Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

3 lutego 2002 r.
19:57
Edytuj ten wpis

Jak najdalej od szkoły

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie - mówił przed wiekami hetman Jan Zamoyski. Edukacja młodzieży powinna być priorytetowym zadaniem każdego szanującego się rządu. Z raportu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
w Tomaszowie Lub. wynika tymczasem, że wielu młodych ludzi z tego terenu nie kończy nawet szkoły podstawowej.
Na terenie powiatu tomaszowskiego w prawie 600 rodzinach jest co najmniej jedna osoba, która nie ukończyła szkoły podstawowej. Takie dane przedstawiło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lub. W 185 rodzinach (30 proc.) problem ten dotyczy młodych osób, do 21 roku życia. W tym gronie znalazły się zatem osoby, które jeszcze niedawno podlegały obowiązkowi szkolnemu, a mimo to nie ukończyły podstawówki. Zdarza się, że do szkół nie chodzą dzieci, które ustawowo podlegają takiemu obowiązkowi.

Do szkoły pod górkę

Anna Kłos, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lub., informuje że liczba młodych osób bez wykształcenia podstawowego jest w powiecie niepokojąca. - Mamy XXI wiek, ciągle mówi się o edukacji, a wyniki wywiadów środowiskowych są właśnie takie.
Dyrektor Kłos informuje, że w wielu przypadkach młodzi ludzie znaleźli się jakby poza nawiasem edukacyjnym. - Jeśli przerwali edukację podstawową w starym ośmioklasowym systemie, to w gimnazjach nie mogą jej kontynuować. Dodatkowo w grę wchodzi czynnik związany z czasem. W podstawówce i gimnazjum mogą bowiem kształcić się osoby do 18 roku życia. Z naszych danych wynika, że zazwyczaj młodzi ludzie bez wykształcenia podstawowego, to osoby, które powinny uczęszczać do szkoły specjalnej. Często pochodzą z rodzin patologicznych. Zdarza się, że mieli konflikt z prawem i podlegają placówkom resocjalizacyjnym - dodaje.

Co na to gminy?

Według raportu centrum pomocy, w gminie Rachanie jest aż 76 rodzin, w których dzieci nie ukończyły szkoły podstawowej, najwięcej w powiecie tomaszowskim. W gminie Łaszczów takich rodzin jest prawie 40. Ponieważ obowiązkiem gmin i dyrektorów szkół jest interweniowanie w przypadkach, gdy dziecko nie chodzi do szkoły, skontaktowaliśmy się z wójtem gminy Rachanie. - Jestem zdumiony liczbą, którą podało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Obiecuję, że zaraz wybadam tę sprawę - powiedział Dziennikowi Kazimierz Organista.
Wójt dodaje, że w ciągu swojego urzędowania wydał osobiście trzy decyzje o "przymuszeniu dziecka do nauczania”.

Mamusiu, ja nie chcę iść do szkoły

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rachaniach poinformowano nas, że takich statystyk w gminie nie ma, ale to, co ustaliło centrum pomocy można uznać za prawdziwe. - Przyznaję, że były w gminie problemy z posyłaniem dzieci do gimnazjum. Interweniowano jednak w tych przypadkach. Jedna sprawa znalazła nawet finał w sądzie. Od tamtej pory dziecko z tej rodziny przychodzi do szkoły - mówi Urszula Wlaź z GOPS w Rachaniach. Jednocześnie dodaje, że więcej jest w gminie przypadków, kiedy dzieci zakończyły edukację na szkole podstawowej. - Taka była decyzja ich rodziców. Często w tych domach brakuje pieniędzy. Wiadomo, że dziecko trzeba ubrać, kupić bilet miesięczny, a czasem posłać do internatu. Rodzicom tym niejednokrotnie chodzi też o "ręce do pracy” w gospodarstwie.
Według pracowników ośrodka, w tych rodzinach brak jest motywacji do nauki i to zarówno ze strony rodziców, jak i samych zainteresowanych, czyli dzieci. Panuje tam przeświadczenie, że przy obecnym bezrobociu szkoła na wiele im się nie przyda. - W takich przypadkach staramy się zmienić nastawienie tych osób. Wiadomo, że do kontynuowania nauki w szkole średniej nikogo zmusić nie można - dodaje.

Gdy starych nie ma w domu

Z danych zamojskiej delegatury Kuratorium Oświaty wynika, że w ubiegłym roku w powiecie tomaszowskim dwanaścioro dzieci w wieku szkolnym nie uczęszczało na lekcje. – Zdarzało się, że rodzice wyjeżdżając za granicę, zostawiali dzieci same. Wówczas pociechy nie chodziły do szkoły. – Czasem zabierali dziecko ze sobą – powiedziała nam Irena Klonowska, starszy wizytator w zamojskiej delegaturze Kuratorium Oświaty.
Młodzi ludzie bez podstawówki nie kwalifikują się obecnie nawet do Ochotniczych Hufców Pracy. W Tomaszowie Lub. do tego typu placówki mogą uczęszczać osoby legitymujące się wykształceniem podstawowym.

Pozostałe informacje

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK
23 kwietnia 2025, 19:00

„Na Scenie... za Sceną...” – intymny cykl monodramów w lubelskim CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza 23–24 kwietnia na cykl „Na Scenie... za Sceną...”. Przez dwa kolejne wieczory zaprezentowane zostaną dwa poruszające monodramy, w których wystąpią znakomici aktorzy: Anna Seniuk oraz Michał Piela.

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych
PROJEKT

Nawet 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznych

Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło do prac rządu projekt zmian kodeksu karnego, które mają skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur
koncert
16 kwietnia 2025, 20:00

Następca Franka Sinatry, Matt Dusk wystąpi w Centrum Spotkania Kultur

16 kwietnia w lubelskim Centrum Spotkania Kultur wystąpi kanadyjski wokalista Matt Dusk. Artysta zdobył międzynarodową sławę dzięki wyjątkowemu głosowi i umiejętności łączenia tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)
GRAMY
film

Metro 2033: Rocznica serii i gra za darmo (wideo)

Seria gier Metro ma już 15 lat. Z tej okazji jej twórcy – ukraińskie studio 4A Games – mają niespodziankę dla graczy, czyli grę Metro 2233 Redux do odebrania za darmo.

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

Alkohol plus traktor. Dwie osoby trafiły do szpitala

62-letni traktorzysta miał ponad 2 promile alkoholu i doprowadził do kolizji z samochodem. Na miejscu interweniował śmigłowiec LPR, a dwie osoby trafiły do szpitala.

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”
Nasz patronat
23 kwietnia 2025, 19:00

Spotkania muzyczne. „Gdzie poezja łączy się z muzyką”

Przed nami spotkania poświęcone roli słowa w muzyce. „Gdzie poezja łączy się z muzyką” to cykl spotkań z artystami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych.

Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie na dofinansowanie na rozwój infrastruktury dydaktycznej PANS w Chełmie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027.

PANS z unijnym wsparciem na rozwój laboratoriów

Nowoczesne laboratoria i sprzęt dydaktyczny. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zyskała dofinansowanie na rozwój swojej infrastruktury dydaktycznej.

Umowa między Portem Lotniczym Lublin a firmą Welcome Airport Services została podpisana w poniedziałek, 14 kwietnia

Port Lotniczy Lublin ma operatora cargo

Lubelskie lotnisko rozwija segment cargo. Pod koniec minionego roku został otwarty budynek magazynowo-przeładunkowy, a teraz podpisano umowę z firmą Welcome Airport Services.

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

Międzyrzec Podlaski: Zderzenie dwóch aut osobowych i ciężarówki

O godzinie 17.30 w Międzyrzecu Podlaskim zderzyły się dwa auta osobowe i samochód ciężarowy. Jeden pas ruchu DK2 jest zablokowany, a policja kieruje ruchem wahadłowo.

Sadowa to osiedlowa ulica prowadząca w stronę Pszczelej, garaży oraz SP nr 11

Niedługo remont Sadowej. Plany sa, wykonawca już wybrany

Ulica Sadowa to dzisiaj najgorsza pod względem jakości nawierzchni ulica na puławskim osiedlu Niwa oraz jedna z najgorszych w całym mieście. Tuż po więtach rozpocvznie się remont.

10. edycja Lubelskiego Dnia IT

Lubelski Dzień IT: Politechnika Lubelska zaprasza na targi pracy

Biuro Karier Politechniki Lubelskiej we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki. Wydarzenie zapraszają na 12. już edycję Lubelskiego Dnia IT.

Kajetan Kalinowski to bokser pochodzący z Lublina i jedna z gwiazd krajowego pięściarstwa

Kajetan Kalinowski w wielkim stylu pokonał Rafała Dudka

Impreza odbywająca się w Nowym Sączu była naznaczona przede wszystkim pojedynkiem Kajetana Kalinowskiego z Rafałem Dudkiem. Dla obu zawodników był to rewanż za pojedynek sprzed pół roku, kiedy w Żukowie lublinianin pokonał doświadczonego przeciwnika na punkty.

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Kobiety, idźcie na wybory. Posłanki namawiały do głosowania

Posłanki Koalicji Obywatelskiej odwiedziły województwo lubelskie i zachęcały kobiety do udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Dom Kultury „Kolejarz” przy ul. Kunickiego w Lublinie

Kiedy Teatr Andersena zacznie działać w nowej siedzibie?

Radni PiS pytali o losy Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie i obietnice związane z Domem Kolejarza. A miasto tłumaczy decyzje inwestycyjne i zapewnia, że instytucja zyska docelową siedzibę w nowym centrum kultury.

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Rekord: 130 uczestników w konkursie recytatorskim w Lublinie

Sztuka recytacji: w piątek w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej dzieci i młodzież stanęły do rywalizacji w konkursie recytatorskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium