Połowa wakacji to najintensywniejszy czas remontów w Zamościu. Część z nich właśnie się zakończyła, ale wiele wciąż czeka na realizację.
W piątek miasto odebrało wyremontowane schody zamojskiego ratusza. Tym samy skończył się problem z odpadającym tynkiem szpecącym zabytek. Prace objęły skucie tynku, szprycowanie ścian zaprawą, położenie tynku renowacyjnego, położenie warstwy wykończeniowej, pomalowanie tynku farbami krzemianowymi, oczyszczenie i spoinowanie elementów balustrad i kamieni piaskowca. Wymieniono też oświetlenie schodów, zastępując je światłem LED.
– W tej chwili w mieście trwają prace związane z koszeniem skarp i hakowaniem dna rzeki Łabuńki. Pozwolą one skuteczniej przeciwdziałać i eliminować zagrożenie podtopieniami – tłumaczy Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa. – Podpisaliśmy też umowę na budowę boiska sportowego do piłki nożnej przy Zespole Szkół Nr 3 przy ul. Orzeszkowej.
Wykonawcą robót jest firma „Torakol” Rajmund Zalewski. Koszt budowy to blisko 500 tys. zł. Boisko ma być gotowe do końca września. W przyszłym roku na terenie „trójki” miasto planuje wybudować także boisko wielofunkcyjne.
Zakończyły się natomiast prowadzone przez Zakład Gospodarki Lokalowej w Zamościu naprawy izolacji dachu nad boksami handlowymi w skarpie przy ul. Łukasińskiego 4. Roboty objęte są 5-letnią gwarancją.
– Miasto wysłało też zapytanie ofertowe na opracowanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej oświetlenia ulicznego na osiedlu Szwedzka w Zamościu – dodaje Gajewski. – Nowe latarnie mają stanąć na ulicach Szwedzkiej, Michała Atamanowa, gen. Grzegorza Korczyńskiego, Dembowskiego, Powstańców, Józefa Sowińskiego, Akacjowej, Malinowej, Różanej, Lazurowej i Kalinowej.
Nie udało się natomiast wybudować 26 latarni przy ulicach Kamiennej i Koszary. Postępowanie ofertowe zostało unieważnione, bo wszystkie złożone propozycje znacznie przewyższały wysokość środków z Budżetu Obywatelskiego przeznaczonych na realizację.
– Wczoraj wysłaliśmy jednak ponowne zapytania ofertowe do wykonawców – dodaje Gajewski. – Staramy się także o rewitalizację Starego Miasta oraz osiedla Planty. Zarząd Województwa Lubelskiego wybrał do dofinansowania nasz projekt „Zamojska Akademia Rewitalizacji”.
Zamość otrzyma 162 tys. zł, które będzie mógł wykorzystać w przygotowaniu Programu Rewitalizacji. Dokument ten będzie niezbędny przy aplikowaniu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014–2020.