Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 czerwca 2022 r.
12:54

Sowom na Roztoczu brakuje starych domów ze strychami. Chemizacja też szkodzi

Autor: Zdjęcie autora kw
9 0 A A
Gatunki leśne sów żyjących w Roztoczańskim Parku Narodowym radzą sobie świetnie. Na zdjęciu puszczyk uralski
Gatunki leśne sów żyjących w Roztoczańskim Parku Narodowym radzą sobie świetnie. Na zdjęciu puszczyk uralski (fot. Przemysław Stachyra / RPN)

Te żyjące w leśnych ostępach Roztoczańskiego Parku Narodowego mają się świetnie. Z tymi, które przebywają na terenach rolnych w otulinie parku – jest już znacznie gorzej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takie są wyniki obserwacji rzadkich gatunków sów występujących w RPN. Badania trwały od połowy marca do połowy maja 2022 roku, a koordynował je Przemysław Stachyra z RPN, a finansowe wsparcie zapewniła Polska Grupa Energetyczna.

– Obserwacje zaczęliśmy już w 2001 roku i robiliśmy je co roku, tylko za każdym razem badaliśmy inne aspekty – mówi koordynator.
W tym roku naukowcy przyjrzeli się gatunkom rzadkim i sowom krajobrazu rolniczego, żeby sprawdzić, co się z nimi dzieje.

Badania zostały przeprowadzone w 13 obszarach, gdzie występują dogodne warunki bytowania dla sów. Były to głównie tereny rolnicze wokół Parku (12 obszarów) i lasy w Parku. W tych drugich skupiono się na inwentaryzacji trzech rzadkich gatunków lęgowych: puszczyka uralskiego, sóweczki i włochatki. Obserwacje w otulinie (pola, ugory, łąki itp.) dotyczyły m.in. uszatki, pójdźki i płomykówki.

W samym Parku gatunki leśne radzą sobie bardzo dobrze, osiągają optymalną liczebności, a liczba par na jednostkę powierzchni jest jedną z najwyższych w Polsce – podsumowuje koordynator projektu. – Z kolei w przypadku sów krajobrazu rolniczego to jest dramat. Spośród trzech gatunków udało się potwierdzić tylko uszatkę.

Według Stachyry to wina m.in. zmiany w architekturze rolniczego krajobrazu. Coraz mniej w nim starych zabudowań – domów, stodół, czy obór – ze strychami i otworami, przez które mogły wlatywać sowy i wieść spokojne życie. – Teraz ludzkie zabudowania są dla nich nieprzyjazne. Budynki są ładne, bardzo praktyczne, ale pozbawione wszelkich otworów.

Druga przyczyna mniejszej populacji sów w krajobrazie rolniczym to powszechna chemizacja. Ale nie chodzi tylko o produkcję roślinną.

– Równie niebezpieczne jest to, co się dzieje na wsi wokół posesji – zaznacza autor badań. – Używanie wszelkich preparatów wypalania chwastów, do odstraszania mrówek, owadów to jest chemia, która ma jeden cel: zabić. A pośrednio to się kumuluje w organizmach zwierząt i przekłada na wyższa śmiertelność.

Wyniki badań mają być wykorzystane w wydawnictwie edukacyjnym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mniej bólu, mniej powikłań. Robot da Vinci pomaga w leczeniu raka pęcherza moczowego
MEDYCYNA

Mniej bólu, mniej powikłań. Robot da Vinci pomaga w leczeniu raka pęcherza moczowego

W szpitalu przy al. Kraśnickiej po raz pierwszy usunięto pęcherz moczowy z użyciem robota. Pozwala to zmniejszyć ból, ograniczyć utratę krwi ii przyspieszyć rekonwalescencję.

Chevrolety, fiaty i simsony. Klasyki w Puławach
MOTORYZACJA
galeria

Chevrolety, fiaty i simsony. Klasyki w Puławach

Na placu targowym przy ul. Dęblińskiej w Puławach w ostatnią niedzielę spotkali się właściciele starych samochodów i motocykli. Miłośnicy klasyków mieli okazję obejrzeć auta, które rzadko goszczą na lokalnych drogach.

Na rowerze po drodze krajowej. Razem miały ponad 3 promile
NOCNY PATROL

Na rowerze po drodze krajowej. Razem miały ponad 3 promile

Policjanci z Łabunia zatrzymali dwie rowerzystki poruszające się drogą krajową. Obie były pod wpływem alkoholu.

Anabilis przy ulicy Lubartowskiej
MIEJSCA

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielono i słodko

Cukiernię Anabilis od zgiełku ulicy Lubartowskiej odgradza roślinny ogródek. Klienci spędzają czas w zielonej atmosferze, a przechodniom trudno oderwać od niego wzrok. W 2023 roku cukiernia została laureatem plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni „Biznes i Zieleń” – rozmowa z Urszulą Wisowską, właścicielką.

Bez badań, bez ratowników. Do wody na własne ryzyko
WAKACJE NAD WODĄ

Bez badań, bez ratowników. Do wody na własne ryzyko

Tylko Grabniak i Sumin na Pojezierzu Łeczyńsko-Włodawskim są tym roku zgłoszone jako kąpieliska. W pozostałych akwenach, na przykład w Jeziorze Piaseczno czy Łukcze, można kąpać się tylko na własną odpowiedzialność.

Wallenroda: Zamkną część ulicy. Parkować też nie będzie można
LUBLIN

Wallenroda: Zamkną część ulicy. Parkować też nie będzie można

W czwartek (13 czerwca) rano drogowcy rozpoczynają nowy etap prac przy rozbudowie ul. Wallenroda. Pracy im nie zabraknie, co oznacza niestety spore utrudnienia.

113 szkół w akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum
WSPARCIE
galeria

113 szkół w akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum

133 387 złotych – taką kwotę zebrano w 113 szkołach z Lublina i naszego województwa podczas XIV edycji akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum. Jej organizatorem jest Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

Stracił panowanie nad pojazdem. Na ratunek nie było szans

Stracił panowanie nad pojazdem. Na ratunek nie było szans

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w miejscowości Żółkiew. Kierowca zginął na miejscu.

Na ekspresówce jechał na wstecznym
WIDEO
film

Na ekspresówce jechał na wstecznym

Obywatel Ukrainy na drodze ekspresowej stworzył realne zagrożenie w ruchu drogowym. Podczas zatrzymania był agresywny. Został ukarany wysoką grzywną i zakazem prowadzenia pojazdów.

Co kraj, to obyczaj – jak najlepiej płacić za wakacjach?

Co kraj, to obyczaj – jak najlepiej płacić za wakacjach?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i pewnie część z Was wybrała już destynację, zarezerwowała wycieczkę, myślami spakowała walizki i jest przekonana, że pozostaje jedynie czekać. Czy aby na pewno? Tym, o czym warto pomyśleć jeszcze przed podróżą bez wątpienia jest kwestia sposobu realizowania płatności na miejscu.

Jak obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie dbać o środowisko dzięki współpracy z Nasz Prąd?

Jak obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie dbać o środowisko dzięki współpracy z Nasz Prąd?

Współcześnie coraz większą uwagę przykłada się do ochrony środowiska. Jesteśmy coraz bardziej świadomi zmian zachodzących na naszej planecie, dlatego poszukujemy ekologicznych rozwiązań w wielu aspektach życia. Rosnące rachunki za prąd powodują, że wiele osób dodatkowo szuka wyjścia ze spirali narastających kosztów, odnajdując prawdziwą korzyść w odnawialnych źródłach energii. Co wspólnego mają rachunki z dbaniem o środowisko?

Podcast „Dla WAS” – Nowy odcinek już dziś o 18:00!
DLA WAS

Podcast „Dla WAS” – Nowy odcinek już dziś o 18:00!

Już dziś o godzinie 18:00 zapraszamy na najnowszy odcinek podcastu „Dla WAS”. Tym razem prowadzący przygotowali wyjątkowy temat – uzależnienia. Gościem specjalnym odcinka jest Alicja Wnuczek-Michalczewska, psycholożka i psychoterapeutka, specjalistka w dziedzinie uzależnień.

Zawodniczka Cementu-Gryfa Chełm wywalczył brązowy medal podczas międzynarodowych zawodów w Budapeszcie

Katarzyna Krawczyk i Anhelina Łysak na podium zawodów w Budapeszcie

Chełmianki na podium międzynarodowych zawodów Polyak Imre & Varga Janos Memorial Ranking Series, które rozegrane zostały w Budapeszcie

Prowizoryczny opatrunek uratował życie 20-latki

Prowizoryczny opatrunek uratował życie 20-latki

O uratowaniu życia decydują sekundy. Przekonali się o tym funkcjonariusze lubelskiego wydziału wywiadowczego, którzy ruszyli na pomoc młodej kobiecie, która leżała w kałuży krwi. Życie uratowała sznurówka i długopis.

Kibice z Zamościa w czasie dopingowania reprezentacji Polski w meczu towarzyskim z Turcją.
Zdjęcia
galeria

Wkrótce EURO 2024. Gdzie będzie strefa kibica w Lublinie?

Już w najbliższy piątek rozpoczyna się EURO 2024 rozgrywane w tym roku w Niemczech. Kiedy dwa tygodnie temu pytaliśmy czy w Lublinie pojawi się strefa kibica w związku z tym turniejem miasto jeszcze analizowało taką możliwość. Dzisiaj już wiemy, że strefa kibica w Lublinie się znajdzie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium