Wszystkie głazy stoją już na właściwym miejscu i czekają na dłuto. Niektóre ważą 10 ton. Otoczaki, które dotarły do Roztoczańskiego Parku Narodowego z Bełchatowa, posłużą do odnowy pomnika Pamięci Poległych Leśników.
Zgodnie z projektem na pomniku pojawi się orzeł w koronie z liśćmi dębowymi, napis "Oddali życie za Polskę”, a przy latach podkreślających wkład leśników w walkę o wyzwolenie i niepodległość kraju (1939-1944) przybędzie jeszcze jedna ważna data - 1956. Zaplanowano też granitowy znicz.
Centrum pomnika wyznaczone zostało punktem przecięcia dwóch ścieżek. W ten sposób powstał widziany z lotu ptaka symbol krzyża, który podkreślają głazy narzutowe. - Ten symbol będzie jeszcze bardziej wyeksponowany, a do tego posłużą przywiezione z bełchatowskiej kopalni otoczaki - mówi Strupieniuk.
- Bogdan Markowski już "dłubie” przy pomniku. Chcemy, aby całość była gotowa na początek września, czyli na uroczystości związane z 35-leciem parku oraz 25-leciem Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody.
Zaplanowano m.in. konferencję naukową "35 lat ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Roztocza - rejonu pogranicza”, nie zabraknie okolicznościowych wydawnictw. Przed bramą RPN przed jubileuszem ma stanąć dodatkowo rzeźba stylizowanego konika polskiego, który jest symbolem parku. Na Bukową Górę prowadzić będzie ścieżka z kostki klinkierowej, a przed nową bramą położona zostanie kostka drewniana. - Kochamy Zwierzyniec, bo tutaj naprawdę można odpocząć - powiedziała nam Wanda Kochanowska z Warszawy, która wczoraj przemierzała ze znajomymi roztoczańskie ścieżki. - Nowe inwestycje na pewno będą atrakcją miasteczka.
Przebudowa pomnika pochłonie 160 tys. złotych. Połowę pieniędzy przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, reszta pochodzić będzie ze składek nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Lublinie, RPN oraz Polskiego Towarzystwa Leśne.