Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 maja 2019 r.
17:25

Rozbudowa ZOO w Zamościu. Tu zamieszkają zwierzęta zagrożone wyginięciem

Autor: Zdjęcie autora oprac.
0 9 A A

W piątek podpisy na umowie, w przyszłym tygodniu przekazanie placu budowy, efekty jesienią przyszłego roku. Zamojskie zoo zaczyna kolejny etap rozbudowy. Będą nowe zwierzęta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To nie była formalność. Dopiero teraz udało się podpisać umowę ze wszystkimi aspektami wynikającymi z przetargu. Dwa poprzednie przetargi były odwoływane. W przyszłym tygodniu przekazujemy wykonawcy teren. Rozbudowa ogrodu zoologicznego to specyficzne budowanie. Zwykle firmy się specjalizują w budownictwie dla ludzi albo dla zwierząt, ale hodowlanych. Tu są inne warunki i inne oczekiwania – mówi Grzegorz Garbuz, dyrektor Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu, komentując piątkowe wydarzenie.

10 maja prezydent Andrzej Wnuk podpisał umowę z konsorcjum firm (INWEX Sp. z o.o. ze Szczebrzeszyna i BUDOMEX Sp. z o.o. z Białej Podlaskiej) na budowę obiektów dla zwierząt zagrożonych wyginięciem. Kwota projektu to ponad 31 milionów złotych. 
Chodzi między innymi o budowę pomieszczenia dla flamingów i arui oraz woliery dla flamingów i wybiegu dla arui, budynku z wybiegiem dla gorali oraz woliery dla wielkich ptaków drapieżnych, ptaszarni z zimowiskiem oraz wolierą zewnętrzną, zespołu budynków i wybiegów dla piesków preriowych, mrówkojadów olbrzymich, leniwców, aguti, wikunii, mar patagońskich i nandu, dikdików oraz świń rzecznych i guźców. A także wybiegów dla antylopy afrykańskiej i osła somalijskiego.

– Dostaliśmy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, dzięki temu udało się zmieścić w kosztorysie. Dwa poprzednie przetargi były odwoływane, przy trzecim prezydent miasta postarał się o dodatkowe pieniądze. Teraz mamy pewność, jeśli chodzi o terminy realizacji i możemy starać się o zwierzęta. Zwłaszcza, że wiele z nich nie jest dostępnych od ręki. Niektóre muszą się urodzić. Już wiadomo, że trudno będzie o mrówkojada olbrzymiego czy leniwce. Proces zasiedlania klatek musi potrwać – dodaje dyrektor.

Od dziewięciu lat zamojska placówka należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, dzięki temu nowe zwierzęta przyjadą do Zamościa na drodze wymiany lub udostępnienia. To wielkie ułatwienie, bo są to kwoty niebagatelne. Jakie? Na przykład żyrafa kosztuje około 25 tysięcy euro.

Prace, które zaczną się już w przyszłym tygodniu nie spowodują utrudnień dla zwiedzających, dyrekcja placówki nie przewiduje zamykania części ekspozycji. Jedyne zmiany, to ewentualna konieczność przechodzenia przy płocie za którym będą trwały prace.
Projekt rozbudowy zakłada również powstanie kuchni dla zwierząt wraz z zapleczem magazynowym i technicznym, tuneli szklarniowych czy budowę gospodarczych pomieszczeń, miejsca pod chłodnię czy kompostownik.

Przewidywanie koniec prac to koniec listopada przyszłego roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Liga Narodów. Polacy spadają do Dywizji B!

Liga Narodów. Polacy spadają do Dywizji B!

Trzy edycje w Dywizji A w Lidze Narodów i koniec. W ostatnim meczu w tym roku reprezentacja Polski przegrała na PGE Stadionie Narodowym ze Szkocją 1:2. Znów zawiodła skuteczność, bo Biało-Czerwoni okazji do zdobycia goli mieli bardzo wiele, a wykorzystali tylko jedną po fenomenalnym strzale Kamila Piątkowskiego

 Emil Korytko: u nas nieznany, w Słowenii bohater narodowy
Galeria Ratusz
galeria

Emil Korytko: u nas nieznany, w Słowenii bohater narodowy

Emil Korytko to polski zesłaniec i patriota, który w Słowenii cieszy się szacunkiem należnym bohaterom narodowym. Tę ważną dla Polaków i Słoweńców postać przybliża otwarta w Lublinie wystawa.

Michael Jackson symfonicznie
19 listopada 2024, 19:30

Michael Jackson symfonicznie

"Tribute to Michael Jackson Symfonicznie" – to to kolekcja największych hitów Jacksona: „Billie Jean”, „Beat it” czy „Thriller” z bogatym brzmieniem orkiestry symfonicznej. Koncert odbędzie się 19 listopada (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Ptasia grypa zbiera żniwo na Lubelszczyźnie. Wojewoda wydał rozporządzenie

Ptasia grypa zbiera żniwo na Lubelszczyźnie. Wojewoda wydał rozporządzenie

Zagrożone są trzy powiaty. Właściciele drobiu muszą wprowadzić szczególne środki ostrożności.

Lublin z budżetem na 2025 rok: dochody, inwestycje i plany dla mieszkańców

Lublin z budżetem na 2025 rok: dochody, inwestycje i plany dla mieszkańców

Dochody miasta na poziomie prawie 3,6 mld zł, a wydatki przekraczające 3,7 mld zł. Wśród priorytetów edukacja, inwestycje drogowe i ochrona środowiska.

Festiwal Kultury Azjatyckiej
patronat
23 listopada 2024, 15:00

Festiwal Kultury Azjatyckiej

Akira i jej przyjaciele zapraszają na świąteczny festiwal. Uczestnicy będą mieli okazję ozdobić pięknie pachnące pierniczki, udekorować bombki, które potem zawisną na choince, a także stworzyć własne noworoczne kartki po japońsku! Akira Hello Christmas odbędzie się 23-24 listopada w Dzielnicowym Domu Kultury Czechów przy ul. Kiepury 5A.

Autobus potrącił pieszego. Zablokowany jeden pas ruchu
UTRUDNIENIA

Autobus potrącił pieszego. Zablokowany jeden pas ruchu

Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin. Na miejscu pracują służby ratunkowe.

Zdjęcie ilustracyjne

Wcisnąć park w miejską przestrzeń. W Łukowie mają na to "kieszonkowy" pomysł

Niekoniecznie wielohektarowe, ale nawet te mniejsze zielone enklawy mogą dać mieszkańcom miast wiele dobrego. Pomysł na tak zwane parki kieszonkowe ma Łuków, który tworzy to wspólnie z warszawską SGGW.

Spadł śnieg i wypadek gotowy - droga zablokowana
WYPADEK

Spadł śnieg i wypadek gotowy - droga zablokowana

Młody kierowca nie poradził sobie w pierwszym kontakcie ze śniegiem na drodze - wpadł w poślizg i uderzył czołowo w inny samochód. Potrzebna była pomoc medyczna.

Piłkarki Unii Lublin świętują pierwszy w swojej historii awans do 1/8 finału Orlen Pucharu Polski

KKP Unia Lublin oraz Górnik Łęczna awansowały do 1/8 finału Pucharu Polski

W znakomitym stylu zrobił to Górnik. Przedstawiciel Orlen Ekstraligi miał jednak dość proste zadanie, bo przyszło mu rywalizować z LFA Szczecin

W regionie spadł pierwszy śnieg – może być ślisko

W regionie spadł pierwszy śnieg – może być ślisko

Na drogach Lubelszczyzny przyprószyło. Pogoda niestety nie sprzyja kierowcom.

mały przyjaciel Akcji

Pomóż dzieciom przetrwać kolejną zimę

Pełną parą ruszyły przygotowania do XXXII Charytatywnej Akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

Lubelski szpital liderem w innowacyjnym leczeniu dzieci

Lubelski szpital liderem w innowacyjnym leczeniu dzieci

Lepsza diagnostyka chorób nowotworowych, dziecięca ginekologia i obrazowanie 3d – za te innowacje Uniwersytecki Szpital Dziecięcy otrzymał wyróżnienia w dwóch ogólnopolskich konkursach.

Beniaminek Astra Leśniowice zaliczy rundę jesienną do bardzo udanych

O co na wiosnę powalczy Astra Leśniowice? "Zobaczymy, jakie będą plany"

Astra Leśniowice to jedyna drużyna, która w rundzie jesiennej nie przegrała. Efekt? Z 33 punktami na koncie podopieczni Artura Dąbrowskiego prowadzą w tabeli na półmetku rozgrywek chełmskiej okręgówki.

Pożar pod Biłgorajem. Sprawę bada prokuratura

Pożar pod Biłgorajem. Sprawę bada prokuratura

W sobotnim pożarze zginął starszy mężczyzna. Śledczy ustalają przyczyny tego zdarzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!