Będzie się działo – tak najkrócej można opisać listę imprez, które odbędą się w tym roku w Zamościu. Wydział Turystyki i Promocji opublikował właśnie listę atrakcji zaplanowanych na ten rok. I nie wyklucza, że doda do niej kolejne.
Już 30 kwietnia na Rynku Wielkim rozpocznie się Zamojska Majówka 2016. W programie czterodniowej imprezy „Na bruku” IV Festiwal Sztuk Ulicznych, koncert Rafała Brzozowskiego i koncerty disco polo (Basta i Etna).
7 maja na Rynku koncertem - niespodzianką otwarty zostanie sezon motocyklowy oraz II Turystyczna Majówka podczas której będzie można zwiedzić z przewodnikiem nie tylko zabytkowe, ale i inne ciekawe miejsca.
Muzeum Zamojskie zaprosi na „Noc muzeów” w nocy z 14 na 15 maja. Nie tylko mieszkańców, ale i wielu turystów, przyciągnie na pewno widowisko historyczne „Szturm Twierdzy Zamość” zaplanowane w tym roku na 27-29 maja. W tym samym czasie (27-28 maja) trwać będzie 32 festiwal „Jazz na Kresach”.
Promocja produktów lokalnych, targi sztuki ludowej, kolekcjonerskiej, rękodzieła artystycznego, pokazy bicia monet i koncerty plenerowe, czyli XXII Jarmark Hetmański odbędzie się 4 i 5 czerwca. Towarzyszyć będzie mu Festiwal Produktu Lokalnego.
11 czerwca na Rynku Wielkim odbędzie się natomiast widowisko artystyczne nawiązujące do karnawału weneckiego „Zamojska Arlekinada 2016”, a dzień później w ramach Zamojskiego Dnia Papieskiego zaplanowano koncert Ireny Santor oraz „Siewców Lednicy”. Na Rynku stanie także mobilna wystawa fotograficzna przypominająca pobyt papieża Jana Pawła II w Zamościu.
Czerwiec to także Zamojska Aleja Sław i Sobótka w Parku Miejskim. Od 18 czerwca do 9 lipca potrwa natomiast 41. Zamojskie Lato Teatralne.
– W tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną spektakle z klasyki polskiej literatury zawodowych teatrów w otwartych i zamkniętych przestrzeniach miasta – mówi Damian Miechowicz, dyrektor wydziału turystyki i promocji UM w Zamościu. – Ogłoszony zostanie także konkurs na sztukę teatralną „Szukamy polskiego Szekspira”, konkurs plastyczny „Maska teatralna” oraz projekcje filmowe „Wokół teatru”. Tradycyjnie także z publicznością spotkają się twórcy.
24-26 czerwca trwać będzie Street Ball, a 25 i 26 czerwca Zamojski Festiwal Kultury „Arte cultura, musica, e…”.
Atrakcji nie zabraknie także w wakacje. Drugi weekend lipca to XV Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Eurofolk – Zamość 2016”. W ramach światowych Dni Młodzieży (21-23 lipca) na Rynku wystąpi Golec uOrkiestra, gwiazd nie zabraknie również na 12 Jazz Festiwalu „New Cooperation” (22-23 lipca).
W dniach 10-13 sierpnia trwać będzie 4. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z Historią”. – Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym – mówi Miechowicz. – Jego najistotniejszą częścią będzie konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej. Oprócz konkursowych projekcji filmowych nie zabraknie także spotkań z twórcami filmów nominowanych oraz pozakonkursowych projekcji filmów fabularnych: dzieł z klasyki oraz najnowszych produkcji.
26 i 27 sierpnia to z kolei pora na Festiwal „Wszystko Gra”.
Początek roku szkolnego to 43. Międzynarodowe Spotkania Wokalistów jazzowych (8-10 września) i XIV Zamojskie Spotkania z Fantastyką (16-18 września).
29 października tradycyjnie już odbędą się Zaduszki Jazzowe, a w listopadzie 5. Przegląd Filmowy „Alchemia Kina”. – W dniach 10-11 listopada zaplanowano VIII Nocny Rajd Listopadowy Zamość- Roztocze, którego celem będzie uczczenie 98. rocznicy odzyskania niepodległości oraz włączenie społeczeństwa miasta i regionu w jego obchody – tłumaczy Damian Miechowicz.
11 listopada odbędzie się także koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości, a dzień później – Blues Metting Zamość 2016.
Na 18 grudnia zaplanowano Wigilię Mieszkańców Miasta, a rok zakończy Sylwestrowy Maraton Filmowy w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” oraz Sylwester 2016 na Rynku Wielkim. – W planie imprez kulturalnych nie zabraknie oczywiście imprez cyklicznych. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca w Zamojskim Domu Kultury odbywać będą się giełdy kolekcjonerskie – mówi Miechowicz. – Raz w miesiącu zapraszamy natomiast na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki oraz na Zamojskie Biesiady Literackie.
Biuro Wystaw Artystycznych zaplanowało na ten rok 17 wystaw. Zaprezentowane zostaną m.in. prace Jakuba Ziółkowskiego (maj/czerwiec), Waldemara Świerzy (lipiec/sierpień) i Krystyny Rudzkiej-Przychody (wrzesień).
Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w kwietniu otworzy wystawę „Mundur żołnierza polskiego od Konstytucji 3 Maja do Powstania Listopadowego”, a we wrześniu „Uczniowie Hefajstosa” – wystawę prezentującą oryginalne metody tworzenia broni.