Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 stycznia 2020 r.
13:48

Zaskakująco piękne miejsce w archikatedrze lubelskiej. Nowa wystawa już otwarta

0 4 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Na chórze archikatedry można oglądać nową wystawę. A przede wszystkim przyjrzeć się z bliska freskom Józefa Meyera, który udekorował całą świątynię. Przed remontem ta część kościoła kompletnie nie nadawała się do zwiedzania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Finał wieńczy dzieło, ponieważ prace konserwatorskie we wnętrzu archikatedry lubelskiej, dawnego kościoła klasztornego jezuitów, trwają od 1998 roku – mówił podczas wczorajszego otwarcia wystawy Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Do archikatedry przyprowadzam gości zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Podziwiają to wszystko. Teraz będziemy odwiedzać również chór, bo miejsce to jest zaskakująco piękne – przyznał arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski i dodał, że bardzo się cieszy z wizualizacji dawnego kolegium. - Ten model jest czymś bezcennym.

– Na makiecie można zobaczyć, jak pierwotnie wyglądał zespół klasztorny ojców jezuitów. Zachowały się szkoły jezuickie, gdzie obecnie mieści się Archiwum Państwowe, są one widoczne ma makiecie. Zaś z trzech skrzydeł kolegium jezuickiego do dziś dotrwało tylko jedno. Dwóch pozostałych nie ma – opisywał Kopciowski. – Podczas prac związanych z remontem nawierzchni parkingu znajdującego się przed katedrą i wymianą muru oporowego przed świątynią natrafiono na piwnice, bo pozostałości dwóch skrzydeł kolegium jezuickiego zostały zasypane piachem. Być może przyjdą kiedyś takie czasy, kiedy te piwnice zostaną wykorzystane do celów ekspozycyjnych.

Na wystawie na chórze są prezentowane m.in. zabytki z nieistniejącej lubelskiej fary, w tym księgi parafialne chrztów, ślubów i zgonów z XVII–XIX. W jednej z gablot znajduje się też krzyż wykonany z pnia dębu, znalezionego w jej ruinach w połowie XIX wieku.

– To był obiekt, który uważaliśmy za zaginiony – przyznała Danuta Szewczyk-Prokurat, historyk sztuki, która współpracuje z archikatedrą od 2003 r. i przygotowywała m.in. tę wystawę.

Na chórze jest też Krzyż Trybunalski. – Niewiele osób ma świadomości, jak bardzo jest on wpisany w historię Lublina, począwszy od XVII w. – zaznaczała Szewczyk-Prokurat.

Na wystawie eksponowane są też naczynia liturgiczne sprowadzone przez kapitułę katedry chełmskiej. – Są tutaj, ponieważ lubelska katedra odziedziczyła masę zabytków po katedrze chełmskiej, która mieściła się w Krasnymstawie – wyjaśnia autorka ekspozycji.

Jest tu też XVIII-wieczna parasolka procesyjna. – Została znaleziona podczas prac konserwatorskich nad Zakrystią Akustyczną. To jest unikalna rzecz – podkreśla Kopciowski. I dodał: Zakrystia Akustyczna została zniszczona podczas jednego z nalotów w czasie II wojny światowej.

Wystawę, którą udało się zorganizować w ramach unijnego projektu warto obejrzeć, również dlatego, że z bliska można zobaczyć polichromię, którą wykonał Józef Meyer i jego zespół. Zaś na stanowiskach multimedialnych zamontowanych na chórze można studiować m.in. szczegóły biblijnych scen przedstawionych we wnętrzu świątyni. Osoby, które odwiedzą wystawę na chórze będą mogły przyjrzeć się też poszczególnym elementy zabytkowego mechanizmu organów ufundowanych w 1935 r. przez biskupa Mariana Fulmana.

(fot. Maciej Kaczanowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty