Uważajcie jutro na siebie. Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Na najbliższej sesji radni zapoznają się ze stanem bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście. Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej w zeszłym roku było przestępstw kryminalnych. Strażnicy miejscy mówią o zagrożeniach w ruchu drogowym i piciu w niedozwolonych miejscach.
Przyjęcie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Zamościu to jeden z punktów obrad poniedziałkowej sesji rady miasta. Jak co roku strażnicy i policjanci podsumowali wydarzenia z poprzedniego roku.
Patrząc na to, gdzie interweniowali strażnicy miejscy, prawie połowa złych rzeczy w całym mieście wydarzyła się w jego zabytkowej części (2764 razy). Również policjanci dużo pracy mieli na osiedlu Stare Miasto (interweniowali 1392 razy). Te dysproporcje między Starym Miastem a innymi osiedlami są od lat. Po prostu do centrum przyjeżdżają wszyscy turyści i wszyscy mieszkańcy. Są masowe imprezy, dużo osób źle parkuje, są interwencje z powodu zakłócania spokoju czy picia alkoholu w miejscu niedozwolonym.
Na drugim miejscu złych statystyk strażników są Planty (420 interwencji). Policjanci na drugiej pozycji swoich wyliczeń wskazują bardzo duży obszar miasta, w skład którego wchodzi kilka osiedli między innymi Świętego Piątka, Zamczysko, Promyk, aż do ulicy Partyzantów. Nic dziwnego, że w tym rejonie mundurowi interweniowali aż 1825 razy w bardzo różnych sprawach – od kolizji, przez kradzieże, złe parkowanie, aż po zabezpieczaną dziurę w jezdni.
Zabójstwa, kradzieże, zniszczenia
Kradzież cudzej rzeczy – wykryto ich prawie tyle samo razy, co w zeszłym roku. Kradzieży z włamaniem – prawie dwa razy tyle. Ale największy skok jest w kategorii „uszkodzenie mienia”. Wzrosła ilość wykrytych gwałtów, rozbojów i zabójstw. Jeśli chodzi o zabójstwa, to w 2018 roku nie wykryto żadnego, a w 2019 jedno.
Co ciekawe, w zeszłym roku policjanci wykryli też jedną... kradzież auta. Rok wcześniej zginęły w Zamościu cztery pojazdy.
Osobną statystykę mają nieletni. Wynika z niej, że nastolatki mniej mają do czynienia z narkotykami (14 przestępstw w 2018, 6 w 2019), ale częściej się biją (2 przypadki w 2018, 7 w 2019).
W zeszłym roku policjanci Komendy Miejskiej Policji interweniowali w mieście 9 450 razy. Najczęściej chodziło o sytuacje dotyczące ruchu drogowego, których było dużo więcej niż w 2018 roku i przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, których było trochę mniej. Kolejne „popularne” to wykroczenia przeciwko mieniu i urządzeniom użytku publicznego. Ale ze statystyk wynika, że wandale niszczyli w 2019 roku mniej, niż w 2018.
Kierowcy na wstecznym
Wypadki i kolizje niemal bez zmian. Kolizji ponad 40 razy więcej niż wypadków. Na drogach Zamościa doszło do nich głównie z winy kierujących. Wina pieszych jest sporadyczna. Liczba nietrzeźwych sprawców nie maleje. Na terenie całego powiatu spowodowali 59 zdarzeń w 2018 i 59 zdarzeń w 2019 roku.
Ciekawe są przyczyny zaistniałych zdarzeń drogowych na terenie miasta. Najwięcej kolizji doszło z powodu nieprawidłowego... cofania. Na drugim miejscu jest nieprawidłowe skręcanie, a na trzecim niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.
Na liście „czarnych” ulic, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji, są Aleje Jana Pawła II, ul. Dzieci Zamojszczyzny, Hrubieszowska, Legionów, Lwowska, Sadowa, Przemysłowa, Partyzantów, Peowiaków, Piłsudskiego, Szczebrzeska i Wyszyńskiego.
Policjanci najczęściej karali mandatami kierowców za: przekroczenie dozwolonej prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i naruszenie przepisów o zachowaniu się wobec pieszych. Grzechy pieszych? Przechodzenie jezdni w miejscu niedozwolonym, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.
Miasto w liczbach
380 - kierowców w powiecie straciło prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym
730 - pieszych dostało mandaty za wykroczenia w ruchu drogowym
40-59 - kierowcy w tym wieku spowodowali najwięcej zdarzeń drogowych
438 - osób doprowadzili strażnicy miejscy do izby wytrzeźwień lub domu
580 - razy strażnicy miejscy konwojowali dokumenty, przedmioty wartościowe lub pieniądze na potrzeby gminy
81 - nielegalnych rajdów samochodowych zgłosili mieszkańcy korzystając z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa
15 - przypadków kłusownictwa zgłosili mieszkańcy korzystając z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa