Mieszkańcy kolejnych miast wydają pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego. Zamość już głosuje elektronicznie, w wersji tradycyjnej - dopiero za dwa tygodnie. Biłgoraj od wczoraj wybiera projekty w internecie, a od dziś tradycyjnie
W Zamościu, gdzie od weekendu trwa elektroniczne głosowanie, budżet obywatelski jest inny niż dotychczas. Oprócz projektów osiedlowych urzędnicy, którzy weryfikowali pomysły obywateli - czekali na projekty dotyczące całego miasta. I teraz każdy głosujący wybiera dwa – jakiś z jego okolicy i jeden z listy ogólnej. Jest na niej dziewięć propozycji.
• Dwie dotyczą budowy kładek. Jedną pomysłodawcy widzą nad Topornicą. Ma być piesza, połączona z przejściem dla pieszych i przystankiem przy ul. Lipskiej. Druga przerzucona nad Łabuńką pomyślana jest jako pieszo-rowerowa w ciągu ulicy Lipskiej. Dla rowerzystów jest projekt śluz przejazdowych i uzupełnień w siatce ścieżek. Dla kierowców budowa ronda na skrzyżowaniu ulic: Sienkiewicza, Żdanowska, Krysińskiego a dla pieszych chodniki w rejonie osiedli: Planty, Kilińskiego, Powiatowa. Jeden z projektów zakłada monitorowanie jakości powietrza, kolejny budowę obiektu sportowo-rekeracyjnego przy ul. Królowej Jadwigi. Na listę zakwalifikowanych do głosowania dostał się też pomysł montażu windy w Ubezpieczalni oraz idea remontu Domu Centralnego i utworzenie tam muzeum Bolesława Leśmiana.
Na osiedlach mieszkańcy głównie chcą mieć lepsze drogi, parkingi i miejsca, gdzie bawią się dzieci. Sporo pomysłów to kontynuacja projektów z poprzednich lat.
• Nie zmieniła się pula pieniędzy, którymi gospodarują mieszkańcy Zamościa. Nadal jest to 2,3 miliona zł. Zmieniły się jedynie zasady podziału. Na projekty osiedlowe jest po 100 tysięcy a nowy, przewidziany dla całego miasta 700 tysięcy.
Głosowanie internetowe potrwa do15 września (na stronie https://budzet24.pl/umzamoscbo). Od 16 do 27 września głosować będzie można analogowo, na spotkaniach organizowanych na zamojskich osiedlach. W październiku poznamy wyniki.
Biłgoraj
• Dziś o 7.30 mogą w urzędzie miasta zagłosować pierwsi mieszkańcy Biłgoraja, którzy chcą wybrać projekt budżetu obywatelskiego drogą tradycyjną. Wypełnioną ankietę wrzucą do urny. Ci, którzy głosują internetowo –mogą to robić od wczoraj (na stronie https://bilgoraj.budzet-obywatelski.org). Głosowanie trwa do 30 września.
Budżet obywateli Biłgoraja jest o wiele skromniejszy niż ten, którymi dysponują zamościanie. Do wydania jest 200 tysięcy, ale wielu pomysłodawców potrzebuje zaledwie część tej kwoty. Akceptację po ocenie merytorycznej zyskało dziesięć projektów.
• Cztery z nich dotyczą plenerowych miejsc przeznaczonych głównie dla dzieci. To modernizacja istniejącego placu zabaw na Osiedlu Bagienna gdzie stare asfaltowe boisko do koszykówki ma się zmienić w miejsce rozrywki dla najmłodszych. Zmianę zaniedbanego trawiastego boiska przy ulicy Sitarskiej w miejsce dla dzieci proponują autorzy kolejnego projektu. W przestrzeń dla dzieci ale także ich rodziców i dziadków może się, zdaniem kolejnych pomysłodawców, zmienić skwer przy ulicach: Kościuszki, Ogrodowej i Ks. Samoleja. O głosy walczy też pomysł na budowę placu zabaw przy ulicy św. Marii Magdaleny. Ma tu być sześciokąt linowy, zjeżdżalnia, huśtawki i karuzela których w okolicach osiedla Puszcza Solska i Paski brakuje.
• Ekologiczne są dwa pomysły. Jeden chce, by w Biłgoraju zamontować 1000 budek dla jerzyków i w ten sposób zaprosić te pożyteczne ptaki do miasta. Drugi zakłada zagospodarowanie Parku Nowakowskiego „Małpi Gaj”. Zamontowane koła czerpakowego do zasilania w wodę kanałów i oczek w parku ma przypominać o dawnym młynie i oszczędzać wodę do podlewania. Modernizacja boiska lekkoatletycznego przy Szkole Podstawowej nr 3 to pomysł na lato a na zimę pomysł na teren przy Szkole Podstawowej nr 5. Tu w ramach budżetu obywatelskiego może zacząć działać gratisowa wypożyczalnia łyżew wyposażona też w sprzęt do nauki jazdy oraz urządzenie do utrzymywania tafli.
W bezpośrednim sąsiedztwie siłowni i placu zabaw w rejonie skrzyżowania ulic: Myśliwskiej i Ks. J. Poniatowskiego może zaś powstać tężnia solankowa.
• Blisko 200 tysięcy ma kosztować realizacja projektu, który jest związany z parafią św. Jana Pawła II i dotyczy wydarzeń organizowanych z okazji przypadającej w 2020 roku setnej rocznicy urodzin patrona. Pomysłodawcy chcą zorganizować cykl koncertów, spektakli, spotkań, projekcji odnoszących się do osoby świętego Jana Pawła II.