Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 października 2019 r.
17:55

Krasnobród nadal uzdrowiskiem. "Brakuje reklamy. Goście są zaskoczeni, że mamy zalew"

Autor: Zdjęcie autora agdy
Zalew w Krasnobrodzie
Zalew w Krasnobrodzie

Właściwości lecznicze klimatu i borowiny potwierdzone. Uzdrowisko Krasnobród spełniło wymogi i trafiło na kolejne dziesięć lat na ministerialną listę. W kuracjuszach i turystach widzi swoją przyszłość

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stanowisko ministra zdrowia, który potwierdził, że uzdrowisko Krasnobród spełnia wymagania, zostało wydane na podstawie badań klimatycznych. Przeprowadza je gmina. Brano w nich pod uwagę m.in. czystość powietrza, hałas, natężenie pól elektromagnetycznych. Oprócz badań ministerstwo dostało świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze klimatu i borowiny.

2,50 zł dziennie

– To, że jesteśmy uzdrowiskiem to sprawa promocji. Bardzo się miasteczku taka reklama przydaje. U mnie wypoczywają głównie turyści, są z całej Polski. Niektórzy korzystają z zabiegów – mówi Róża Pakuła, która od dwóch lat oferuje noclegi i prowadzi pensjonat „Pokoje u Róży” w Krasnobrodzie.

Na swojej stronie informuje gości, że obowiązuje opłata klimatyczna. To 2,50 dziennie od osoby przebywającej w uzdrowisku dłużej niż dobę.

– Ludzie są różni, ale większość płaci. To nie są wysokie kwoty, ale zawsze coś gmina zarobi – dodaje pani Róża, która pytana o to, czego w miasteczku brakuje, mówi, że reklamy. Jej goście bywają zaskoczeni, że jest zalew, a o urodzie okolicy i jej pensjonacie dowiedzieli się od znajomych.

Turyści to miejsca pracy

– Obciążenie wynikające ze statusu uzdrowiska jest duże, jednak nie wyobrażam sobie, by Krasnobród się nie starał o wpisanie na listę. Mamy dużo obowiązków, ale sanatorium, kuracjusze, turyści to... miejsca pracy – mówi Kazimierz Misztal, burmistrz Krasnobrodu.

Opłata klimatyczna jaka trafia do budżetu gminy, to kwota rzędu 100 tysięcy złotych. W porównaniu do kilku milionów jakie ma Kołobrzeg nie jest to dużo.

Ale i samo sanatorium miasteczka nad Wieprzem nie jest duże. Teraz może pomieścić około 150 kuracjuszy, z czego połowa to dzieci. Władze Krasnobrodu uważają, że czas na rozbudowę, tak by kolejnych 100 dorosłych miało tu miejsce.

Czekając na spa

Z myślą o inwestorach, którzy by chcieli rozwijać tu bazę sanatoryjno-wypoczynkową, gmina uruchomiła procedury zmierzające do wprowadzenia zmian w planie zagospodarowania. Dotychczasowe dokumenty zakładały powstawanie ośrodków sanatoryjnych dla najmłodszych, po uchwaleniu zmian będą mogły powstać sanatoria dla dorosłych ale także spa i miejsca wypoczynku dla turystów.

– Zauważamy, że w mieście brakuje miejsca w którym kuracjusze by się mogli spotkać, spędzić czas wieczorem. Niektóre osoby z takiej oferty by korzystały – dodaje burmistrz, który nie ma wątpliwości, że inwestycja w uzdrowisko i miejsca z których korzystają turyści i kuracjusze, to dobra inwestycja.

Chętnych nie brakuje

Krasnobród liczy, że nowa Strategia Rozwoju Województwa Lubelskiego zadba o uzdrowiska. Teraz są w naszym województwie dwa – Nałęczów i Krasnobród. Konsultowany dokument zakłada dalszy rozwój funkcji uzdrowiskowych m.in. w oparciu o istniejące uzdrowiska a także o potwierdzone walory i zasoby do rozwoju nowych uzdrowisk m.in. w Biszczy i Celejowie. Do tego grona chce także dołączyć Susiec.

Kolejna procedura potwierdzania spełniania przez uzdrowisko Krasnobród wymogów ustawy uzdrowiskowej oraz przedłożenia operatu uzdrowiskowego planowana jest na lata 2025- 2028 . 

Mleko na początek

Tradycje uzdrowiskowe Krasnobrodu sięgają 1884 roku. Dr Alfred Rosse zorganizował tu pierwsze w Polsce sanatorium przeciwgruźlicze. Nazywane było Instytutem Kumysologii, bo jedną z podstawowych metod leczenia było podawanie kobylego mleka – kumysu. Krasnobród uzyskał status uzdrowiska na współczesnych zasadach w 2002 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium