Nie sprawdzasz się w łóżku? Masz kłopoty z oddawaniem moczu? – To nie koniec świata – mówią specjaliści. – Takie dolegliwości można leczyć.
Według statystyk problemy z osłabieniem potencji i zaburzeniami erekcji mogą dotyczyć co drugiego mężczyzny po 40. – Całkowita porażka – mówi 43-letni Adam. – Na początku myślałem, że to chwilowa niedyspozycja, ale później się podłamałem. Dobrze, że mam wyrozumiałą żonę.
Całkowitą klapą dla młodej pary spod Zamościa zakończyła się pierwsza noc poślubna. Mimo usilnych starań kolejne noce kończyły się tak samo. Małżeństwo nie zostało skonsumowane. Małżonkowie udali się w końcu po poradę do specjalisty. – Okazało się, że mężczyzna ma zaawansowaną cukrzycę – wspomina Jacek Ziółkowski, urolog i chirurg z zamojskiego szpitala „papieskiego”. – Zaczął się leczyć. Odwiedził mnie półtora roku później. Przyszedł z żoną i malutkim dzieckiem.
Na polski rynek trafił tymczasem pierwszy test znaczkowy na badanie erekcji. To papierowy pasek składający się z sześciu kawałków przypominających znaczki pocztowe. Trzeba go zwinąć w pierścień i przed snem owinąć w niego penisa. Jeśli rano okaże się, że znaczki są przerwane, oznacza to, że mężczyzna miał wzwód, a więc wszystko jest w porządku. – Panowie nie pytają o test – mówi lubelski seksuolog Zbigniew Raj. – Jeżeli ktoś ma zaburzenia erekcji, nie musi przecież tego sprawdzać.
To co robić? – Konieczna jest wizyta u specjalisty – podpowiada dr Raj. – Zaburzenia erekcji poddają się skutecznemu leczeniu.
W ub. tygodniu specjaliści przyjmowali bezpłatnie panów w przychodni przy ul. św. Piątka w Zamościu. Z porad skorzystało około 80 mężczyzn.
– Zainteresowanie jest tak duże, że postanowiliśmy kontynuować akcję – mówi dr Ziółkowski. – Zgłaszają się do nas głównie starsi panowie, ale 45-latków też nie brakuje. Na kłopoty z osłabieniem potencji i zaburzeniami erekcji narzekają nieliczni. Większość przyszła do nas, bo zaobserwowała objawy wskazujące na przerost gruczołu krokowego.
Nieleczona prostata może prowadzić do poważnych zaburzeń: kamicy pęcherza moczowego, zapalenia pęcherza moczowego, uszkodzenia nerek, nagłego zatrzymania moczu. Na nowotwór prostaty w dalszym ciągu umiera sporo mężczyzn. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie zmian daje szanse pełnego wyleczenia.