Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

20 lutego 2020 r.
10:21

Gwałty, rozboje i zabójstwa w Zamościu. Co policyjne statystyki mówią o mieście

Na liście „czarnych” ulic, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji, są Aleje Jana Pawła II
Na liście „czarnych” ulic, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji, są Aleje Jana Pawła II (fot. Kazimierz Chmiel)

Uważajcie jutro na siebie. Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Na najbliższej sesji radni zapoznają się ze stanem bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście. Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej w zeszłym roku było przestępstw kryminalnych. Strażnicy miejscy mówią o zagrożeniach w ruchu drogowym i piciu w niedozwolonych miejscach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przyjęcie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Zamościu to jeden z punktów obrad poniedziałkowej sesji rady miasta. Jak co roku strażnicy i policjanci podsumowali wydarzenia z poprzedniego roku.

Patrząc na to, gdzie interweniowali strażnicy miejscy, prawie połowa złych rzeczy w całym mieście wydarzyła się w jego zabytkowej części (2764 razy). Również policjanci dużo pracy mieli na osiedlu Stare Miasto (interweniowali 1392 razy). Te dysproporcje między Starym Miastem a innymi osiedlami są od lat. Po prostu do centrum przyjeżdżają wszyscy turyści i wszyscy mieszkańcy. Są masowe imprezy, dużo osób źle parkuje, są interwencje z powodu zakłócania spokoju czy picia alkoholu w miejscu niedozwolonym.

Na drugim miejscu złych statystyk strażników są Planty (420 interwencji). Policjanci na drugiej pozycji swoich wyliczeń wskazują bardzo duży obszar miasta, w skład którego wchodzi kilka osiedli między innymi Świętego Piątka, Zamczysko, Promyk, aż do ulicy Partyzantów. Nic dziwnego, że w tym rejonie mundurowi interweniowali aż 1825 razy w bardzo różnych sprawach – od kolizji, przez kradzieże, złe parkowanie, aż po zabezpieczaną dziurę w jezdni.

Zabójstwa, kradzieże, zniszczenia

Kradzież cudzej rzeczy – wykryto ich prawie tyle samo razy, co w zeszłym roku. Kradzieży z włamaniem – prawie dwa razy tyle. Ale największy skok jest w kategorii „uszkodzenie mienia”. Wzrosła ilość wykrytych gwałtów, rozbojów i zabójstw. Jeśli chodzi o zabójstwa, to w 2018 roku nie wykryto żadnego, a w 2019 jedno.

Co ciekawe, w zeszłym roku policjanci wykryli też jedną... kradzież auta. Rok wcześniej zginęły w Zamościu cztery pojazdy.

Osobną statystykę mają nieletni. Wynika z niej, że nastolatki mniej mają do czynienia z narkotykami (14 przestępstw w 2018, 6 w 2019), ale częściej się biją (2 przypadki w 2018, 7 w 2019).

W zeszłym roku policjanci Komendy Miejskiej Policji interweniowali w mieście 9 450 razy. Najczęściej chodziło o sytuacje dotyczące ruchu drogowego, których było dużo więcej niż w 2018 roku i przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, których było trochę mniej. Kolejne „popularne” to wykroczenia przeciwko mieniu i urządzeniom użytku publicznego. Ale ze statystyk wynika, że wandale niszczyli w 2019 roku mniej, niż w 2018.

Kierowcy na wstecznym

Wypadki i kolizje niemal bez zmian. Kolizji ponad 40 razy więcej niż wypadków. Na drogach Zamościa doszło do nich głównie z winy kierujących. Wina pieszych jest sporadyczna. Liczba nietrzeźwych sprawców nie maleje. Na terenie całego powiatu spowodowali 59 zdarzeń w 2018 i 59 zdarzeń w 2019 roku.

Ciekawe są przyczyny zaistniałych zdarzeń drogowych na terenie miasta. Najwięcej kolizji doszło z powodu nieprawidłowego... cofania. Na drugim miejscu jest nieprawidłowe skręcanie, a na trzecim niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Na liście „czarnych” ulic, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji, są Aleje Jana Pawła II, ul. Dzieci Zamojszczyzny, Hrubieszowska, Legionów, Lwowska, Sadowa, Przemysłowa, Partyzantów, Peowiaków, Piłsudskiego, Szczebrzeska i Wyszyńskiego.
Policjanci najczęściej karali mandatami kierowców za: przekroczenie dozwolonej prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i naruszenie przepisów o zachowaniu się wobec pieszych. Grzechy pieszych? Przechodzenie jezdni w miejscu niedozwolonym, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Miasto w liczbach

380 - kierowców w powiecie straciło prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym

730 - pieszych dostało mandaty za wykroczenia w ruchu drogowym

40-59 - kierowcy w tym wieku spowodowali najwięcej zdarzeń drogowych

438 - osób doprowadzili strażnicy miejscy do izby wytrzeźwień lub domu

580 - razy strażnicy miejscy konwojowali dokumenty, przedmioty wartościowe lub pieniądze na potrzeby gminy

81 - nielegalnych rajdów samochodowych zgłosili mieszkańcy korzystając z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa

15 - przypadków kłusownictwa zgłosili mieszkańcy korzystając z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa

e-Wydanie

Pozostałe informacje

A ja palę faję…
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Wielkie serce, puste konto

Wielkie serce, puste konto

66-latka z gminy Milanów straciła ponad 11 tys. złotych po tym, jak wypełniła formularz zgłoszeniowy dotyczący inwestycji finansowej, która miała pomóc ludziom potrzebującym. Kobieta dokonała wpłaty i oczekiwała na weryfikację.

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią

Czwarty raz z rzędu wszystkie bilety na domowy mecz Motoru zostały wyprzedane. Tym razem 14777 osób obejrzało spotkanie beniaminka z Lublina przeciwko Cracovii. Niestety, tym razem kibice opuszczali stadion rozczarowani, bo punkty pojechały do Krakowa. Sprawdźcie nasze fotki z meczu.

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!