Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 czerwca 2023 r.
18:28

Zamość ma własną pasiekę. I jest z tego miód

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Żeby ludzie byli choć w połowie tak pracowici, mielibyśmy taki dobrobyt w kraju, że hej! – komentuje Janusz Czuwara, zaglądając do jednego z trzech uli miejskiej pasieki w Zamościu, którą opiekuje się od dwóch lat, a własną, znacznie większą prowadzi w pobliskiej Wierzbie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę ten pszczelarz z 40-letnim doświadczeniem w branży wziął udział w pierwszym w tym sezonie zamojskim miodobraniu. A swoją wiedzą o pszczołach, o tym jak żyją i pracują, jak tworzą słodki miód (w tym roku zamojski będzie gryczany) dzielił się podczas warsztatów.

Słuchali go uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8, a także młodzież jednej z klas Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu. Spotkanie zorganizowało w swojej trzyulowej pasiece na os. Karolówka miasto oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko i organizacja odzysku AURAEKO.

Ule wielkopolskie, które wewnątrz mają typową drewnianą konstukcję, a na zewnątrz obudowane są materiałami z recyclingu pojawiły się w Zamościu w 2021 roku. To efekt uczestnictwa miasta w projekcie Elektryczne Śmieci.

Bęben na ulu

– Ule zostały zaprojektowane przez grafika i pszczelarza w jednej osobie Tomasza Waśkiewicza. Ich elementem wyróżniającym jest korpus w części wykonany z bębnów od pralek, które zostały wyprostowane i pocięte w charakterystyczne heksagony nawiązujące do plastra miodu – tłumaczy Kinga Rodkiewicz z Findacji Odzyskaj Środowisko.

– A czerwone elementy na nich są nawiązaniem do 10 czerwonych pojemników na elektrośmieci, które pojawiły się w przestrzeni Zamościa i trzeba przyznać, że mieszkańcy z powodzeniem z nich korzystają – dopowiada Monika Nawrot z tej samej fundacji.

Zdradza też, że niebawem domków dla pszczół w zamojskiej miejskiej pasiece może pojawić się więcej, bo pracowite krainki świetnie się tu zadomowiły i dobrze rozmnażają.

Póki co jednak ule są trzy. Podobno w tym roku miodu z nich może być więcej, niż w poprzednim sezonie. – Ostatnie lata dla pszczół nie były najlepsze. Klimat się zmienia, a upały pszczołom nie służą. Jak temperatura sięga ponad 30 stopni to nektar wysycha, więc pszczoły mogą go zbierać tylko między godz. 7 a 9 rano – tłumaczy Janusz Czuwara.

Zamość pszczołom służy

A do krainek w Zamościu pszczelarz dojeżdża regularnie, co 9 dni. Bo taki jest cykl.I sprawdza, czy na pewno u nich wszystko w porządku, a jeśli trzeba, to pszczołom pomaga.

W środę, zanim na warsztaty dotarli uczniowie, również krzątał się przy ulach, organizował owadom miejsce, a do pudełeczka po zapałkach wyłapywał trutnie. Później natomiast delikatnie wyjmował ramki, a z nich pojedyncze pszczoły i sadzał je jak gdyby nigdy nic kolejnym osobom na ramieniu. I tłumaczył, że pszczoły nie atakują, jeśli człowiek jest spokojny, ale wyczuwają, gdy ktoś się zdenerwuje. Wtedy tylko zdarza się, że używają swoich żądeł.

W środę te zamojskie, a jest ich na os. Karolówka nawet do 20 tysięcy, były wyjątkowo spokojne. Według pana Janusza, mogła je usypiać, podobnie jak ludzi, pogoda. Bo w Zamościu było pochmurno, a deszcz wisiał w powietrzu.

Podczas zorganizowanych z okazji miodobrania warsztatów uczniowie mogli nie tylko poszezrzyć swoją wiedzę, ale też spróbować sił przy wirowaniu plastrów miodu, skosztować tego „prosto z ula”, a także nauczyć się robienia świec z pszczelego wosku.

– Rocznie, przy dobrych warunkach z jednego ula można pozyskać nawet 30 kg miodu – zdradza pszczelarz. – Ten z zamojskiej pasieki jest przekazywany miastu na cele promocyjne – podsumowuje Monika Nawrot.

Zamość jest jednym z kilku miast na szlaku pasiek z recyklingu obok Świdnika, Krosna, Wałbrzycha, Częstochowy, Iłży, Poznania, Katowic czy Kielc.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium