Nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa i nieprawidłowe manewry – to główne przyczyny wypadków na Zamojszczyźnie. Policja podsumowała trzy kwartały tego roku na drogach.
Od początku roku na Zamojszczyźnie doszło do 92 wypadków, w których zginęło 6 osób, a 110 odniosło obrażenia. Najtragiczniejszy był trzeci kwartał: od lipca do końca września zginęło 5 osób.
Najwięcej wypadków było w Zamościu (29), a dalej w gminach Szczebrzeszyn (12), Zamość (9) oraz Łabunie (8). W Zamościu najwięcej tego typu zdarzeń jest zawsze na głównych arteriach: przy ul. Partyzantów, Legionów, Szczebrzeskiej i Wyszyńskiego.
Główne przyczyny wypadków z winy kierującego to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, (21) nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie, wymijanie i omijanie (po 19), a także nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych (9) oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (5), natomiast z winy pieszego to nagłe wtargnięcie na jezdnię (9).
Wśród kierowców, którzy byli sprawcami wypadków, 47 podróżowało samochodami osobowymi, a dalej motorowerem (10), rowerem i samochodem ciężarowym (po 6), motocyklem (5), ciągnikiem rolniczym i autobusem (po 1).
Amatorzy jazdy na podwójnym gazie byli sprawcami 6 wypadków. Dwa tygodnie temu w Bagnie k. Zwierzyńca kierujący motocyklem Kawasaki 45-latek najechał na 51-letnią rowerzystkę. Kobieta z urazem nogi oraz podejrzeniem wstrząśnienia mózgu trafiła do szpitala. Motocyklista miał 1,64 promila.
Podróżujący w tym samym czasie volkswagenem golfem 28-latek miał 0,56 promila, gdy podczas wyprzedzania zderzył się z jadącą rowerem 82-latką. Do zdarzenia doszło w Sitnie. Sprawcom na pewno się nie upiecze.
– W okresie jesienno-zimowym pogarszają się warunki na drogach: szybciej zapada zmierzch, pada deszcz, jazdę utrudniają poranne mgły i nocne przymrozki – zwraca uwagę Joanna Kopeć, rzecznik zamojskiej policji.
– Aby być widocznym na drodze, piesi powinni w jak największym zakresie stosować elementy odblaskowe, a kierowcy dostosowywać prędkość do warunków. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania względem innych uczestników ruchu drogowego.