Zamość

15 lipca 2021 r.
19:33

Senatorowie przeciwko nowej uczelni w Zamościu

Senat - zdjęcie ilustracyjne
Senat - zdjęcie ilustracyjne (fot. Wikipedia)

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu negatywnie zaopiniowała w środę ustawę o utworzeniu Akademii Zamojskiej, opartej na istniejącej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Senatorowie zwracali uwagę m.in. na to, że ustawa powstała bez konsultacji ze środowiskiem uczelni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ustawę o utworzeniu Akademii Zamojskiej przygotowała grupa posłów PiS i Kukiz’15. Wśród jej autorów znalazł się również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

– Ustawa o utworzeniu Akademii Zamojskiej została przygotowana celem wsparcia rozwoju szkolnictwa wyższego na terenie Polski południowo-wschodniej, konkretnie – na terenie Zamojszczyzny – mówił jeden z posłów wnioskodawców Sławomir Zawiślak (PiS) w czasie posiedzenia Senackiej Komisja Nauki, Edukacji i Sportu.

Podkreślił, że idea powstania akademii o takiej nazwie była marzeniem mieszkańców Zamojszczyzny od bardzo wielu lat. Dodał, że ustawa ma poparcie „ponad podziałami politycznymi ponad 60 samorządów z terenu Roztocza, szeroko pojętego regionu”. – Ma poparcie samorządowców w formie uchwał, rad miast, pism, które zgłaszają chęć zaangażowania się w kierunku wsparcia tej uczelni w momencie, gdy organy państwowe, czyli Sejm i Senat (...) decyzją właśnie swoją umożliwią poprzez ustawą uruchomienie tej uczelni – zapewnił Zawiślak.

Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek ocenił w czasie obrad Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, że „ustawa zawiera potencjał trochę przyszłościowy”. Dodał, że co do konstrukcji ustawy jest poprawna.

W czasie dyskusji senatorowie bardzo negatywnie ocenili i zaopiniowali ustawę. Zwracali szczególną uwagę na dwa zaproponowane przepisy. Według jednego z nich rektora nowo powołanej akademii miał wskazywać minister edukacji i nauki. Drugi przepis, który wzbudził emocję, dotyczył zatrudnienia obecnych pracowników Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w powstałej w jej miejscu Akademii Zamojskiej. Według ustawy stosunki pracy z tymi pracownikami wygasną po upływie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy i płacy albo w razie nieprzyjęcia nowych warunków pracy i płacy.

– Sposób rozwiązania stosunku pracy z pracownikami tej uczelni, według mojej oceny, jest absolutnie nieakceptowalny – powiedział senator Bogdan Zdrojewski (KO-PO). Wyraził też sprzeciw względem powołania nowego rektora przez szefa resortu edukacji i nauki w czasie trwania kadencji obecnie sprawującego urząd.

– Uważam, że autonomia uczelni powinna być szanowana w kilku elementach, czyli w stabilności kadry profesorskiej, stabilności decyzji kolegialnych, w tym wyboru władz uczelni, ale także tych elementów, które są związane z własną drogą uczelni do uzyskania tego wyższego poziomu pracy naukowej, pracy edukacyjnej – mówił Zdrojewski.

Senator PiS: Czy chodzi o przejęcie uczelni?

Co ciekawe, przeciwko powołaniu Akademii Zamojskiej wypowiadał się nawet senator PiS z Chełma Józef Zając, wieloletni rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Senator Zając wskazał, że ustawa „rażąco narusza przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i przepisy kodeksu pracy.” – Wnioskowany projekt powstał poza środowiskiem akademickim (...), którego dotyczy, stąd wątpliwości, co do szczerych intencji wnioskodawców. Czyżby chodziło o tzw. z angielska overtaking, czyli przejęcie? – pytał.

– To dzisiejsze wydarzenie stanowi ekstremum tego, co dzieje się podczas naszych komisji. Nigdy nie było sytuacji, w której dwóch posłów podejmuje decyzje o fundamentalnym znaczeniu dla uczelni wyższej. (...) Sam fakt, że pomija się władze uczelni i podejmuje się proces de facto likwidacji uczelni w takim kształcie, w jakim jest teraz, jest bez precedensu i w naszym gronie senatorów niestety nazwaliśmy to przypadkiem białoruskim – mówiła senator Joanna Sekuła (KO-PO). Powiedziała, że nie znajduje słów oburzenia na tego rodzaju działania.

– Dlaczego (...) w sposób nagły i zupełnie nieuzasadniony podejmuje się proces przekształcenia? Można odpowiedzieć sobie na pytanie wprost, czytając te artykuły, które budzą kontrowersje: tylko i wyłącznie po to, żeby zwolnić ludzi, których nie chce się na tej uczelni mieć – podkreśliła.

Rektor Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica prof. Andrzej Samborski podkreślił, że kierowana przez niego uczelnia jest jednostką autonomiczną. – Stąd nasze zdumienie i niedowierzanie budzi procedowanie projektu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej, złożonego przez grupę posłów – powiedział.

Zaznaczył, że projekt ten nie był konsultowany ze społecznością akademicką, władzami i organami uczelni, którą rektor kieruje. – Nie proszono nas o opinię na temat projektu tej ustawy – zaznaczył. Rektor przytoczył stanowisko rady uczelni i senatu na temat ustawy. – W piśmie tym rada uczelni i senat stwierdzają, że złożony do Sejmu projekt poselski ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej (...) jest niezgodny z zapisami ustawy (...) Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – mówił. Dodał, że ustawa podważa zapisy statutu uczelni, w którym napisano, że jest autonomiczna. Rektor mówił też, że ogromne obawy wśród pracowników uczelni wzbudził przepis na temat wygaśnięcia stosunków pracy.

Studia w duchu chrześcijańskiej tradycji narodowej

Ustawa przewiduje utworzenie 1 września 2021 r. Akademii Zamojskiej z siedzibą w Zamościu, opartej na istniejącej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Zgodnie z ustawą mienie uczelni stanie się mieniem akademii. „Skutkiem prawnym projektowanej regulacji, w odniesieniu do praw i obowiązków uczelni, jest mechanizm sukcesji generalnej, tj. przejęcia wszelkich praw i obowiązków uczelni przez akademię – wskazano w uzasadnieniu.

„Główny cel reaktywowanej Akademii Zamojskiej wymaga, aby odbywające się w niej kształcenie dokonywało się w oparciu o naukę historii, pogłębione, polskie studia humanistyczne i społeczne, tworzone w duchu realizmu filozoficznego oraz chrześcijańskiej tradycji narodowej” – dodano.

Nadzór nad Akademią sprawować będzie minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przeprowadzka z Lubartowa do magazynów w Niemcach ma rozpocząć się po długim weekendzie majowym, a zakończyć do 19 maja
biznes

Koniec z produkcją w Lubartowie. Producent worków na smieci przenosi sie do Niemiec

Znany producent worków na śmieci, lubartowska Stella Pack, przenosi ich produkcję poza miasto: do przestronnych hal firmy Panattoni Park w podlubelskich Niemcach.

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy

Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Stworzenie basenu jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem, jednak aby na długo cieszyć się jego urokami konieczna jest należyta troska o zachowanie czystości. Baseny niezależnie od tego gdzie się znajdują, czy w zadaszeniu czy na świeżym powietrzu wymagają stałego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, choć ta także odgrywa wielką rolę. Odpowiednie oczyszczanie z zabrudzeń takich jak liście, owady i piasek, zapobiega zatykania się systemów filtracyjnych i przedłuża ich żywotność. Utrzymanie czystości w basenie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu pH i jakości wody, co zmniejsza konieczność używania dużej ilości środków chemicznych. Chroni również użytkowników przed bakteriami i patogenami, dzięki czemu mogą oddawać się wodnym zabawą. Przedstawiamy urządzenia, które pomogą Ci w tym zadaniu, a dbanie o czystość stanie się łatwe i przyjemne.

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

We wtorek Górnik Łęczna nie znalazł sposobu na defensywę broniącej się przed spadkiem Kotwicy Kołobrzeg. Zielono-czarni zremisowali z beniaminkiem 0:0, a wynik z całą pewnością bardziej cieszył rywali zielono-czarnych. Jak spotkanie podsumowali Piotr Tworek i Peter Lerant oraz Damian Warchoł i Branislav Pindroch?

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

W nocy doszło do pożaru przy ulicy Garbarskiej w Lublinie. Paliło się poddasze kamienicy.

Arkadiusz Klucznik

"Pozostawił niezatarte ślady w lubelskiej kulturze". Zmarł były dyrektor Teatru Andersena

Zmarł Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena w latach 2007-2017.

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

Psychoterapia coraz bardziej zakorzenia się w naszej codzienności jako naturalna forma dbania o zdrowie psychiczne. Mimo to wciąż krąży wiele mitów, które potrafią zniechęcić do sięgnięcia po wsparcie. Warto przyjrzeć się kilku najczęściej powtarzanym przekonaniom i zweryfikować, ile mają wspólnego z prawdą.

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK
10 kwietnia 2025, 18:00

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK

Opera Lubelska zaprasza na legendarny musical „Jesus Christ Superstar” – porywającą rock-operę z muzyką Andrew Lloyda Webbera. To ponadczasowe dzieło zabrzmi w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dwukrotnie: 10 i 11 kwietnia 2025, o godzinie 18:00.

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Plac Władysława Łokietka w Lublinie znów stał się areną sporu. Tym razem radny Konrad Wcisło proponuje stworzenie skweru z fontanną, a Robert Derewenda walczy o zazielenienie tego miejsca. Która wizja lepiej służy mieszkańcom?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium