Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 października 2019 r.
17:55

Krasnobród nadal uzdrowiskiem. "Brakuje reklamy. Goście są zaskoczeni, że mamy zalew"

Autor: Zdjęcie autora agdy
Zalew w Krasnobrodzie
Zalew w Krasnobrodzie

Właściwości lecznicze klimatu i borowiny potwierdzone. Uzdrowisko Krasnobród spełniło wymogi i trafiło na kolejne dziesięć lat na ministerialną listę. W kuracjuszach i turystach widzi swoją przyszłość

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stanowisko ministra zdrowia, który potwierdził, że uzdrowisko Krasnobród spełnia wymagania, zostało wydane na podstawie badań klimatycznych. Przeprowadza je gmina. Brano w nich pod uwagę m.in. czystość powietrza, hałas, natężenie pól elektromagnetycznych. Oprócz badań ministerstwo dostało świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze klimatu i borowiny.

2,50 zł dziennie

– To, że jesteśmy uzdrowiskiem to sprawa promocji. Bardzo się miasteczku taka reklama przydaje. U mnie wypoczywają głównie turyści, są z całej Polski. Niektórzy korzystają z zabiegów – mówi Róża Pakuła, która od dwóch lat oferuje noclegi i prowadzi pensjonat „Pokoje u Róży” w Krasnobrodzie.

Na swojej stronie informuje gości, że obowiązuje opłata klimatyczna. To 2,50 dziennie od osoby przebywającej w uzdrowisku dłużej niż dobę.

– Ludzie są różni, ale większość płaci. To nie są wysokie kwoty, ale zawsze coś gmina zarobi – dodaje pani Róża, która pytana o to, czego w miasteczku brakuje, mówi, że reklamy. Jej goście bywają zaskoczeni, że jest zalew, a o urodzie okolicy i jej pensjonacie dowiedzieli się od znajomych.

Turyści to miejsca pracy

– Obciążenie wynikające ze statusu uzdrowiska jest duże, jednak nie wyobrażam sobie, by Krasnobród się nie starał o wpisanie na listę. Mamy dużo obowiązków, ale sanatorium, kuracjusze, turyści to... miejsca pracy – mówi Kazimierz Misztal, burmistrz Krasnobrodu.

Opłata klimatyczna jaka trafia do budżetu gminy, to kwota rzędu 100 tysięcy złotych. W porównaniu do kilku milionów jakie ma Kołobrzeg nie jest to dużo.

Ale i samo sanatorium miasteczka nad Wieprzem nie jest duże. Teraz może pomieścić około 150 kuracjuszy, z czego połowa to dzieci. Władze Krasnobrodu uważają, że czas na rozbudowę, tak by kolejnych 100 dorosłych miało tu miejsce.

Czekając na spa

Z myślą o inwestorach, którzy by chcieli rozwijać tu bazę sanatoryjno-wypoczynkową, gmina uruchomiła procedury zmierzające do wprowadzenia zmian w planie zagospodarowania. Dotychczasowe dokumenty zakładały powstawanie ośrodków sanatoryjnych dla najmłodszych, po uchwaleniu zmian będą mogły powstać sanatoria dla dorosłych ale także spa i miejsca wypoczynku dla turystów.

– Zauważamy, że w mieście brakuje miejsca w którym kuracjusze by się mogli spotkać, spędzić czas wieczorem. Niektóre osoby z takiej oferty by korzystały – dodaje burmistrz, który nie ma wątpliwości, że inwestycja w uzdrowisko i miejsca z których korzystają turyści i kuracjusze, to dobra inwestycja.

Chętnych nie brakuje

Krasnobród liczy, że nowa Strategia Rozwoju Województwa Lubelskiego zadba o uzdrowiska. Teraz są w naszym województwie dwa – Nałęczów i Krasnobród. Konsultowany dokument zakłada dalszy rozwój funkcji uzdrowiskowych m.in. w oparciu o istniejące uzdrowiska a także o potwierdzone walory i zasoby do rozwoju nowych uzdrowisk m.in. w Biszczy i Celejowie. Do tego grona chce także dołączyć Susiec.

Kolejna procedura potwierdzania spełniania przez uzdrowisko Krasnobród wymogów ustawy uzdrowiskowej oraz przedłożenia operatu uzdrowiskowego planowana jest na lata 2025- 2028 . 

Mleko na początek

Tradycje uzdrowiskowe Krasnobrodu sięgają 1884 roku. Dr Alfred Rosse zorganizował tu pierwsze w Polsce sanatorium przeciwgruźlicze. Nazywane było Instytutem Kumysologii, bo jedną z podstawowych metod leczenia było podawanie kobylego mleka – kumysu. Krasnobród uzyskał status uzdrowiska na współczesnych zasadach w 2002 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium