Jednym z najbardziej okazałych gmachów znajdujących się na Starym Mieście w Zamościu jest budynek nazywany przez mieszkańców „kamienicą Czerskiego”.
Budynek został wzniesiony w latach 1929-1930 przez zamojskiego przemysłowca Stanisława Czerskiego, współwłaściciela firmy „Polski Przemysł Drzewny – Czerski i Jakimowicz”, zajmującej się produkcją i eksportem mebli. Do wybuchu II wojny światowej jako reprezentacyjny obiekt należący do spółki pełnił rolę siedziby jej centralnych władz.
„Kamienicę Czerskiego” w 1940 r. przejęła okupacyjna administracja niemiecka. Wtedy to zaczęła się historia, która w pamięci zamościan utrwaliła mroczny i nienawistny obraz tego miejsca.
Wystawa otwarta w czwartek przy ul. Kolegiackiej 18 w Zamość odkrywa dużą część historii, która napiętnowana jest niewyobrażalnym natłokiem zbrodni dokonywanych na polskiej ludności przez przedstawicieli organów totalitarnych państw: najpierw hitlerowskich Niemiec, później od 1944 r., prosowieckiej Polski. Niepojęty rozmiar zbrodni, które nie tak dawno przecież miały tam miejsce, został publicznie pokazany.
Źródło: UM Zamość