Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

13 września 2009 r.
12:13
Edytuj ten wpis

Klemensów: Chmura węglowego pyłu nad cukrownią

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 2 A A

Zamiast cukrowni mają zardzewiałą górę żelastwa i kilkuhektarowy plac pokryty hałdami węgla. Mieszkańcy Klemensowa nie są zadowoleni z takiego sąsiedztwa. Mają dość chmur pyłu, który nadlatuje nad ich domy. Obawiają się o swoje zdrowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zbliża się zima i handel węglem idzie tam na całego – tłumaczy 70-latka z Klemensowa (nazwisko do wiadomości redakcji). – Gdy powieje wiatr, pył dociera do nas. Czasem boli mnie od tego głowa. Na pewno zapylenie jest dla szkodliwe.

Cukrownia Klemensów była kiedyś dumą mieszkańców tej dzielnicy Szczebrzeszyna. W 2003 r. Krajowa Spółka Cukrowa wstrzymała nieoczekiwanie produkcję cukru. Powód? Restrukturyzacja spółki.

Na nic się zdały blokady dróg i protesty załogi. Na bruk poszło ponad 100 osób. W zakładzie założono magazyn cukru. Nie wygląda to dobrze. Obskurne budynki i resztki instalacji straszą turystów i miejscowych. A na pobliskim, kilkuhektarowym terenie założono potężny skład węgla.

– Okoliczni mieszkańcy zaczęli narzekać, bo pyliło się w całej okolicy – mówi Marian Kitowski, radny z Klemensowi. – Zwłaszcza gdy pracowała sortowania węgla. Nie było to w żaden sposób zabezpieczone. Interweniowałem w tej sprawie m.in. na sesji. To przyniosło skutek. Agregaty sortowni zostały przesunięte o kilkaset metrów. Teraz pyli znacznie mniej.

To sprawy nie załatwiło. – Nadal czujemy się jakbyśmy mieszkali na Śląsku – martwi się jeden mieszkańców Klemensowa. – KSC zabrała nam cukier a załatwiła góry pylącego węgla. Nie schowano ich za żadnymi ekranami. To nie jest w porządku.

Marzena Bis, mieszka na klemensowskim blokowisku. Nie przeszkadzają jej jednak węglowe hałdy. – Cała okolica żyła z pracy w cukrowni – mówi. – Teraz wożą tam węgiel i ludzie znaleźli przy zatrudnienie. Do nas raczej ten pył nie dociera.

Aleksandra Paulska, rzecznik KSC S.A. przyznaje, że teren na którym znajduje się skład węgla, należy do spółki, ale jest dzierżawiony firmie zewnętrznej.

Jak tłumaczy, to ona powinna ograniczyć zapylenie. Paulska zastrzega jednak, że KSC nie miała sygnałów w tej sprawie. Dzierżawca placu zapewniał natomiast, że normy dotyczące ochrony środowiska nie zostały przekroczone. KSC zamierza sprawą się zająć i informacje od okolicznych mieszkańców "zweryfikować”.

W jaki sposób? – Zostanie przeprowadzona rozmowa z przedstawicielem firmy w celu ustalenia stanu faktycznego – wyjaśnia rzeczniczka.

Zakład uratują źródła odnawialne

Co dalej z byłą cukrownią? Jej majątek został wystawiony na sprzedaż jeszcze w 2005 r. Wyceniono go na prawie 20 mln zł. Kupnem zainteresowana była m.in. jedna z irlandzkich spółek, która chciała zamienić zakład w tzw. elektrownię odnawialną. Nic z tego jakoś nie wyszło. Kolejne przetargi też nie zakończyły się sukcesem. KSC szuka jednak rozwiązania. Nadal rozważana jest m.in. produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Spółka szuka do tego partnerów. Gdyby to się udało zaniedbana cukrowania zmieniłaby swoje oblicze. Skład węgla także musiałby prawdopodobnie szukać nowej lokalizacji.

Pozostałe informacje

Koncert w Muszli Koncertowej – „Lublin – Lublinowi”
7 czerwca 2024, 18:00

Koncert w Muszli Koncertowej – „Lublin – Lublinowi”

7 i 9 czerwca w lubelskiej Muszli Koncertowej im. Romualna Lipko w Ogrodzie Saskim odbędą się koncerty w ramach wydarzenia – „Lublin – Lublinowi”.

Premiera! Teatr Imperialny – „Znieczulenie”
9 czerwca 2024, 20:00

Premiera! Teatr Imperialny – „Znieczulenie”

Teatr Imperialny w Lublinie serdecznie zaprasza na interaktywną czarną komedię "Znieczulenie"! Będzie to premiera spektaklu.

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci
WSPARCIE
galeria

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci

We wtorek z okazji późnego Dnia Dziecka do małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego trafiło 390 Pudełek Szczęścia. Znalazły się w nich flamastry, kolorowanki, książeczki, paluszki i zdrowe smakołyki. Upominki przekazała dla dzieci Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W przygotowaniu pomogli darczyńcy i wolontariusze.

Drogowcy przesunęli termin składania dokumentów przez potencjalnych wykonawców obwodnicy Tarnogrodu (zdjęcie ilustarcyjne)
OBWODNICA

Przesunęli Tarnogród, bo pytań było za dużo 

Nieco opóźni się rozpoczęcie budowy obwodnicy Tarnogrodu. A to za sprawą dużej liczby pytań ze strony potencjalnych wykonawców tej inwestycji.

Zmiany, które we mnie nastąpiły jest mi bardzo trudno opisać – tu i teraz słowami – dlatego opisałam to piosenką. Ale wciąż eksploruję te same wartości, a przynajmniej tak mi się wydaje - mówi Bovska
WYWIAD
film

Bovska: Mam teraz inną świadomość

Uwielbiam pisać w pociągach. Wtedy jestem jakby zawieszona w czasie i najlepiej mi się pisze. Zresztą, to właśnie w autobusie do Nieporętu powstało wiele tekstów na moją debiutancką płytę – o muzyce i nowym teledysku opowiada nam Bovska

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci
JUBILEUSZ
galeria

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie świętowała ćwierć wieku swojego istnienia. Pierwszych 420 uczniów rozpoczęło swoją edukację we wrześniu 1999 roku. Obecnie w placówce uczy się 1500 dzieci.

Weekend na Słonecznym Wrotkowie
8 czerwca 2024, 10:00

Weekend na Słonecznym Wrotkowie

W najbliższą sobotę i niedzielę, na terenie Słonecznego Wrotkowa odbędzie się czwarta edycja Eko Pikniku. Eko Piknik to nie tylko wspólne dbanie o przyrodę, ale także mnóstwo fantastycznej zabawy i pro-ekologicznej edukacji.

To oni tworzyli zręby demokracji. Medale dla zasłużonych
LUBLIN
galeria

To oni tworzyli zręby demokracji. Medale dla zasłużonych

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne, wybory w Polsce po erze komunizmu. Z tej okazji w Lublinie odbyło się spotkanie poświęcone przedwyborczej działalności lubelskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wręczył dwa medale Lublin Bohaterom.

Świdnik Air Festival: Komunikacją miejską lub pociągiem, żeby oglądać lotnicze pokazy
NASZ PATRONAT
15 czerwca 2024, 0:00

Świdnik Air Festival: Komunikacją miejską lub pociągiem, żeby oglądać lotnicze pokazy

Do największej imprezy lotniczej po tej stronie Wisły zostało zaledwie 10 dni. Organizatorzy zachęcają uczestników do korzystania z komunikacji miejskiej oraz pociągów.

Tak wyglądają parkingi na osiedlu Zamoyskiego w Zamościu. Jest nieciekawie. Studzienki nie są w stanie przyjąć takiej ilości wody
ZDJĘCIA, FILM
galeria

Potężna ulewa nad Zamościem. Zalane piwnice, podwórka, parkingi

Zaczęło padać ok. godz. 17 i z każdą minutą było coraz gorzej. Strażacy nie nadążali z odbieraniem telefonów i interwencjami. To było prawdziwe oberwanie chmury.

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej
LISTA

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej

Jak co roku w czerwcu w archidiecezji lubelskiej zachodzą zmiany w parafiach. Dołączyli także nowi kapłani.

Wystawa "Tamara Łempicka - ponad granicami" cieszy się dużym zainteresowaniem. W ramach Lubelskich Dni Seniora, mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę i posłuchać ciekawostek z życia artystki.
ZDJĘCIA
galeria

Lubelscy seniorzy z wizytą u Tamary Łempickiej

Lubelskie Dni Seniora trwają w najlepsze. We wtorek mieszkańcy Lublina wybrali się na zamek i zapoznali się ze sztuką Tamary Łempickiej.

Korki są zmorą mieszkańców Niemiec (zdjęcie ilustracyjne)
CZAS NA BUDOWĘ

10 lat czekają na obwodnicę Niemiec. Dzieci już dorosły, a korki wciąż stoją

Minimum 30 minut trwa teraz przejazd przez Niemce. Olbrzymie korki rujnują codzienne życie i biznesy. Mieszkańcy mają dość i liczą na szybkie rozpoczęcie budowy obwodnicy. Urzędy wciąż tkwią w papierach, a politycy obiecują, że droga powstanie do 2026 roku.

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy
LUBLIN

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna prace na jednej z ruchliwych ulic Lublina. Utrudnienia potrwają do końca września.

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"
PROTEST
galeria

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"

Nie chcemy przecież, żeby polski chleb zastąpił ten syf spoza Unii Europejskiej, który wjeżdża do Polski w niekontrolowany sposób – mówią rolnicy, którzy we wtorek przed Zielonym Ładem ostrzegali mieszkańców Białej Podlaskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!