Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

31 lipca 2021 r.
18:19

Reaktywacja XVI-wiecznej akademii. "To olbrzymia szansa i wielka nobilitacja dla Zamościa"

0 11 A A
Prof. Wojciech Kolanowski
Prof. Wojciech Kolanowski (fot. uph.edu.pl/archiwum)

Nie wyobrażam sobie aby można było zaprzepaścić szansę reaktywacji pięknego symbolu narodowego jakim jest żywa w sercach pokoleń Polaków tradycja Akademii Zamojskiej – uważa prof. Wojciech Kolanowski, jeden z członków komitetu skupiającego osoby działające, by reaktywować w Zamościu akademię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początku sierpnia Senat ma się zająć projektem ustawy powołującej Akademię Zamojską. Sejm już się wypowiedział w tej sprawie i przyjął ją głównie głosami posłów PiS. Posłem-wnioskodawcą jest poseł Sławomir Zawiślak PiS. Akademia ma powstać z zamojskiej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Słychać głosy przeciwników niszczenia UPZ.

Jednym z członków komitetu, który skupia zwolenników pomysłu reaktywacji słynnej, XVI-wiecznej akademii jest prof. Wojciech Kolanowski. To jego opinia na ten temat.

Zastanawia mnie skąd opór wobec obecnie zaistniałej możliwości przekształcenia funkcjonującej w Zamościu uczelni zawodowej (Uczelnia Państwo im. Szymona Szymonowica - UP) w Akademię, a docelowo w uczelnię akademicką, a w przyszłości w Uniwersytet!? Przecież to olbrzymia szansa i wielka nobilitacja dla Zamościa. Sejm proponuje awansem dać w trybie specjalnym prawo uczelni zamojskiej do nazwy Akademia, co trzeba będzie odpracować w ciągu 4 kolejnych lat intensywną pracą spełniając warunki stawiane uczelniom akademickim w kolejnej ewaluacji dyscypliny/plin naukowych, które mają być rozwijane w Akademii. Ewaluacja polega na ocenie działalności naukowej jednostek i od jej wyników zależy czy uczelnia może być uczelnią akademicką czy też nie.

Wobec tej niespotykanej okazji pozornie dziwi opór ze strony części środowiska obecnie funkcjonującej uczelni zawodowej, która przecież została utworzona z myślą, iż zostanie z czasem przekształcona w Akademię Zamojską.

Teraz jest na to jedyna szansa, ponieważ uczelnia nie wypracowała nigdy dorobku naukowego wystarczającego do ubiegania się o status akademii.

Jednak część pracowników UP w tym władze (rektor) obawiają się uzyskania statusu uczelni akademickiej i co się z tym wiąże oceny działalności naukowej, ponieważ takiej działalności nie są w stanie prowadzić na poziomie wystarczającym do pozytywnej oceny w ewaluacji.

Pracownicy uczelni wyższych w Polsce zazwyczaj boją się zmian i są wobec nich oporni. To ogólnokrajowa bolączka bo dostosowywanie wymagań na uczelniach do trendów światowych zwiększa presję na intensyfikację zaangażowania w pracę naukową i publikowanie w prestiżowych czasopismach międzynarodowych. Oczywiście UP w oparciu o dotychczas zatrudnioną kadrę nie ma szans na osiągniecie kiedykolwiek poziomu naukowego uprawniającego do otrzymania statusu uczelni akademickiej, a władze rektorskie nic w tym kierunku nie zrobiły i nie robią. Dlatego jedyną drogą do osiągnięcia akademickości uczelni jest pozyskanie nowych kadr, chcących i będących w stanie pracować naukowo w sposób efektywny - tzn. publikując w wysoko punktowanych renomowanych czasopismach międzynarodowych z pierwszego kwartyla światowego wykazu czasopism.

Skąd pozyskać takich ludzi?

Niewątpliwie warto promować w środowisku ideę donośności projektu reaktywacji Akademii Zamojskiej, która z czasem powinna uzyskać rangę uniwersytetu; zapewnić pozyskiwanym naukowcom wysokie wynagrodzenie na poziomie UE, zapewnić im etaty badawcze, tak, aby mogli utworzyć silne zespoły zajmujące się pracami naukowymi i pozyskiwaniem środków, np. skutecznie aplikujące o granty naukowe i B+R.

To dotyczy osób mających wejść do tzw. liczby N. Kadry należy pozyskiwać tak z kraju, jak i z zagranicy w dyscyplinach, które będą poddawane ewaluacji. Powinni być to naukowcy o wysokich wartościach wskaźników naukometrycznych (liczba cytowań, wskaźnik Hirsha), uznanych na świecie jako miara poziomu naukowego. 

Dodam, że nie ma konieczności stałego przebywania w murach uczelni, liczą się wyniki pracy naukowej i publikacje afiliowane do ośrodka zamojskiego w dyscyplinach podlegających ewaluacji.

Początkowo (do kolejnej ewaluacji) wystarczy aby to była 1 dyscyplina, ale lepiej aby były co najmniej 2 a docelowo wszystkie, w ramach których będzie prowadzone kształcenie.

Wg Ustawy uczelnia jest uczelnią akademicką, jeżeli prowadzi działalność naukową i posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej 1 dyscyplinie naukowej albo artystycznej (Art. 14 ust. 1 wejdzie w życie z dniem 01.10.2021 r.). Ewaluację przeprowadza się w ramach dyscypliny w podmiocie zatrudniającym według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok przeprowadzenia ewaluacji co najmniej 12 pracowników prowadzących działalność naukową w danej dyscyplinie, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy związanej z prowadzeniem działalności naukowej w tej dyscyplinie. I to głównie od efektywności publikacyjnej tych pracowników zależny wynik ewaluacji. I na koniec często poruszana sprawa bajońskich kosztów potrzebnych rzekomo do utworzenia Akademii (mowa o 100 mln zł lub więcej).

Nic z tych rzeczy, pieniądze potrzebne są jedynie na wynagrodzenia, baza lokalowa już jest i władze miasta obiecują przekazać kolejne pomieszczenia; koszty badań, niezbędnej aparatury i sprzętu pokrywane powinny być z grantów, tak jak i wynagrodzenie dla personelu pomocniczego i zatrudnianych do projektów asystentów, jak i dodatkowe dla naukowców etatowych.

Chcieć to móc!

Obecnie, dzięki poparciu Sejmu RP i wsparciu rządowemu, możliwości reaktywacji Akademii nigdy nie był tak realne. Nie wyobrażam sobie aby można było zaprzepaścić szansę reaktywacji pięknego symbolu narodowego jakim jest żywa w sercach pokoleń Polaków tradycja Akademii Zamojskiej.

Prof. Wojciech Kolanowski

Autor był związany z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Od nowego roku akademickiego będzie pracował na stanowisku profesora w grupie pracowników badawczych w Katedrze Interny z Zakładem Pielęgniarstwa Internistycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Czekamy na opinie zwolenników i przeciwników reaktywacji zamojskiej uczelni. redakcja@dziennikwschodni.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bialska Rada Kobiet

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium