Coraz więcej osób wychodzi z pracy ze zmęczonymi, zaczerwienionymi oczami. Obwiniają o to światło jarzeniówek i komputery.
Wpływ tych trzech czynników na oczy jest udowodniony
Światło jarzeniówek niektóre osoby uczula, a klimatyzacja wszystkim wysusza gałkę oczną. Komputer także powoduje zmęczenie oczu.
- Siedzę przed komputerem w pracy, ale przychodzę do domu i też mnie podkusi żeby zerknąć na naszą klasę albo pogadać z koleżankami - nie ukrywa pani Anna. - Kiedy się kładę, to już mam tak obolałe oczy, że powinnam zrobić sobie kompres. Ale wtedy jest późno, więc myślę tylko o spaniu.
Dlaczego męczy
- Komputer na pewno męczy - mówi dr Andrzej Pałysewicz, specjalista chorób oczu z Gabinetu Okulistycznego At-vision w Lublinie. - Patrzymy na stałą odległość i pod stałym kątem, nie mamy możliwości akomodowania, mięśnie nie pracują, oko sześć razy rzadziej mruga niż normalnie, skupiamy nienaturalnie wzrok na bliskim planie.
Promieniowanie monitora niszczy naturalną jonizację powietrza. Powietrze staje się suche i pełne drobinek kurzu. Gałka oczna nie jest nawilżana dlatego, że rzadziej mrugamy, staje się sucha, obolała, zaczerwieniona. Oczy są zmęczone, wysuszone lub swędzą, łzawią, reagują alergicznie.
- Dochodzi do objawów podrażnienia oka - wyjaśnia doktor Pałysewicz. - Na nabłonku rogówki mogą nawet powstać mikroubytki.
Jak jest w pracy
Ocenia się, że ponad połowa stanowisk komputerowych w zakładach nie spełnia wszystkich wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy. Nawet, jeśli sprzęt jest nowoczesny, to z reguły jest on źle ustawiony. Monitor nie powinien stać naprzeciwko okna ani w jego tle bo światło razi oczy, odbija się od ekranu. Najlepiej, gdy stoi bokiem do okna. Odległości od twarzy powinna wynosić nie mniej niż 60 cm, a górna krawędź monitora musi znajdować się na wysokości oczu.
Nie pal przy komputerze papierosów bo dym dodatkowo podrażnia gałkę. Dobrze jest ustawić obok rośliny doniczkowe, które nieco neutralizują promieniowanie, a ich zieleń kojąco działa na wzrok. Pomieszczenie trzeba często wietrzyć, wycierać kurz, który przy stanowisku komputerowym szczególnie się zbiera.
Przy komputerze trzeba często mrugać, bo bez tego powieki nie mogą oczyszczać oczu z kurzu i rozprowadzać po nich łez, a więc nawilżać gałki.
3x20 = ochrona wzroku
Jak radzi doktor Andrzej Pałysewicz, powinno się stosować "3x20” czyli co 20 minut przez 20 sekund popatrzyć na odległość 20 stóp (ok. 6-7 metrów). To wyzwala odruch mrugania i pracę mięśni.
Jak się zachowywać przed monitorem
W czasie pracy warto stosować techniki odprężania oczu.
* Wyobraź sobie na ścianie ósemkę. Staraj się po niej wodzić oczami nie ruszając głową.
* Patrz w górę, w dół, w prawo, w lewo nie poruszając głową
* Patrz w sufit nie poruszając głową, później na wprost, wreszcie przenieś wzrok nisko w dół
* "Zataczaj” oczami duże koła - najpierw w lewo później w prawo
* Wstań od komputera i patrz na zieleń za oknem, albo na zieleń kwiatów doniczkowych. Zielony kolor uspokaja i odpręża
* Zrób masaż. Kciukiem i palcem wskazującym uciskaj nasadę nosa, a później masuj palcami wskazującymi miejsce między brwiami. Na zakończenie mrugaj przez minutę.
* Długopis wyciągnij przed siebie na wysokości oczu. Patrz na niego. Później zbliżaj go skupiając na nim wzrok. Odsuń znów. Ćwiczenie powtórz kilka razy.
* Zrób sobie wieczorem okład z 2 torebek herbaty albo ze świetlika
Ceny sztucznych łez
(bez konserwantów)
Artelac - opak. 30 szt. - 21 zł
Tears naturale - opak. 30 szt. - 58 zł
Biolan =- opak. 20 szt. - 26 zł
Homeoptic - 10 szt. - 16 zł
Hylo=comod (tez przy szkłach kontaktowych) opak. 27 zł
Alergo-comod - opak. - 10 zł
Euphrasiae (na bazie świetlika) - opak. 7,50 zł