Przed nami XII konferencja z cyklu „Problemy współczesnej profilaktyki”. Specjaliści spotkają się na Lubelskiej Akademii WSEI i podyskutują o zagrożeniach i skuteczności pomocy psychologicznej.
To już 12 raz, kiedy badacze, medycy oraz praktycy zajmujący się działaniami na rzecz wspierania dzieci, młodzieży i dorosłych wymieniają się doświadczeniami i poglądami na temat współczesnych form pomocy. Tegorocznym tematem konferencji będzie „Psychoprofilaktyka w czasach globalnych zagrożeń”.
Ostatnie lata i wydarzenia mogły wpłynąć destrukcyjnie na rozwój i psychikę człowieka. Do pogorszenia stanu psychicznego mogły się przyczynić chociażby takie czynniki jak wojna na Ukrainie, pandemia COVID-19, rosnące koszty życia czy ruchy migracyjne.
Konferencja ma pomóc określić obecny stan i skuteczność dostępnych form pomocy oraz wypracować system dobrych praktyk.
- Próby radzenia sobie z zagrożeniami identyfikowanymi z tymi zjawiskami sprzyjają dezorganizacji we wszystkich sferach rozwoju i funkcjonowania człowieka w różnym wieku. Wszystko to sprawia, że obserwujemy gwałtowny wzrost zapotrzebowania na pomoc ze strony specjalistów, w tym zwłaszcza psychologów – zaznaczają organizatorzy.
Konferencja odbędzie się w dniach 14-15 maja w murach Akademii WSEI w Lublinie. Wezmą w niej udział badacze i praktycy z zakresu psychologii, pedagogiki, nauk o zdrowiu, socjologii, duszpasterstwa, filozofii, prawa czy medycyny.
Wydarzenie ma na celu m.in.:
- podjęcie dyskusji na temat funkcjonowania systemu pomocy psychologicznej dla różnych grup
- przeanalizowanie zagrożeń i nadziei związanych ze zwiększaniem dostępności pomocy psychologicznej
- wymianę doświadczeń z prac badawczych nad skutecznością programów profilaktycznych realizowanych w różnych grupach i środowiskach społecznych
- prezentację dobrych praktyk w zakresie wsparcia psychologicznego w sytuacjach globalnych zagrożeń
W ramach konferencji na uczestników czekają sesje plenarne, tematyczne, plakatowe, studenckie, a także warsztaty i panel ekspertów. Wśród poruszanych wątków znajdą się m.in. „Profilaktyka zaburzeń psychicznych - lepiej zapobiegać niż leczyć”, „Bezpieczeństwo w Internecie -zagrożenia w cyberprzestrzeni i mechanizmy prewencji”, „Uwarunkowania przemocy nastolatków wobec rodziców” oraz „Jak rozwój sztucznej inteligencji wpływa na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci?”.
Pełne teksty wszystkich streszczeń i wybranych wystąpień zamieszczone zostaną na stronie Wydziału Nauk o Człowieku Akademii WSEI.