Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 listopada 2019 r.
16:31

Po jerzykach czas na jeżyki. W parku są domki do przezimowania

Autor: Zdjęcie autora agdy
102 5 A A

Przedpokój i sypialnia z surowych desek pod bitumicznym gontem. Cztery domki dla jeży właśnie trafiły do miejskiego parku. To ostatni moment, bo te pożyteczne zwierzęta właśnie idą spać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Zachęcamy mieszkańców, by przy jesiennych porządkach nie uprzątali całkowicie liści na zimę, a pozostawiali je zgrabione w jednym miejscu z myślą o jeżach – apelują urzędnicy, którzy dołączyli do ogólnopolskiej akcji dbania o zimowiska dla tych pożytecznych zwierząt. W kilku miastach Polski na miejskich terenach zorganizowano nawet jeżo-sfery. W Zamościu w Parku Miejskim pojawiły się domki w których mogą przezimować.

- Mają wybór, obok domków są pryzmy liści. Wiosną, kiedy jeże się obudzą zobaczymy czy jakieś korzystały z domków – mówi Katarzyna Fornal-Urbańczyk, z Wydzialu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.

Domki wymyślili urzędnicy, zrobiła i ufundowała zamojska Castorama, sianem wymościło zamojskie zoo.

– Są z surowych desek, bez żadnej impregnacji, zgodnie z zaleceniami fachowców, którzy znają zwyczaje jeży. Także od nich pochodzi projekt domku. Dach można zdejmować by wiosną zrobić porządki. Pokryty jest bitumicznym gontem. Nie, nie mam pojęcia czy jeże to czyściochy i dbają o swoje domy – żartuje Wojciech Wierzański, dyrektor ds. zarządzania i logistyki Castoramy.

Specjaliści od jeży zwracają pewnie uwagę na otwory wejściowe, bo szczupłe osobniki, które latem widujemy w parkach i ogrodach, przed zimą zmieniają się w grubasy. Dorosły jeż waży przeciętnie około kilograma, taki szykujący się do hibernacji gromadzi pod skórą drugie tyle tłuszczu. W warunkach naturalnych jeże chowają się stercie liści lub w pryzmę kompostu. Idą spać gdy przez kilka dni pod rząd jest poniżej 10 stopni C. Wstaną gdy będzie powyżej 15 stopni C.

- Jeży w Zamościu jest dużo. Widać je na osiedlach, sama mam dwa pod balkonem. Słychać jak tupią i fukają. Domki trafiły do parku, zobaczymy czy się sprawdzą. Staraliśmy się je dobrze zamaskować – dodaje urzędniczka.

Spokojny zimowy sen to podstawa. Jeże przygotowują się do niego tyjąc, a gdy zasypiają ich organizm spowalnia metabolizm i obniża temperaturę. W czasie normalnej egzystencji jeże mają podobną ciepłotę ciała jak my. Śpiący jeż – ok. 5-6 stopni C.

Gwałtowne wybudzenie w środku zimy jest bardzo dla nich szkodliwe.

To nie pierwsza forma współpracy miasta z Castoramą. Dzięki niej powstały hotele dla owadów oraz budki lęgowe dla jerzyków. Market budowlany organizował warsztaty dla majsterkowiczów w czasie rajdu rowerowego „Rodzina, Rower, Radość”. W tedy powstały pierwsze domki dla pogromców komarów.

– W sumie przekazaliśmy miastu kilkadziesiąt takich budek – wspomina przedstawiciel marketu.

Pomysł na takie dbanie o przyrodę spodobał się innym. Do Castoramy zgłosił się Szczebrzeszyn pytając o domki dla jerzyków i możliwość współpracy. Decyzje jeszcze nie zapadły.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt
15 czerwca 2024, 20:00
film

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotni wieczór (15 czerwca), w lubelskim Zgrzycie zagrają zespoły: Ye.stem, Krain i Na krawędzi.

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy
TYTUŁY

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył tytuły profesorskie nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród 116 wyróżnionych aż 9 reprezentuje uczelnie i instytuty naukowe z województwa lubelskiego.

Wystawa prac Piotra Młodożeńca
15 czerwca 2024, 11:30

Wystawa prac Piotra Młodożeńca

W najbliższą sobotę o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa malarstwa Piotra Młodożeńca pt. „Wyobrazy. Lata 20-te”.

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej
PUŁAWY

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej

Nowy sezon rozpoczął w Parku Wodnym przy ul. Hauke-Bosaka w Puławach. Ceny biletów poszły w górę: zarówno dla posiadaczy karty mieszkańca, jak i dla przyjezdnych, z tym, że dla tych drugich nieco bardziej.

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką
16 czerwca 2024, 8:30

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką

Ręcznie szyte ubrania i dodatki, domowe wypieki, biżuteria, świece sojowe i kokosowe, a do tego możliwość wymieniania się ubraniami. W najbliższą niedzielę na Błoniach przy Zamku Lubelskim odbędzie się Brunch pod chmurką.

PUHOVSKY (Romek Puchowski) – wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent, gra na gitarze Dobro, slide, gitarze akustycznej oraz basowej. W 2015 ruszył w podróż do źródeł bluesa: do Delty Mississippi. Podczas kompozytorskiej podróży po-przez krainę mistrzów bluesa tworzył nowe songi na swój album
WYWIAD

Dobro i blues, czyli w Delcie bywa różnie

Mnie inspiruje blues z Delty, ten pierwszy – folklorystyczny, który ukształtował się na początku XX wieku. Zachwyca mnie ta prawda, jaką niesie blues, siła przekazu oraz sposób wykorzystania gitary akustycznej. I to mnie chyba do bluesa przywiodło – rozmowa z Puhovskym.

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów
ZDJĘCIA
galeria

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów

Biorą udział w konkursach i odnoszą sukcesy. A teraz jeszcze zostali docenieni przez prezydenta.

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki

Tegoroczna 32 edycja Lubelskich Dni Fantastyki odbędzie się w dniach 15-16 czerwca. Najstarsza lubelska impreza fantastyczna powraca po przerwie, która trwała od 2019 roku. Lubelskie Dni Fantastyki odbędą się w Domu Kultury LSM w Lublinie.

Biturongi, ary i gazele. Nowi mieszkańcy pojawili się w zamojskim ZOO
ZDJĘCIA
galeria

Biturongi, ary i gazele. Nowi mieszkańcy pojawili się w zamojskim ZOO

Zamojskie ZOO rozrasta się i powitało nowych lokatorów. Część z nich przyszła na świat w placówce, a pozostali przyjechali z innych ogrodów zoologicznych.

Za tanie i niedbale wykonane. Podróbki z Chin nie trafią na rynek
NA GRANICY

Za tanie i niedbale wykonane. Podróbki z Chin nie trafią na rynek

Buty z Chin nie trafią na ukraiński rynek. Podrobiony towar zatrzymali celnicy.

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko
NA DRODZE

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko

Kierowca Skody na krajowej dwójce znacznie przekroczył dozwoloną prędkość o 64 km/h. 34-latek popełnił to wykroczenie w warunkach recydywy.

Predator Games 2023
E-SPORT

Wielkie granie, czyli szkolny turniej dla 55 000 uczniów

W pierwszym sezonie Predator Games, międzyszkolnych rozgrywek esportowych grało 16 384 uczniów z 1024 placówek edukacyjnych w Polsce. Grali w Fortnite, Rocket League i League of Legends. A jakie są plany na tegoroczny turniej Predator Games?

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne
CZAS WOLNY

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne

Ruszył program zakładania ogrodów społecznych w Lublinie. Będą to ogólnodostępne przestrzenie tworzone przez mieszkanki i mieszkańców, przeznaczone do niekomercyjnego ogrodnictwa oraz wypoczynku i rekreacji. Aby założyć ogród wystarczą 3 osoby.

Mniej bólu, mniej powikłań. Robot da Vinci pomaga w leczeniu raka pęcherza moczowego
MEDYCYNA

Mniej bólu, mniej powikłań. Robot da Vinci pomaga w leczeniu raka pęcherza moczowego

W szpitalu przy al. Kraśnickiej po raz pierwszy usunięto pęcherz moczowy z użyciem robota. Pozwala to zmniejszyć ból, ograniczyć utratę krwi ii przyspieszyć rekonwalescencję.

Chevrolety, fiaty i simsony. Klasyki w Puławach
MOTORYZACJA
galeria

Chevrolety, fiaty i simsony. Klasyki w Puławach

Na placu targowym przy ul. Dęblińskiej w Puławach w ostatnią niedzielę spotkali się właściciele starych samochodów i motocykli. Miłośnicy klasyków mieli okazję obejrzeć auta, które rzadko goszczą na lokalnych drogach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!