Na osiedlach chcemy mieć dobre drogi, parkingi i miejsca, gdzie bawią się dzieci. Dla wszystkich – odkryte baseny, czyste powietrze albo ścieżki rowerowe. Urzędnicy analizują projekty, które wpłynęły do budżetu obywatelskiego Zamościa.
Pomysły, na co wydać osiedlowe 100 tysięcy i miejskie 700 tysięcy, można było składać do 1 lipca. Teraz trwa weryfikacja przedstawionych pomysłów.
Nabór w tym roku był inny, bo oprócz projektów osiedlowych urzędnicy czekali na projekty dotyczące całego miasta. Nie zmieniono przy tym puli pieniędzy, którymi gospodarują mieszkańcy. Nadal jest to 2,3 miliona zł. Zmieniły się jedynie zasady podziału.
– Mieszkańcy zgłosili 37 projektów osiedlowych małych. Najwięcej, bo sześć, dotyczy osiedla Planty, a cztery osiedla Powiatowa. Głównie chodzi o budowę dróg, parkingów i placów zabaw dla dzieci. Sporo pomysłów to kontynuacja projektów. Osiedle Majdan chce dalej przebudowywać ulicę Majdan, osiedle Zamczysko – ul. Klonowicza. Stare Miasto chce kolejnego etapu rozbudowy monitoringu – wylicza Emilia Biłant z Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta w Zamościu.
Na liście wniosków ogólnomiejskich, które zgłosili mieszkańcy, jest 12 pozycji.
– Są propozycje budowy dwóch kładek dla pieszych. Jedna nad Łabuńką, a drugą na Zamczysku przy ul. Lipskiej. System ścieżek rowerowych dookoła Zamościa to też duży projekt. Podobnie jak rozkładane baseny dla dzieci i dorosłych na otwartym powietrzu, które pomysłodawca chce zlokalizować na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Królowej Jadwigi. Przy tej ulicy autor kolejnego wniosku chce organizacji terenów rekreacyjnych i boisk – dodaje Emilia Biłant.
Mieszkańcy w ramach ogólnomiejskiego wydania 700 tysięcy złotych chcą kontynuacji remontu Centralki. Budynku, w którym wcześniej wymieniono okna. Teraz pochodząca z początku XX wieku secesyjna budowla mogłaby być remontowana dalej. To wyjątkowe miejsce: w luksusowych mieszkaniach Centralki mieszkało wiele sławnych osób, m.in. pisarka Maria Dąbrowska, marszałek Józef Piłsudski oraz poeta Bolesław Leśmian.
Inną nieruchomością, którą chcą się zająć mieszkańcy za swoje pieniądze, jest budynek Ubezpieczalni. Chodzi o poprawienie jej stanu i ułatwienie życia użytkownikom m.in. poprzez montaż windy.
Z kolei najbardziej ogólnodostępnym dotyczącym absolutnie wszystkich mieszkańców projektem jest pomysł na montaż w Zamościu czujników monitorujących jakość powietrza.
Ostateczna lista projektów, które będą walczyły o realizację, będzie gotowa 30 sierpnia. Do 15 września będzie głosowanie internetowe. Od 16 do 27 września głosować będzie można analogowo, na spotkaniach organizowanych w osiedlach. W październiku poznamy wyniki.
Mieszkańcy w ramach ogólnomiejskiej puli 700 tysięcy złotych chcą kontynuacji remontu Centralki.