Skąd się wziął koronawirus? Czy picie ciepłej wody wypłucze koronawirusa z organizmu? - Polska Akademia Nauk otrzymuje wiele pytań w sprawie pandemii - czytamy na stronie instytucji. Dlatego PAN, razem z ekspertami, odpowiada na te najczęściej zadawane.
Odpowiedzi na pytania przygotowali: dr hab. Edyta Paradowska, Instytut Biologii Medycznej PAN w Łodzi oraz dr hab. Egbert Piasecki, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu. Natomiast konsultantką była prof. dr hab. Brygida Knysz, Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Pytania zadawane PAN dotyczą, między innymi, pochodzenia koronawirusa.
- Analizy materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 wykazały, że wirus powstał w sposób naturalny i nie jest wynikiem manipulacji genetycznych. Przy pojawieniu się każdego nowego wirusa rozlegały się głosy, że stworzył go człowiek. Jak dotąd nigdy nie zyskało to potwierdzenia, a wykonywane w kolejnych latach badania uprawdopodobniały naturalne pochodzenie - czytamy w odpowiedzi.
Poszukiwano także informacji, jak uchronić się albo zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Ludzie pytali o noszenie maseczek i gogli ochronnych, używanie lamp UV czy picie ciepłej wody.
Wątpliwości wzbudzały także kwestie stosowania leków oraz szczepień. "Czy w czasie epidemii powinno się szczepić dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień?"
- Tak, z zachowaniem podstawowych środków ostrożności i po konsultacjach z lekarzem. Warto rozważyć niewielkie przesunięcie w czasie terminu szczepienia. Dzieci są wrażliwe na zakażenie koronawirusem, ale na szczęście przechodzą infekcję łagodnie lub bezobjawowo. Szczepieniom poddajemy wyłącznie dzieci zdrowe, które nie miały kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Należy pamiętać, że choroby, przed którymi mają chronić szczepionki z kalendarza szczepień, nie przestają zagrażać w okresie pandemii koronawirusa - czytamy w odpowiedzi.
Eksperci przewidują, że zakończenie epidemii koronawirusa to prawdopodobnie kwestia miesięcy, a nie tygodni.
Tekst na stronie PAN ma być aktualizowany na bieżąco, bo ciągle pojawiają się nowe pytania. Znajdziecie go tutaj.