Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lipca 2022 r.
15:20

"Zanagate", czyli sprawa byłego przewodniczącego Rady Miasta. Obrońca chce umorzenia postępowania

23 24 A A
Piotr Kowalczyk w 2020 r. po opuszczeniu aresztu
Piotr Kowalczyk w 2020 r. po opuszczeniu aresztu (fot. Archiwum)

Obrońca byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin Piotra Kowalczyka już po raz drugi wniósł o umorzenia postępowania wobec swojego klienta. Zresztą nie tylko on. – Złożone wnioski mają na celu jedynie doprowadzenie do przewlekłości postępowania – komentuje prokurator prowadzący śledztwo w sprawie domniemanej milionowej łapówki za wieżowiec.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do głośnych zatrzymań doszło 2,5 roku temu. W grudniu 2019 roku w siedzibie spółki Projektownia Premium byłego przewodniczącego Rady Miasta zaroiło się od agentów CBA. Jego wspólnik Adam M. oraz pośrednik w obrocie nieruchomościami Maciej Sz. zostali wyprowadzeni w kajdankach. Nieco później CBA zatrzymało też Mariusza P., kuzyna ówczesnego wojewody Przemysława Czarnka (PiS).

Z aktu oskarżenie wynika, że od słowackiego inwestora (w tej roli działał podstawiony agent CBA) za załatwienie zgody na budowę pierwszego w Lublinie prawdziwego wysokościowca przy ul. Zana zatrzymani mieli zażądać miliona złotych korzyści majątkowej. Ta suma miała być wpisana w umowę na prace projektowe. Oskarżeni powoływali się przy tym na wpływy m.in. w Urzędzie Miasta. Doszło nawet do spotkania w gabinecie prezydenta Krzysztofa Żuka, w którym oprócz Kowalczyka (od początku zgadzał się na podanie nazwiska), Adama M. i Macieja Sz. uczestniczyła także była już dyrektorka wydziału zajmującego się wydawaniem pozwoleń na budowę oraz agent CBA.

Ponowne wnioski i podobna treść

Proces trzech oskarżonych w tej sprawie – Kowalczyka, Mariusza P. i Adama M. – miał ruszyć w czerwcu. Wówczas na rozprawie organizacyjnej powinny zapaść decyzje m.in. o tym, kiedy będą przesłuchiwani świadkowie. A grupa ta liczy aż szesnaście osób: na liście jest nie tylko prezydent Lublina Krzysztof Żuk, ale także dyrektorzy kilku ratuszowych wydziałów. Rozprawa zakończyła się jednak już po ok. 10 minutach, bo obrońcy dwóch oskarżonych – Piotra Kowalczyka i Adama M. – złożyli wnioski o umorzenie postępowania karnego wobec ich klientów. Bardzo zresztą podobne do tych, które już w tamtym roku przedstawili w sądzie.

„Analizując i oceniając zgromadzony materiał dowodowy bez wątpienia należy stwierdzić, że oskarżony Piotr K. w żaden sposób nie wypełnił znamion jakiegokolwiek czynu zabronionego” – napisał adwokat Marek Chołdzyński. Obrońca byłego przewodniczącego Rady Miasta podkreśla, że negocjacje i spotkania pomiędzy działającym pod przykryciem agentem CBA a trzema pozostałymi oskarżonymi przez długi czas przebiegały bez wiedzy i udziału Piotra Kowalczyka. Na potwierdzenie swojej tezy mecenas przywołuje m.in. jedno ze spotkań 6 sierpnia w Vanilla Cafe na deptaku w Lublinie. Maciej Sz. miał zapewniać wówczas agenta CBA o rzekomych doskonałych relacjach Adama M. z prezydentem Krzysztofem Żukiem i możliwościach załatwienia spraw trudnych. „Sz. podkreślił, że Adam M. jest mózgiem, który decyduje, jak daną sprawę załatwić – czy osobiście, czy przez Mariusza P. – opierając się na jego układzie z prezydentem Żukiem” – zaznacza obrońca byłego przewodniczącego RM we wniosku o umorzenie. Przywołuje też spotkanie z agentem w restauracji „Spokojna” i podkreśla, że Maciej Sz. w ogóle nie wspomina w trakcie tych spotkań o Kowalczyku i rzekomych jego relacjach z prezydentem Ż. Nie odnosi się jednak do spotkania u prezydenta w Ratuszu.

Z kolei obrońca Adama M., adwokat Piotr Kryczka, podkreśla, że „Jedyna osoba, która rozmawia z agentem o korzyści majątkowej za załatwienie sprawy, powołując się przy tym, na znajomości/wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, był Maciej Sz. Wynika to z nagrań, wyjaśnień Sz. Wizyta u prezydenta Krzysztofa Żuka miała na celu jedynie ustalenie, czy realne będzie w ogóle zrealizowanie w Lublinie omawianej inwestycji. Spotkanie to nie było zamanifestowaniem rzekomych znajomości oskarżonego z prezydentem” – podkreśla mecenas.

Brak przesłanek

O losie tych wniosków sąd zdecyduje we wrześniu, Wtedy przekonamy się, czy obaj oskarżeni będą sądzeni za zarzucane im czyny. Ale przypomnijmy, że oba poprzednie wnioski obrońców nie zostały uwzględnione. 

– Według mnie także teraz brak jest jakichkolwiek przesłanek do umorzenia postępowania wobec tych dwóch oskarżonych, a złożone wnioski mają na celu jedynie stworzenie przewlekłości postępowania i odroczenie w czasie merytorycznego rozpatrzenia sprawy – komentuje prokurator Norbert Kudyk z Prokuratury Okręgowej w Zamościu, który prowadził śledztwo i sporządził akt oskarżenia. – Należy też podkreślić, że Sąd Okręgowy w Lublinie, rozpatrując poprzedni, podobny wniosek Adama M., jednoznacznie stwierdził, że umorzenie postępowania byłoby przedwczesne, a akt oskarżenia wskazuje na fakty i dowody, które przemawiają za istnieniem uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez oskarżonego zarzuconego mu czynu. Tym samym SO dał wytyczne Sądowi Rejonowemu w Lublinie, że powinno zostać przeprowadzone pełne postępowanie dowodowe w tej sprawie.

A co z trzecim oskarżonym Mariuszem P.? – Mój klient złożył wyjaśnienia, nie przyznał się od zarzucanych mu czynów i przed sądem będzie udowadniał brak swojego udziału w całej sprawie – mówi Dziennikowi adwokat Andrzej Latoch, obrońca Mariusza P.

Czwarty z uczestników „Zanagate” został już skazany – Maciej Sz. dobrowolnie poddał się karze. Dostał rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 20 tys. zł grzywny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mieszkanie „pod klucz”. Ile to kosztuje?

Mieszkanie „pod klucz”. Ile to kosztuje?

Rosnące koszty życia oraz cen materiałów budowlanych zmuszają firmy wykończeniowo-remontowe do podniesienia cen usług. Ile obecnie kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin chcą się szybko podnieść po porażce w Częstochowie

Bogdanka LUK Lublin kontra PSG Stal Nysa. Kibice liczą na rehabilitację

Po porażce w Częstochowie Bogdanka LUK Lublin spróbuje rozpocząć nową serię zwycięstw przed własną publicznością. W sobotę drużyna Massimo Bottiego zmierzy się w hali Globus z PSG Stal Nysa (godz. 17.30).

Wieczór z muzyką Led Zeppelin
koncert
17 listopada 2024, 19:00

Wieczór z muzyką Led Zeppelin

W niedzielę (17 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt przywołany zostanie duch Led Zeppelin, a to za sprawą zespołu Zeppelinians, który wykona takie klasyki jak: „Stairway to Heaven”, „Whole Lotta Love” czy „Kashmir”.

Edukacja zawodowa i rola cechu
Dzień Wschodzi
film

Edukacja zawodowa i rola cechu

W kolejnym odcinku Dzień Wschodzi rozmawiamy z Podstarszym Cechu Metalowego w Lublinie Sławomirem Kulą o ginących zawodach. Zapytaliśmy jakie są różnice w kształceniu zawodowym, a normalnym oraz co daje nauka w cechu.

Rywalizacja pomiędzy obiema ekipami była już w niedzielę bardzo zacięta

MKS FunFloor w niedzielę zagra rewanż z Super Amara Bera Bera o awans do fazy grupowej Ligi Europejskiej

W niedzielę MKS FunFloor rozegra decydujący mecz o awans do fazy grupowej. Po pierwszym spotkaniu rozegranym w hali Globus lubelski klub ma cztery bramki zapasu.

O godz. 10 saperzy podejmą niewybuch przy ul. Walecznych w Lublinie
Lublin, aktualizacja
galeria

O godz. 10 saperzy podejmą niewybuch przy ul. Walecznych w Lublinie

Grupa saperów przygotowuje się do podjęcia niewybuchu znalezionego przy ulicy Walecznych w Lublinie. Niebezpieczny przedmiot ma 150 centymetrów długości. Prawdopodobnie jest to rosyjska rakieta katiusza, która zostanie po przewiezieniu zdetonowana na poligon w Łukowie.

Jarmark Świąteczny przed Bożym Narodzeniem to w Zamościu tradycja z 10-letnią historią
14 grudnia 2024, 10:00

Coraz bliżej święta. I bożonarodzeniowy jarmark

To będzie jubileuszowy, już 10. Jarmark Świąteczny w Zamościu. Odbędzie się niedługo przed Bożym narodzeniem, ale już można się zgłaszać do udziału.

Recital Zbigniewa Zamachowskiego - nie tylko o miłości
recital
20 listopada 2024, 19:00

Recital Zbigniewa Zamachowskiego - nie tylko o miłości

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na muzyczny wieczór z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów – Zbigniewem Zamachowskim, który wystąpi 20 listopada (środa) w ramach cyklu "Dźwiękospełnia Osterwy".

Kacper Urbański zapowiada, że wraz z kolegami powalczy w Porto o zwycięstwo

Liga Narodów. Dziś mecz Portugalia - Polska. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream online

W piątkowy wieczór reprezentacja Polski rozegra przedostatni mecz w ramach fazy grupowej obecnej edycji Ligi Narodów. Targani problemami kadrowymi i bez Roberta Lewandowskiego Biało-Czerwoni zagrają na wyjeździe z Portugalią. Początek meczu w Porto zaplanowano na godzinę 20.45

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High
koncert
21 listopada 2024, 19:00

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High

Już 21 listopada (czwartek) w lubelskim Domu Kultury LSM odbędzie się koncert lubelskiego zespołu zespołu Swoo High, promujący najnowszy singiel i EP-kę.

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty