Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

30 lipca 2022 r.
10:05

Cichy zabójca w brzuchu, przez którego pacjent może umrzeć w kilka minut. Lekarze wykryli 872 przypadki

1 1 A A
Pacjent, pan Roman (w środku) z lekarzami z lubelskiego SPSK 1: prof. Tomaszem Zubilewiczem i dr Tomaszem Pedowskim. Na zdjęciu w ramce brzuch z widocznym tętniakiem oraz podczas operacji
Pacjent, pan Roman (w środku) z lekarzami z lubelskiego SPSK 1: prof. Tomaszem Zubilewiczem i dr Tomaszem Pedowskim. Na zdjęciu w ramce brzuch z widocznym tętniakiem oraz podczas operacji (fot. Paweł Buczkowski)

Częściej spotyka mężczyzn niż kobiety. Często nie daje żadnych dolegliwości, a kiedy już się pojawiają, to może być za późno i chory umiera nawet w ciągu kilku minut – tak o tętniaku aorty brzusznej mówią lekarze. Lubelscy naukowcy podsumowali badania przesiewowe, które prowadzono w całej Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przez lekarza rodzinnego zostałem skierowany do szpitala, bo miałem złe wyniki krwi. Trafiłem tutaj z podejrzeniem zatoru płucnego. Ale okazało się, że to nie jest to. Zrobiono mi USG brzucha i tam niestety wyszło, że mam dosyć duży balon i dwa mniejsze – opowiada pan Roman, 79-latek z Lublina, który w operację usunięcia tętniaka aorty brzusznej przeszedł w 2018 roku. Jak czuje się dzisiaj? – Nie czuję żadnych dolegliwości. Chodzę od czasu do czasu na kontrolę, balon jest coraz mniejszy. Oby tak dalej – opowiada pacjent, który o swoim przypadku opowiedział po to, żeby zachęcić do badań inne osoby.

Jako przestrogę podaje osobiście znany mu przypadek. – Młodszy ode mnie mąż mojej siostry niestety zmarł. Nie poddał się operacji, uważał, że nic mu nie dolega, bo tego się nie czuje, i pękł mu ten tętniak. Nie był wtedy w Lublinie, więc niestety nie dostał też natychmiastowej opieki lekarskiej – opowiada pan Roman.

Lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK Nr 1 w Lublinie podsumowali w piątek koordynowany przez nich ogólnopolski program badań przesiewowych tętniaka aorty brzusznej. Przez trzy lata przebadano ponad 20 tysięcy Polaków.

– Badanie profilaktyczne jest zupełnie bezbolesne. Trwa 5 minut, używa się do niego sondy aparatu ultrasonograficznego. Badamy średnicę aorty i średnicę tętnic biodrowych. W ten sposób możemy uratować człowiekowi życie – mówi prof. Tomasz Zubilewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii SPSK 1 w Lublinie.

W badaniach przesiewowych oprócz lekarzy z Lublina wzięli udział medycy z całej Polski. – Pomysł ma kapitalne znaczenie dla uświadamiania i edukacji zarówno chorych jak i lekarzy co do bardzo poważnej patologii, jaką jest tętniak aorty brzusznej – uważa prof. Dariusz Jańczak z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tętniak aorty brzusznej. Wideo: SPSK 1 w Lublinie

Dzięki badaniom wykryto 872 tętniaki aorty brzusznej, w tym 191 u kobiet i 681 u mężczyzn. Średnia wykrywalność wyniosła 4,31 proc. W woj. lubelskim nawet jeszcze więcej, bo na 1387 badań znaleziono 108 tętniaków (7,78 proc.). Średnia wieku pacjentów, u których je wykryto to 73 lata.

– Łatwo sobie policzyć jak olbrzymia jest grupa pacjentów, którzy nie wiedzą o tym, że mają w brzuchu cichego zabójcę, który nie daje dolegliwości, a w każdej chwili może eksplodować i doprowadzić do śmieci – dodaje prof. Dariusz Jańczak.

Wśród osób, u których wykryto tętniaka bardzo wiele z nich miało również takie choroby współistniejące jak nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, czy chorobę niedokrwienną serca. Często osoby te, to również palacze.

– Eliminacja tych czynników ryzyka zmniejsza zagrożenie powstania tętniaka – przestrzega prof. Zubilewicz. – Zdarza się też rodzinne występowanie tętniaków. Operujemy pacjenta a za rok, czy za dwa, okazuje się, że jego brat w wieku ponad 65 lat również go posiada. Dlatego w rodzinie, gdzie taki tętniak wystąpił, warto wykonać takie badanie – dodaje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium