Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

Dzisiaj
19:20

Zamość podsumował rok w kulturze (pełna lista nagrodzonych)

Autor: Zdjęcie autora Oprac. ak
0 A A

Recital aktorki Stanisławy Celińskiej zaplanowano dla uświetnienia piątkowego wieczoru, kiedy podsumowywano miniony rok w kulturze Zamościa. Wydarzenie, tym razem zorganizowane w Zamojskim Domu Kultury, było okazją do docenienia tych, którzy w trakcie minionych 12 miesięcy, ale również wielu lat wstecz przyczynili się do kulturalnego rozwoju miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas gali podkreślano wyjątkowo ważną rolę, a także potencjał kultury Zamościa. Podsumowano działalność związanych z nią instytucji, a także środowisk. Jak zawsze uhonorowano też osoby i instytucje w sposób szczególny zaangażowane w rozwój życia kulturalnego w mieście.

Jedną z docenionych była Marzena Rosiak, pracownica Książnicy Zamojskiej im. S.K. Zamojskiego w Zamościu. Została uhonorowana Medale Złotym za Długoletnią Służbę przyznawanym przez Prezydenta RP. Otrzymała go "za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej".

W piątkowy wieczór, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nastąpiło też wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Zamościa, który decyzją radnych trafił do Stanisława Orłowskiego. 

>>> Zatrzymał historię miasta w kadrze. Stanisław Orłowski Honorowym Obywatelem Zamościa <<<

Natomiast Zamojski Dom Kultury, w którym wydarzenie tym razem zorganizowano otrzymał z okazji jubileuszu swojego 60-lecia Medal Pamiątkowy 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, ogłoszono również listę tych, do których trafiają wyróżnienia Prezydenta Miasta Zamość. Ich laureaci za 2024 rok to:

W kategorii „Ambasador Kultury Zamościa”

Klaudia Kudełko - pianistka światowej już sławy, Zamościanka, mieszkająca i pracująca obecnie w Los Angeles. Uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Zamościu. Uznana „Wschodzącą gwiazdą” przez magazyn muzyczny BBC. Występuje w największych salach koncertowych świata, zbierając laury i uznanie krytyków i słuchaczy. Swoim pierwszym solowym albumem „TIME” podbiła listy przebojów Classic FM.

Andrzej Kędziora - rozmiłowany w przeszłości wybitny regionalista, dziennikarz, autor książek i artykułów o Zamościu. W czasie wieloletniej pracy i działalności w instytucjach związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego i historią miasta zgromadził ogromną ilość materiałów, które wykorzystał do stworzenia monumentalnego opracowania. Encyklopedia Zamościa oraz Zamościopedia – encyklopedia miasta Zamość online jego autorstwa stały się nieocenionymi źródłami wiedzy dla zainteresowanych historią Zamościa oraz ludźmi związanymi z miastem i jego kulturą, z kraju i z zagranicy.

Janusz Kukuła - autor adaptacji dzieł literackich dla radia oraz reżyser ponad tysiąca pięciuset słuchowisk radiowych, były dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, realizowanego w Zamościu w latach 2021-2023. Podczas trzech edycji Festiwalu „Dwa Teatry” Pan Janusz Kukuła promował Zamość, jego historię i zamojską kulturę we wszystkich mediach, które gościły w Zamościu w trakcie realizowanego Festiwalu. Inicjator słuchowisk radiowych o tematyce związanej z wysiedleniami na Zamojszczyźnie.

Franciszek Maśluszczak - artysta, malarz, rysownik, grafik, ilustrator. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Działacz w środowisku artystów plastyków i społecznik. Prezentował prace na ponad 100 wystawach indywidualnych i licznych zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich i światowych muzeów (w tym Muzeum Narodowym w Krakowie), a także kolekcjach prywatnych. Promuje Zamość poprzez prezentowanie zamojskiej architektury w swojej twórczości.

Chóru Ziemi Zamojskiej „CONTRA” - chór od 15 lat skupia pasjonatów śpiewu różnych profesji. Koncertuje z repertuarem muzyki religijnej, patriotycznej, folklorystycznej i rozrywkowej, uczestnicząc w przeglądach i festiwalach w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Organizator dorocznego Roztoczańskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek oraz Crux Christii.

W kategorii „Animator Kultury Zamościa”

Małgorzata Farion - Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli. Od 11 lat prowadząca ulicami miasta rzesze Zamościan w największych w regionie jasełkach. Organizatorka i koordynatorka wydarzeń patriotycznych, edukacyjnych, kulturalnych.

ojciec Andrzej Zalewski - były wieloletni proboszcz Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie oraz dotychczasowy gwardian klasztoru ojców Franciszkanów w Zamościu. Inicjator procesu rewitalizacji świątyni, uwzględniającej jej adaptację na cele kultury historycznej. Inicjator i organizator licznych koncertów i wystaw.

W kategorii „Sponsor Kultury Zamościa”

Fundacja Winiarnie Zamojskie – w podziękowaniu za realizację od 6 lat Festiwalu Zamojskie Winogranie – jednej z największych letnich imprez kulturalnych w Zamościu, promującej produkty lokalne, integrującej społeczność i wspierających lokalnych przedsiębiorców. Festiwal Zamojskie Winogranie to również gwarancja oferty kulturalnej na bardzo wysokim poziomie.

PKO Bank Polski SA – w podziękowaniu za mecenat nad działalnością Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Stalprodukt Zamość Sp. z o.o – w podziękowaniu za wsparcie Zamojskiego Lata Teatralnego i działalności wydawniczej Książnicy Zamojskiej im. St. Kostki Zamoyskiego.

Nagrody finansowe prezydenta otrzymali natomiast: 

Angelika Sarzyńska – nagrodzona za aktywne działania na rzecz rozwoju kultury czytelniczej mieszkańców Zamościa.

Mirosław Chmiel – nagrodzony za społeczną, twórczą pracę na rzecz kultury Zamościa w dziedzinie fotografii.

Adam Karpowicz – nagrodzony za nieocenione wsparcie, wyjątkową dyspozycyjność i ogrom zaangażowania przy otwarciu oraz w początkach funkcjonowania Zamojskiej Akademii Kultury.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Brutalnie zabił dwie kobiety, ale więzienia może uniknąć
zbrodnia
galeria

Brutalnie zabił dwie kobiety, ale więzienia może uniknąć

Mirosław B. (49. l), sprawca głośnego, podwójnego zabójstwa w Glinniku w powiecie lubartowskim przebywa w izolacji i czeka na umorzenie sądowego postępowania. Według opinii biegłych w chwili zdarzenia mógł być niepoczytalny.

Maciej Grzywa w piątek rano zapowiedział, że Górnik Łęczna odniesie się do medialnych doniesień i w piątek wieczorem klub opublikował obszerny komunikat

Górnik Łęczna odniósł się do doniesień dotyczących zaległości finansowych wobec piłkarzy

W czwartek w mediach pojawiły się niepokojące informacje odnośnie Górnika Łęczna. Jak doniósł serwis meczyki.pl sztab szkoleniowy i piłkarze mieli nie otrzymywać pensji od czterech miesięcy. W piątek klubowy zarząd odniósł się odnośnie tych doniesień w obszernym komunikacie

Niespodziewana porażka PZL Leonardo Avii Świdnik w Spale

Niespodziewana porażka PZL Leonardo Avii Świdnik w Spale

Jak się okazało SMS PZPS Spała potrafi postawić się każdemu przeciwnikowi. W piątek boleśnie przekonali się o tym siatkarze PZL Leonardo Avii Świdnik, którzy sensacyjnie przegrali z ostatnim w tabeli zespołem gospodarzy 2:3

Bright Ede to 17-letni środkowy obrońca

Motor Lublin ogłosił pierwszy zimowy transfer

Bright Ede to pierwszy zawodnik, który w zimowym okienku transferowym dołączył do Motoru Lublin. 17-latek, który do tej pory występował w Zagłębiu II Lubin podpisał umowę do końca 2026 roku.

Jak co roku osoby zasłużone dla zamojskiej kultury zostały docenione. Stanisław Orłowski odebrał tytuł Honorowego Obywatela Zamościa
galeria

Zamość podsumował rok w kulturze (pełna lista nagrodzonych)

Recital aktorki Stanisławy Celińskiej zaplanowano dla uświetnienia piątkowego wieczoru, kiedy podsumowywano miniony rok w kulturze Zamościa. Wydarzenie, tym razem zorganizowane w Zamojskim Domu Kultury, było okazją do docenienia tych, którzy w trakcie minionych 12 miesięcy, ale również wielu lat wstecz przyczynili się do kulturalnego rozwoju miasta.

Donald Tusk (na zdj) i Andrzej Duda w tej sprawie mówią jednym głosem. Polska nie będzie respektować decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze i pozwoli, by w uroczystościach poświęconych ofiarom niemieckiego ludobójstwa wzięły udział osoby oskarżane o zbrodnie na narodzie palestyńskim
kraj

Na przekór międzynarodowemu trybunałowi. Tusk przeciw aresztowaniu premiera Izreala

Jest decyzja polskich władz w sprawie udzielenia bezpieczeństwa delegacji władz Izreala spodziewanej podczas tegorocznych obchodów 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. To oznacza, że ścigany za zbrodnie wojenne Benjamin Netanjahu nie zostanie aresztowany.

Świętowali zdane prawo jazdy. Opony alfy romeo tego nie wytrzymały

Świętowali zdane prawo jazdy. Opony alfy romeo tego nie wytrzymały

Gdy na drodze w Stoku pojawiła się alfa romeo, której to kierowca ledwo trzymał się pasa ruchu, w czym nie pomagał mu brak przednich opon, świadkowie zadzwonili po policję. Okazało się, że kierowca jest pijany i nie ma prawa jazdy. Razem z kolegami świętował zdany egzamin kolegi.

Zabytkowy budynek w centrum miasta sprzedany
Lublin

Zabytkowy budynek w centrum miasta sprzedany

Wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku i od blisko dwóch lat pusty charakterystyczny budynek w centrum Lublina znalazł nowego właściciela.

Jedna z formacji biorących udział w defiladzie 1000-lecia
film

Tworzyli formację 1000. Piloci podzielą się wspomnieniami

To była największa defilada w historii Wojska Polskiego. Na głowami tłumów zgromadzonych w stolicy lecieli wtedy m.in. dęblińscy piloci tworząc formację "1000" na cześć tysiąclecia państwa polskiego. Dęblińskie muzeum zaprasza na film i spotkanie z lotnikami, który brali w niej udział.

Motor pokonał w sparingu Wisłę Płock. Dwóch młodych piłkarzy na testach

Motor pokonał w sparingu Wisłę Płock. Dwóch młodych piłkarzy na testach

Piłkarze Motoru w piątek rozegrali pierwszy mecz kontrolny podczas zimowych przygotowań. Drużyna Mateusza Stolarskiego pokonała pierwszoligową Wisłę Płock 2:1. Już w sobotę żółto-biało-niebiescy wylecą na obóz do tureckiego Belek, gdzie planują trzy kolejne mecze kontrolne.

Magdalena Cieplechowicz-Buczak (na pierwszym planie) zapewnia, że sztab jeszcze przyjmuje gadżety na licytacje

Sztab WOŚP dopina program. W tym roku będą nowości

Zarejestrowanych jest 400 wolontariuszy. Zalaminowane identyfikatory dla nich już dojechały z Warszawy. Trwa dopinanie szczegółów programu. Wiadomo, że w tym roku w Zamościu podczas 33. Finału WOŚP będą nowości.

Boisko Wysokich Lotów poszukuje wykonawcy remontu

Boisko Wysokich Lotów poszukuje wykonawcy remontu

Miasto szuka wykonawcy, który zajmie się remontem boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej nr 31 w Lublinie. Na realizację zadania będzie 3 miesiące.

Jacht vs. łódź motorowa – co wybrać na początek przygody z wodą?

Jacht vs. łódź motorowa – co wybrać na początek przygody z wodą?

Marzenie o własnej jednostce pływającej często towarzyszy miłośnikom sportów wodnych. Fascynacja żeglarstwem rodzi jednak ważne pytanie o wybór odpowiedniego sprzętu na start. Decyzja między jachtem żaglowym a łodzią motorową wymaga dokładnego przeanalizowania własnych potrzeb, możliwości i oczekiwań związanych z wodnymi przygodami.

Mazury dla rodzin – czy czarter jachtu to dobry pomysł na wakacje z dziećmi?

Mazury dla rodzin – czy czarter jachtu to dobry pomysł na wakacje z dziećmi?

Wakacje na Mazurach otwierają przed rodzinami zupełnie nowy wymiar przygody. Żeglowanie po krystalicznie czystych jeziorach, obserwowanie dzikiej przyrody i poznawanie urokliwych zakątków regionu stanowi alternatywę dla standardowych form wypoczynku. Aktywny wypoczynek na wodzie łączy edukację z zabawą, pozwalając dzieciom rozwijać nowe umiejętności w otoczeniu malowniczej przyrody.

Kulisy pracy agencji marketingowej – jak wygląda dzień z życia zespołu?

Kulisy pracy agencji marketingowej – jak wygląda dzień z życia zespołu?

Zegar wybija ósmą rano, a w siedzibie agencji marketingowej zaczynają pojawiać się pierwsi pracownicy. Zapach świeżej kawy miesza się z atmosferą kreatywnego napięcia. Za szklanymi ścianami sal konferencyjnych rodzą się pomysły, które jutro mogą zmienić oblicze znanych marek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium