Prawie 23,5 miliona dochodów i o 1 milion większe wydatki. Tak w liczbach wygląda budżet gminy Zwierzyniec na 2016 rok. Podczas sesji, która odbyła się we wtorek poparli go wszyscy radni.
Na inwestycje w przyszłym roku zwierzyniecki samorząd zamierza wydać co najmniej 5 milionów 700 tysięcy złotych.
– Ta kwota może się zmienić, ponieważ nie znamy jeszcze wszystkich zasad podziału pieniędzy z funduszy unijnych. W miarę ogłaszania kolejnych naborów będziemy zmieniać budżet, by pozyskać jak najwięcej środków – zapowiada burmistrz Zwierzyńca Jan Skiba.
Prawie pewna jest dotacja na realizację kolejnej "schetynówki". W 2016 roku samorząd chce przebudować prawie 2 kilometry na przedłużeniu ul. Partyzantów i ul Rudka, wraz ze ścieżką rowerową oraz przebudową skrzyżowania ulic Partyzantów i 1 Maja na mini rondo. Kosztorysowa wartość tej inwestycji to prawie 2 miliony 200 złotych, z czego połowę gmina może otrzymać z budżetu państwa. Wniosek o przyznanie dofinansowania z "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2020", czyli dawnego Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, został już został zaakceptowany, czeka jeszcze na zatwierdzenie. To największa inwestycja zapisana w przyszłorocznym budżecie.
Oprócz tego w 2016 roku gmina chce dokończyć kanalizację w Zwierzyńcu i Obroczy, a część pieniędzy pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. – Wniosek o dofinansowanie inwestycji wartej około 1 miliona 200 tysięcy złotych jeszcze nie został rozpatrzony, ale jeśli decyzja nie będzie dla nas pozytywna, będziemy szukać dotacji w innych programach – deklaruje Jan Skiba.
W tym samym źródle, czyli w RPO, samorząd będzie szukać środków na dalsze zagospodarowanie zalewu "Rudka". Od strony południowej zbiornika zamierza wybudować pomosty pływające, wyremontować drogę i wykonać parking oraz wiatę z miejscem na grilla. Wniosek o dotację na tę inwestycję ma być złożony w styczniu.
Podczas wtorkowej sesji radni uchwalili również nowe, wyższe opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. – Zgodnie z ustawą wysokość stawek nie może być uznaniowa, tylko musi być dostosowana do kosztów obsługi systemu. Te wskazują, że po raz pierwszy od wprowadzenia nowych regulacji, czyli od 1 lipca 2013 roku, musimy je podnieść – tłumaczy burmistrz Zwierzyńca.
Tak jak do tej pory opłaty będą naliczane według liczby osób w gospodarstwie domowym. Odbiór odpadów posegregowanych zamiast obecnych 6 złotych i 50 groszy będzie kosztować 9 złotych, a za śmieci zmieszane trzeba zapłacić miesięcznie nie 12 a 15 złotych.