Zdrowia, wsparcia i wyrozumiałości, ale też cierpliwości – takich życzeń i ich spełnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej chcieliby dla siebie nauczyciele. W środę ponad 120 pedagogów i pracowników placówek oświatowych z Zamojszczyzny usłyszało jeszcze wiele więcej ciepłych. Uroczyście obchodzili swoje święto.
Na uroczystości zorganizowanej w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu były m.in. panie Ewa Zderkiewicz i Elżbieta Żądło z Tomaszowa Lubelskiego.
Obie to nauczycielki z ponad 30-letnim stażem. Pierwsza z nich jest już emerytką, przez wiele lat uczyła najmłodsze dzieci, druga jeszcze uczy informatyki i szachów w tomaszowskiej Szkole Podstawowej nr 2. Jedna i druga zostały w Zamościu odznaczone Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę.
Czego życzyć nauczycielom?
To od nich dowiedzieliśmy się, jakie życzenia chcieliby słyszeć dzisiejsi nauczyciele. – Poza zdrowiem, na pewno potrzebujemy wsparcia. Zarówno ze strony rodziców, jak i osób odpowiedzialnych za oświatę – mówi pani Ewa. – Potrzeba nam też cierpliwości, bo czasy się zmieniają i nasza praca również – dodaje pani Elżbieta.
Ponieważ nasze rozmówczynie przepracowały w szkole wiele lat, dobrze wiedzą, jak oświata się przez ten czas zmieniała. – My pamiętamy czasy, kiedy paliło się w piecach – śmieją się tomaszowianki. Później doczekały się remontów, lepszych warunków i nowych pomocy dydaktycznych, ale czasem tęsknią za przeszłością. – Kiedyś w szkole, wśród nauczycieli panowała chyba bardziej rodzinna atmosfera. Ci młodsi mieli wielki szacunek dla starszych, a starsi cierpliwie otaczali opieką młodszych – wspominają obie panie.
– Dziękujemy dzisiaj nauczycielom za ich trud, jaki wkładają w wychowanie młodego pokolenia, ale też życzymy, by byli pełni nadziei, aby każdy dzień przynosił wiele satysfakcji, ale też życzliwości ze strony wychowanków – mówiła tuż przed otwarciem uroczystości Monika Żur, dyrektor zamojskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie. I apelowała do pedagogów o to, by byli autorytetami, przewodnikami i wsparciem dla młodych ludzi.
Krzyże, medale, pieniędze
Obchody Dnia Edukacji Narodowej stały się tradycyjnie okazją do wyróżnienia i uhonorowania pedagogów i pracowników placówek oświaty z Zamojszczyzny. Wręczane były srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, także Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
Do ośmiu osób trafiły Nagrody Ministra Edukacji Narodowej (po 7,5 tys. zł brutto). W tym roku otrzymali je dyrektorzy: Jadwiga Lonata Bartoszczyk (Przedszkole Miejskie nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu), Jerzy Buczko (Regionalne Centrum Edukacji Narodowej w Biłgoraju), Waldemar Leszczyński (Bursa Międzyszkolna nr 2 w Zamościu) i Zbigniew Zienkiewicz (Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Zamościu), a także nauczycielki: Maria Teresa Hałasa (III Liceum Ogólnokształcące w Zamościu), Weronika Barbara Kołtun (Szkoła Podstawowa nr 6 w Zamościu), Edyta Wasil (SP nr 3 w Zamościu) i Katarzyna Ewa Garbacik (I Społeczne LO w Zamościu).
Nagrody kuratora (po 5,5 tys. zł brutto) zostały przyznane 15 osobom. Wyróżnieni w ten sposób to:
- Jolanta Adamczuk, dyrektor SP w Płoskiem,
- ks. Piotr Brodziak, nauczyciel-konsultant Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Zamościu,
- Ewa Urszula Chuchro, nauczycielka Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju,
- Renata Anna Chyrchała, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Zamościu,
- Jarosław Dubiel, nauczyciel RCEZ,
- Barbara Anna Fik, nauczycielka ZS w Grabowcu,
- Barbara Grądkowska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu, eata Jaworska, nauczycielka ZS w Grabowcu,
- Zbigniew Kordyczny, nauczyciel III LO w Zamościu,
- Małgorzata Dorota Kozera, dyrektor Samorządowego Przedszkola Integracyjnego nr 1 w Biłgoraju,
- Małgorzata Krasowska, nauczycielka SOSW w Zamościu,
- Andrzej Mazurkiewicz, nauczyciel I SLO w Zamościu,
- Irena Szmołda, nauczycielka SP w Majdanie Starym,
- Antoni Turzyniecki, dyrektor ZSP nr 5 w Zamościu,
- Katarzyna Ważna, pedagog z I LO w Tomaszowie Lubelskim.