Kupujemy coraz mniej węgla. Kończący się rok jest pod tym względem wyjątkowy. Główne przyczyny to bieda i coraz łagodniejsze zimy.
- Kupują, ale dużo mniej niż przed rokiem - dodaje Marian Kowalik, pracownik składu opału przy ul. Chłodnej w Zamościu. - Nie jest bardzo zimno, to i dużo grzać nie trzeba.
Zeszłoroczna łagodna zima pozwoliła zaoszczędzić nawet jedną trzecią kupionego towaru. W tym sezonie niektórzy uzupełniają tylko zapasy. Część kupujących odkłada to na ostatnią chwilę, bo prawdziwe mrozy jeszcze do nas nie dotarły.
- Inni kupują tylko tyle, żeby wystarczyło na najbliższe dni - mówi Zając. - Przyjeżdżają z przyczepkami i ładują węgiel do worków. Nie biorą więcej jak 50 - 100 kg.
Sprzedaż węgla w kraju wzrosła jedynie tuż przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. Ludzie bali się podwyżek. Skończyło się tylko na strachu. Podrożał jedynie koks, ale za to o 100 proc.
Węgiel nadal jest jednym z tańszych surowców opałowych. - Niestety są ludzie, których na niego i tak nie stać, dlatego ogrzewają domy drewnem. Chociaż daje mniej ciepła, to jednak jest tańsze - uważa Zając.
Nadleśnictwa na Zamojszczyźnie nie odnotowują jednak wzrostu sprzedaży tego surowca. - W tym roku spadło zainteresowanie drobnym drewnem, którym miejscowi palą w domach - mówi Andrzej Kulas z Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski. - Bez wątpienia dzieje się tak z powodu bardzo łagodnej pogody. Myślę, że sprzedaż wzrośnie, jak zrobi się naprawdę zimno.
Ochłodzenie może też spowodować więcej kradzieży drewna w lasach. Na razie ich liczba utrzymuje się na takim samym poziomie jak w poprzednich latach. Z Nadleśnictwa Tomaszów Lub. znika co roku ok. 150-200 m sześc. drewna. - W większości jest to surowiec średniowymiarowy, używany przede wszystkim jako opał - twierdzi Kulas. - Ostatnio zauważyliśmy jednak więcej drobnych, nietypowych kradzieży. Ludzie przyjeżdżają samochodami i drewno ładują do bagażników albo na przyczepki. Na pewno palą nim w piecach albo w kominkach.
Ile za węgiel?
Orzech - 450 zł/t
Koks - 1 tys. zł/t
Kostka - 470-510 zł/t
Groszek - 400 zł/t
Miał - 260 zł/t