Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

5 grudnia 2008 r.
18:20
Edytuj ten wpis

Badanie to jeszcze nie wyrok

0 1 A A

Rozmowa z prof. Jerzym Kowalczykiem, kierownikiem Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej DSK w Lublinie, jednym z twórców programu
"NIE nowotworom u dzieci”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Polsce tylko u 8% chorych dzieci wykrywa się nowotwory we wczesnym stadium. Profilaktyczne badania USG, prowadzone w ramach kampanii "NIE nowotworom u dzieci”, mają to zmienić.

• Apeluje pan, by badać małe dzieci. Dlaczego, skoro nic im nie dolega?
- Często spotykamy się z takim podejściem. To poważny problem. W programie profilaktycznych badań USG chodzi przede wszystkim o wczesne wykrycie wad, które w przyszłości mogą prowadzić do poważnych chorób. Zmian, które mogą być podłożem raka. Nie oczekujemy, że w ramach danej akcji rozpoznamy określoną ilość nowotworów. Niemniej jednak, na ponad 6 tys. przebadanych dzieci, u 20% stwierdzamy różnego rodzaju zmiany. Najczęściej dotyczą one węzłów chłonnych, tarczycy i jamy brzusznej.

• Czyli - badanie to nie wyrok…

- Absolutnie nie! Nie ma się czego bać. Nawet, jeśli wykryjemy zmiany nowotworowe, to nie jest za późno. Możemy pomóc niemal wszystkim pacjentom we wczesnym stadium choroby. Wyleczalność najpopularniejszych nowotworów, jak chłoniaki i białaczki, sięga 90%. W późniejszych stadiach jest znacznie trudniej. Szansa na skuteczne wyleczenie w trzecim lub czwartym stadium, to ok. 60%.

• Jednak większość małych pacjentów zbyt późno trafia do specjalisty.

- Rzeczywiście. Wykrywalność we wczesnych stadiach jest u nas znacznie niższa, niż w krajach Europy Zachodniej. Tymczasem nowotwór u dzieci, a nowotwór u dorosłych to dwie różne sprawy. U dzieci rozwija się bardzo szybko. Często możemy zaobserwować, jak guz rośnie z dnia na dzień. Co ważne, choroba w początkowym stadium przebiega bez zewnętrznych objawów. Przykładowo, nawet jeśli jedna nerka nie pracuje normalnie, to druga przejmie jej funkcje. Bez odpowiednich badań tego nie wykryjemy.

• Na co więc mają zwracać uwagę rodzice?

- Na nagłe zmiany w zachowaniu dziecka. Coś, czego wcześniej nie obserwowali. Sygnałem alarmowym mogą być bóle głowy, brzucha, czy długo utrzymująca się gorączka. Najczęściej są to objawy typowe dla zwykłych infekcji. Trzeba się więc zgłosić do lekarza rodzinnego. Jeśli podjęte leczenie nie daje rezultatów, czas na specjalistyczne badania.

• Zwykle kończy się na zmianie podawanych leków…

- Bywa z tym różnie. Na studiach program z onkologii jest niedostateczny. Dlatego wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda szkolimy internistów, pediatrów, lekarzy POZ, specjalistów. Chcemy, by wiedzieli, jak się zachować, żeby w pewnych sytuacjach wzięli pod uwagę możliwość zmian nowotworowych. Przeszkoliliśmy już ponad 1500 lekarzy - i to z dobrym skutkiem. Są spore zmiany.

• Z drugiej strony - sześć tysięcy przebadanych dzieci w skali kraju, to niewiele.

- Skromnie, ale taka jest przepustowość ambulansu, używanego do badań. To jedyna tego typu jednostka w kraju. Ma dwa gabinety, dokładne badanie USG zajmuje ok. pół godziny. Nawet gdyby pracował przez 12 godzin dziennie, uda się w tym czasie przebadać 50-60 dzieci.

• Takie akcje nie mogą więc radykalnie zmienić sytuacji…

- W całym kraju jest 18 referencyjnych ośrodków onkologicznych. W dużych miastach nie ma większego problemu z dostępem do badań. W mniejszych miejscowościach jest już znacznie gorzej. By skutecznie prowadzić badania przesiewowe, trzeba stworzyć sieć placówek. Lubelszczyzna potrzebuje czterech. W każdej powinien być odpowiedni aparat USG i specjaliści przeszkoleni pod kątem badań onkologicznych. Trzeba stworzyć jeden standard. Tylko wtedy takie badania będą miały sens.

• To zapewne program na kolejne lata?

- Niekoniecznie. Możliwe, że już w przyszłym roku uda się kupić potrzebną aparaturę USG. Trafiłaby ona do ośrodków w całym regionie, pod warunkiem, że będzie używana tylko do badań profilaktycznych dzieci. Rozmawiamy w tej sprawie z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Wszystko jest na dobrej drodze.

Bo na pomoc państwa nie można liczyć?…

- Nie, a szkoda, bo byłoby to opłacalne. W tej chwili na onkologię brakuje pieniędzy. Kontrakty z NFZ są za skromne wobec potrzeb. Dzięki badaniom profilaktycznym można leczyć więcej pacjentów we wczesnych stadiach choroby. Terapia w trzecim czy czwartym stadium jest znacznie bardziej inwazyjna i kosztowna. Mówię nie tylko o chemioterapii. Chodzi przede wszystkim o leczenie wspomagające, które zabezpiecza pacjenta przed infekcjami. Po chemii są one śmiertelnie groźne.

Pozostałe informacje

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]
galeria
film

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]

Fundacja Grupy Aliplast zorganizowała w sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej. Na boiskach przy ul. Wacława Moritza nie brakowało walki, ale najważniejsze było zebranie funduszy na wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Poznaliśmy nazwiska szczypiornistek nominowanych do Gladiatorów. W najważniejszej kategorii – zawodniczka sezonu, o tytuł powalczy Magda Balsam.

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował działalność Akademii Doskonałości w Anatomii Klinicznej. Młodzi specjaliści i rezydenci będą ćwiczyć umiejętności operacyjne w praktyce.

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg
NASZ PATRONAT/ZDJĘCIA
galeria

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg

Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium