W blokach wyborczych większość komitetów widzi szansę na dobry wynik. Na Zamojszczyźnie możliwości zawierania koalicji było wiele.
W miejskiej komisji w Zamościu zgłoszono trzy grupy list. Pierwszą tworzą PO, Komitet Wyborczy Wyborców Marcina Zamoyskiego oraz KWW dla Zamościa i Ziemi Zamojskiej. – Idziemy do wyborów z podobnymi programami, razem chcemy zrobić coś dobrego dla miasta – mówi Dariusz Handiuk, przewodniczący Zarządu Powiatowego PO w Zamościu. – Poza tym wszyscy popieramy dotychczasowe osiągnięcia prezydenta Zamościa.
Drugi z wyborczych bloków stworzyły KWW Forum Zamojskie i KWW Alternatywa dla Zamościa. – Program Alternatywy dla Zamościa jest zbliżony do naszego – mówi Maria Gmyz, kandydatka KWW Forum Zamojskie na prezydenta miasta. – Próbowaliśmy się dogadać z PiS, ale Andrzej Lubczyk powiedział w końcu, że idzie sam.
Nie sam. PiS zblokował się z Samoobroną. – Dla mnie niezrozumiałe jest blokowanie Forum Zamojskiego z peeselowskim komitetem, jak i sam start pani Gmyz w wyborach prezydenckich – mówi Andrzej Lubczyk, kandydat PiS na prezydenta Zamościa. Zamojska lewica została poza blokami.
W Powiatowej Komisji Wyborczej w Zamościu zarejestrowano dwa bloki wyborcze. Razem pójdą PO, PSL i KWW dla Zamościa i Ziemi Zamojskiej oraz PiS, LPR, KWW Nasz Piast i Samoobrona. Komitet Lewica i Demokraci, podobnie jak w mieście, liczyć będzie mógł tylko na siebie.
W Biłgoraju razem do wyborów pójdą PiS, LPR i KWW Niezależna Prawica Biłgorajska. KWW Janusza Rosłana utworzył blok z KKW Lewica i Demokraci. W powiatowej komisji zarejestrowano również dwa bloki. Pierwszy tworzą PiS, LPR, PSL i Samoobrona, a z KKW Lewica i Demokraci postanowił zblokować się z KWW Biłgorajszczyzna. Poza blokiem pozostanie PO.
W Tomaszowie na grupowanie list zdecydowały się PO, PSL i KWW Niwa. Drugi blok tworzą – podobnie jak w powiecie – PiS i LPR.
W wyborach do Rady Powiatu zarejestrowano jeszcze jeden blok. Tworzą go KWW Porozumienie Obywatelskie, PSL, KWW Niwa i Akcja Wyborcza na Rzecz Miasta i Regionu Forum Samorządowe. Samoobrona oraz Lewica i Demokraci powalczą same.
Grupowanie list jest możliwe w gminach i miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. Hrubieszów nie spełnił tego wymogu. Bloki wyborcze stworzyły za to komitety zarejestrowane w tamtejszej komisji powiatowej. Razem walczyć będą PiS z Samoobroną oraz KWW Odpowiedzialny Samorząd, PSL, LPR i KWW Powiatu Hrubieszowskiego. Poza blokami pozostanie lewica, PO i KWW Ziemia Hrubieszowska.
W podziale mandatów będą uczestniczyć wyłącznie te grupy list, na które w wyborach oddano co najmniej 10 proc. ważnych głosów i przynajmniej jedna z list kandydatów tworzących blok otrzymała co najmniej 5 proc. ważnych głosów.