Pracownicy urzędu pocztowego w Hrubieszowie uważają, że w ich firmie dochodzi do mobbingu. Nowy naczelnik ma ich m.in. przymuszać do kupowania prenumerat pism, zaciągania pożyczek w Banku Pocztowym, strasząc przy tym zwolnieniem z pracy.
– Kontrola nie potwierdziła zarzutów, a to oznacza, że nie naruszono zasada współżycia – informuje Ireneusz Godzisz, dyrektor Centrum Poczty w Zamościu.
Pracownicy nie są do niczego zmuszani. To, że zakładają konta w Banku Pocztowym lub wykupują prenumeraty jest zachowaniem godnym pochwały i – według dyrektora Godzisza – dowodem na to, że utożsamiają się z celami i zadaniami firmy.
Naczelnik jest na stanowisku od września ub. roku. – To młody człowiek, po studiach, ambitny i wymagający – chwali go Godzisz.
Podkreśla, że naczelnik poprzeczkę wysoko zawiesił nie tylko dla podwładnych, ale i dla siebie.
– Styl zarządzania jest odmienny od tego, który preferował jego poprzednik, stąd może powstały niedociągnięcia w komunikacji – dodaje dyrektor zapewniając, że obecnie hrubieszowski urząd bardzo dobrze wywiązuje się z realizacji zadań i osiąga coraz lepsze wyniki.
Ale sprawę dalej badają inspektorzy pracy.
W poniedziałek w Hrubieszowie ma się pojawić ich psycholog, który zaproponuje pracownikom udział w anonimowej ankiecie.
– Wnikliwie badamy sprawę – powiedział nam Piotr Skwarek, dyrektor Państwowej Inspekcji Pracy w Zamościu. – Rozmawiamy zarówno z pracodawcą i związkami zawodowymi, jak i pracownikami poszczególnych jednostek organizacyjnych poczty. Pracodawca ma za zadanie przeciwdziałać mobbingowi i zapewnić dobrą atmosferę w pracy.
Według Kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Jedynie sąd może konstytutywnie ocenić, czy doszło do mobbingu, zarządzając pokrzywdzonemu pracownikowi zadośćuczynienie lub odszkodowanie.