Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

5 grudnia 2008 r.
18:20
Edytuj ten wpis

Badanie to jeszcze nie wyrok

0 1 A A

Rozmowa z prof. Jerzym Kowalczykiem, kierownikiem Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej DSK w Lublinie, jednym z twórców programu
"NIE nowotworom u dzieci”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Polsce tylko u 8% chorych dzieci wykrywa się nowotwory we wczesnym stadium. Profilaktyczne badania USG, prowadzone w ramach kampanii "NIE nowotworom u dzieci”, mają to zmienić.

• Apeluje pan, by badać małe dzieci. Dlaczego, skoro nic im nie dolega?
- Często spotykamy się z takim podejściem. To poważny problem. W programie profilaktycznych badań USG chodzi przede wszystkim o wczesne wykrycie wad, które w przyszłości mogą prowadzić do poważnych chorób. Zmian, które mogą być podłożem raka. Nie oczekujemy, że w ramach danej akcji rozpoznamy określoną ilość nowotworów. Niemniej jednak, na ponad 6 tys. przebadanych dzieci, u 20% stwierdzamy różnego rodzaju zmiany. Najczęściej dotyczą one węzłów chłonnych, tarczycy i jamy brzusznej.

• Czyli - badanie to nie wyrok…

- Absolutnie nie! Nie ma się czego bać. Nawet, jeśli wykryjemy zmiany nowotworowe, to nie jest za późno. Możemy pomóc niemal wszystkim pacjentom we wczesnym stadium choroby. Wyleczalność najpopularniejszych nowotworów, jak chłoniaki i białaczki, sięga 90%. W późniejszych stadiach jest znacznie trudniej. Szansa na skuteczne wyleczenie w trzecim lub czwartym stadium, to ok. 60%.

• Jednak większość małych pacjentów zbyt późno trafia do specjalisty.

- Rzeczywiście. Wykrywalność we wczesnych stadiach jest u nas znacznie niższa, niż w krajach Europy Zachodniej. Tymczasem nowotwór u dzieci, a nowotwór u dorosłych to dwie różne sprawy. U dzieci rozwija się bardzo szybko. Często możemy zaobserwować, jak guz rośnie z dnia na dzień. Co ważne, choroba w początkowym stadium przebiega bez zewnętrznych objawów. Przykładowo, nawet jeśli jedna nerka nie pracuje normalnie, to druga przejmie jej funkcje. Bez odpowiednich badań tego nie wykryjemy.

• Na co więc mają zwracać uwagę rodzice?

- Na nagłe zmiany w zachowaniu dziecka. Coś, czego wcześniej nie obserwowali. Sygnałem alarmowym mogą być bóle głowy, brzucha, czy długo utrzymująca się gorączka. Najczęściej są to objawy typowe dla zwykłych infekcji. Trzeba się więc zgłosić do lekarza rodzinnego. Jeśli podjęte leczenie nie daje rezultatów, czas na specjalistyczne badania.

• Zwykle kończy się na zmianie podawanych leków…

- Bywa z tym różnie. Na studiach program z onkologii jest niedostateczny. Dlatego wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda szkolimy internistów, pediatrów, lekarzy POZ, specjalistów. Chcemy, by wiedzieli, jak się zachować, żeby w pewnych sytuacjach wzięli pod uwagę możliwość zmian nowotworowych. Przeszkoliliśmy już ponad 1500 lekarzy - i to z dobrym skutkiem. Są spore zmiany.

• Z drugiej strony - sześć tysięcy przebadanych dzieci w skali kraju, to niewiele.

- Skromnie, ale taka jest przepustowość ambulansu, używanego do badań. To jedyna tego typu jednostka w kraju. Ma dwa gabinety, dokładne badanie USG zajmuje ok. pół godziny. Nawet gdyby pracował przez 12 godzin dziennie, uda się w tym czasie przebadać 50-60 dzieci.

• Takie akcje nie mogą więc radykalnie zmienić sytuacji…

- W całym kraju jest 18 referencyjnych ośrodków onkologicznych. W dużych miastach nie ma większego problemu z dostępem do badań. W mniejszych miejscowościach jest już znacznie gorzej. By skutecznie prowadzić badania przesiewowe, trzeba stworzyć sieć placówek. Lubelszczyzna potrzebuje czterech. W każdej powinien być odpowiedni aparat USG i specjaliści przeszkoleni pod kątem badań onkologicznych. Trzeba stworzyć jeden standard. Tylko wtedy takie badania będą miały sens.

• To zapewne program na kolejne lata?

- Niekoniecznie. Możliwe, że już w przyszłym roku uda się kupić potrzebną aparaturę USG. Trafiłaby ona do ośrodków w całym regionie, pod warunkiem, że będzie używana tylko do badań profilaktycznych dzieci. Rozmawiamy w tej sprawie z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Wszystko jest na dobrej drodze.

Bo na pomoc państwa nie można liczyć?…

- Nie, a szkoda, bo byłoby to opłacalne. W tej chwili na onkologię brakuje pieniędzy. Kontrakty z NFZ są za skromne wobec potrzeb. Dzięki badaniom profilaktycznym można leczyć więcej pacjentów we wczesnych stadiach choroby. Terapia w trzecim czy czwartym stadium jest znacznie bardziej inwazyjna i kosztowna. Mówię nie tylko o chemioterapii. Chodzi przede wszystkim o leczenie wspomagające, które zabezpiecza pacjenta przed infekcjami. Po chemii są one śmiertelnie groźne.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium