Zakończyły się głosowania w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w Zamościu. Zainteresowanie było tak duże, że mieszkańcy chcą w przyszłym roku móc wydać dwa razy więcej pieniędzy.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Na osiedlu Orzeszkowej-Reymonta mieszkańcy mogli wybrać, czy wolą wyremontować parking przy ulicy Oboźnej, czy odnowić i doposażyć plac zabaw przy Przedszkolu nr 13. Głosami większości zdecydowali się na realizację tego drugiego zadania.
Mieszkańcy osiedla Kilińskiego, którzy na zebranie przybyli najliczniej (głosowało blisko 200 osób), z czterech zadań wybrali remont oświetlenia ul. Koszary i ul. Kamiennej. – „Za” były 103 osoby – relacjonuje jeden z uczestników spotkania. – Wielu opowiedziało się też za modernizacją placu zabaw w Przedszkolu Miejskim nr 8. Chciało tego 64 mieszkańców. Szkoda, że nie było więcej pieniędzy i nie można było zrealizować obu tych zadań.
Na osiedlu Zamoyskiego mieszkańcy mieli do wyboru aż cztery projekty – budowę placu zabaw przy Zespole Szkół nr 4, miejsc parkingowych przy ul. Hrubieszowskiej lub przy ul. Wyszyńskiego oraz przystosowanie boiska piłkarskiego przy Szkole Podstawowej nr 4 do gry w godzinach wieczornych. Mieszkańcy zdecydowali, że w tym roku wybudowany zostanie plac zabaw dla dzieci w wieku szkolnym młodszym przy Zespole Szkół nr 4 w Zamościu.
Na osiedlu Karolówka zwyciężyła budowa placu zabaw Dolna.
Do budżetu obywatelskiego osiedla Powiatowa zgłoszono dwa wnioski - remont drogi na osiedlu Szwedzka w rejonie budynków ul. Szwedzka 31,33 i Topolowa 4, 6 oraz modernizację chodnika przy ul. Szwedzkiej. Wygrał drugi z nich.
Mieszkańcy osiedla Promyk, wybierając z trzech propozycji zdecydowali o przeznaczeniu gotówki na remont prawej strony chodnika przy ul. Asnyka na odcinku od mostu na Łabuńce do ul. Spółdzielczej.
Na osiedlu Rataja zdecydowano, że wybudowane zostaną dwa odcinki ulicy Ludowej. Na Nowym Mieście mieszkańcy opowiedzieli się za budową ulicy Poprzecznej.
Mieszkańcy osiedla Słoneczny Stok wybrali realizację zadania „Budowa parkingu miejskiego ogólnodostępnego na osiedlu „Słoneczny Stok”. Głosowało za nim 59 mieszkańców. Niewiele mniej, bo 41 opowiedziało się za remontem placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 10 przy ulicy Lwowskiej 17.
– Ponieważ z każdego osiedla można wybrać tylko jedno zadanie to drugie przepadło. Mam jednak nadzieję, że uda się je zrealizować w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. To był bardzo dobry pomysł – uważa Wanda Zyciak, mieszkanka Słonecznego Stoku.
Mieszkańcy osiedla Partyzantów zagłosowali na jedyne zgłoszone zadanie „Budowa drogi dojazdowej do domków jednorodzinnych oraz oświetlenia przy ulicy Partyzantów”. Chodzi o uliczkę żużlową naprzeciwko II Liceum Ogólnokształcącego. Teraz położona zostanie tam kostka brukowa i zamontowane latarnie.
Na Starym Mieście w ramach budżetu obywatelskiego jeszcze w tym roku wymieniona zostanie stolarka okienna w domu centralnym (centralka). – Gratuluję Centralce. A na nasze ulice umawiamy się na następny rok – żartowała podczas spotkania mieszkańców Bożena Orzechowska, przewodnicząca osiedla Stare Miasto.
Mieszkańcy osiedla Janowice zdecydowali o przeznaczeniu pieniędzy na poprawę infrastruktury drogowej i technicznej na osiedlu, a osiedla Planty na budowę zjazdu do osiedla z ul. Przemysłowej i Peowiaków do ZSP Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi.
Mieszkańcy osiedla Majdan zagłosowali nad jedynym projektem, jaki mieli – „Przebudowa terenu sportowo-rekreacyjnego”. Ogrodzone i obsiane od nowa ma być stare boisko i boisko piaszczyste. Wykonana zostanie także siłownia zewnętrzna. Jeśli środki na to pozwolą zostaną także zamontowane urządzenia do zabaw dla dzieci.
Tylko jeden projekt do wykonania był także na osiedlu św. Piątka. To „Budowa ogrodzenia zespołu boisk sportowych wraz z ogrodzeniem placu zabaw nad Łabuńką na Os. Św. Piątka”. Ogrodzone będą boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę i plac zabaw, który został wykonany w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego.
Chcemy więcej
Mieszkańcy Zamościa chcą jednak więcej. Członkowie Stowarzyszenia „Zamość – nasz wspólny dom” rozpoczęli zbieranie podpisów nad inicjatywą obywatelską wprowadzającą zmiany do budżetu obywatelskiego. Proponują zwiększenie kwoty przeznaczonej na budżet obywatelski o 100 procent, czyli ze 100 do 200 tys. zł. na każde osiedle.
– Opowiadamy się też za wprowadzeniem możliwości głosowania na projekty przez internet – postulują członkowie stowarzyszenia – Chcielibyśmy także, żeby w przypadku zgłoszenia kilku podobnych projektów urząd miasta zapraszał wnioskodawców do rozmów. Mogliby oni wówczas zdecydować, czy chcą realizować wniosek wspólnie, czy wolą rywalizować ze sobą w głosowaniu.
Żeby projekt trafił pod obrady Rady Miasta musi go podpisać minimum 500 osób.