrane w spisach powszechnych dane pozwolą prześledzić najważniejsze zjawiska i procesy społeczno-gospodarcze zachodzące na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Narodowy Spis Powszechny realizowany jest pod hasłem „Liczy się każdy”.
O co cię zapytają?
Zakres informacji zbieranych w spisie: Stan i charakterystyka demograficzna ludności (płeć, wiek, stan cywilny), * Edukacja (poziom wykształcenia), * Charakterystyka społeczno-ekonomiczna (źródła utrzymania, biorcy świadczeń społecznych), * Aktywność ekonomiczna osób, * Niepełnosprawność, * Migracje wewnętrzne i zagraniczne, w tym kraj urodzenia i obywatelstwo, * Narodowość, język i wyznanie, * Gospodarstwa domowe i rodziny, * Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych.