Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 listopada 2019 r.
16:31

Po jerzykach czas na jeżyki. W parku są domki do przezimowania

Autor: Zdjęcie autora agdy
102 5 A A

Przedpokój i sypialnia z surowych desek pod bitumicznym gontem. Cztery domki dla jeży właśnie trafiły do miejskiego parku. To ostatni moment, bo te pożyteczne zwierzęta właśnie idą spać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Zachęcamy mieszkańców, by przy jesiennych porządkach nie uprzątali całkowicie liści na zimę, a pozostawiali je zgrabione w jednym miejscu z myślą o jeżach – apelują urzędnicy, którzy dołączyli do ogólnopolskiej akcji dbania o zimowiska dla tych pożytecznych zwierząt. W kilku miastach Polski na miejskich terenach zorganizowano nawet jeżo-sfery. W Zamościu w Parku Miejskim pojawiły się domki w których mogą przezimować.

- Mają wybór, obok domków są pryzmy liści. Wiosną, kiedy jeże się obudzą zobaczymy czy jakieś korzystały z domków – mówi Katarzyna Fornal-Urbańczyk, z Wydzialu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.

Domki wymyślili urzędnicy, zrobiła i ufundowała zamojska Castorama, sianem wymościło zamojskie zoo.

– Są z surowych desek, bez żadnej impregnacji, zgodnie z zaleceniami fachowców, którzy znają zwyczaje jeży. Także od nich pochodzi projekt domku. Dach można zdejmować by wiosną zrobić porządki. Pokryty jest bitumicznym gontem. Nie, nie mam pojęcia czy jeże to czyściochy i dbają o swoje domy – żartuje Wojciech Wierzański, dyrektor ds. zarządzania i logistyki Castoramy.

Specjaliści od jeży zwracają pewnie uwagę na otwory wejściowe, bo szczupłe osobniki, które latem widujemy w parkach i ogrodach, przed zimą zmieniają się w grubasy. Dorosły jeż waży przeciętnie około kilograma, taki szykujący się do hibernacji gromadzi pod skórą drugie tyle tłuszczu. W warunkach naturalnych jeże chowają się stercie liści lub w pryzmę kompostu. Idą spać gdy przez kilka dni pod rząd jest poniżej 10 stopni C. Wstaną gdy będzie powyżej 15 stopni C.

- Jeży w Zamościu jest dużo. Widać je na osiedlach, sama mam dwa pod balkonem. Słychać jak tupią i fukają. Domki trafiły do parku, zobaczymy czy się sprawdzą. Staraliśmy się je dobrze zamaskować – dodaje urzędniczka.

Spokojny zimowy sen to podstawa. Jeże przygotowują się do niego tyjąc, a gdy zasypiają ich organizm spowalnia metabolizm i obniża temperaturę. W czasie normalnej egzystencji jeże mają podobną ciepłotę ciała jak my. Śpiący jeż – ok. 5-6 stopni C.

Gwałtowne wybudzenie w środku zimy jest bardzo dla nich szkodliwe.

To nie pierwsza forma współpracy miasta z Castoramą. Dzięki niej powstały hotele dla owadów oraz budki lęgowe dla jerzyków. Market budowlany organizował warsztaty dla majsterkowiczów w czasie rajdu rowerowego „Rodzina, Rower, Radość”. W tedy powstały pierwsze domki dla pogromców komarów.

– W sumie przekazaliśmy miastu kilkadziesiąt takich budek – wspomina przedstawiciel marketu.

Pomysł na takie dbanie o przyrodę spodobał się innym. Do Castoramy zgłosił się Szczebrzeszyn pytając o domki dla jerzyków i możliwość współpracy. Decyzje jeszcze nie zapadły.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium