Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

16 marca 2023 r.
17:31

Stara "Tepsa" przy ul. Chodźki to przeszłość. Zaglądamy do nowoczesnego laboratorium. Zdjęcia

Autor: Zdjęcie autora ask

1250 mkw., ponad 50 pracowników, 6 miejsc pobrań, ponad 200 (a w perspektywie ponad 400) pobrań dziennie i tysiące próbek, które każdego dnia przyjeżdżają nie tylko z województwa lubelskiego – tak najkrócej opisać można najnowocześniejsze laboratorium centralne Diagnostyka przy ul. Chodźki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Diagnostyka to działająca od ponad 20 lat ogólnopolska sieć medycznych laboratoriów diagnostycznych. Współpracuje ze szpitalami i innymi placówkami medycznymi oraz robi badania dla klientów indywidualnych: tych płacących z własnej kieszeni i tych „na NFZ”.

Wszystkim oferuje ponad 3 tys. różnych badań. Tylko w ubiegłym roku laboratoria sieci przebadały w sumie ponad 125 milionów próbek dla ok. 20 milionów pacjentów.

W województwie lubelskim firma pojawiła się w 2008 r. Dziś prowadzi tu 6 laboratoriów, m.in. w Zamościu i w Rykach oraz 42 punkty pobrań. Do tej pory lubelska siedziba firmy mieściła się przy ulicy Wigilijnej 12. Ponieważ okazała się już za mała, została przeniesiona do nowej siedziby przy ulicy Chodźki. Znajduje się w niej nowe laboratorium centralnego lubelskiego oddziału sieci, ale zanim o nim powiemy, dodajmy, że mieści się przy nim punkt pobrań.

– To największy punkt pobrań Diagnostyki w całej Polsce. Powierzchniowo nigdzie nie mamy tak dobrych warunków. Ten punkt to super komfortowa poczekalnia przystosowana m.in. dla matek karmiących, kobiet w ciąży oraz osób z niepełnosprawnościami – mówi Sławomir Gadomski, dyrektor regionu centralno-wschodniego Diagnostyka SA.

Punkt przy Chodźki to jednak przede wszystkim laboratorium, w którym znajdują się pracownie analityki ogólnej, biochemii i immunochemii, hematologii z koagulologią (procesy krzepnięcia krwi) oraz alergologii. O tej ostatniej za chwilę.

Joanna Paruch kierowniczka laboratorium godzinami może mówić o nowoczesnych urządzeniach, które nam pokazuje i tym jak one działają. Podkreśla rolę automatyzacji i możliwości szybszego wykonywania badań dzięki informatyzacji procesu pracy. Z dumą mówi też, że jeszcze w tym roku wszystkie urządzenia w laboratorium mają być spięte w pełni zautomatyzowaną linię technologiczną. Jednym słowem probówki będą jeździły torami, w wagonikach. Ograniczona zostanie więc praca ludzi, którzy nie będą ich już przenosić.

– Ale to nie oznacza, że praca człowieka nie będzie konieczna. Bardzo dobry diagnosta zawsze będzie potrzebny w laboratorium. Trzeba przecież wykonać kontrolę wewnętrzną i sprawdzić poprawność pracy analizatora. Przy patologicznych wynikach manualnie wykonywane są też rozmazy hematologiczne – podkreśla Paruch.

– Wchodzimy w sztuczną inteligencję i obrazowanie cyfrowe ale są momenty, gdy mikroskop i wieloletnie doświadczenie oraz kompetencja diagnostów są niezbędne – mówi z mocą Gadomski.

Automatyzacja to nie jedyny plan Diagnostyki przy Chodźki. 1 kwietnia przyszłego roku zostanie uruchomiona pracownia mikrobiologii wraz z pracownią biologii molekularnej. Zanim to jednak nastąpi, największą dumą są badania alergologiczne. Do Lublina próbki przyjeżdżają z wielu miast, bo tu wykonywanych jest około 20 różnych paneli alergologicznych oraz test ALEX - panel alergenów molekularnych wykrywający wszystkie istotne źródła uczulenia dla około 300. alergenów.

– Oprócz badania wszystkich istotnych źródeł uczulenia system wykrywa też wiązania krzyżowe, co jest niezwykle istotne dla lekarzy. To nasza perełka! – podkreśla Joanna Paruch.

Żeby laboratorium mogło działać, do każdego z urządzeń musi być doprowadzona woda. Jak mówią diagności, lubelska woda jest „trudna”. Dlatego w Diagnostyce dostarczana jest ona ze znajdujących się w sąsiednim pomieszczeniu olbrzymich stacji z filtrami. Na ścianie znajduje się panel, na którym wyświetla się zielne światło pokazujące, czy stacja pracuje w sposób prawidłowy. Gdyby działo się coś złego, zapali się żółte i czerwone. Rozwiązany jest też możliwy brak prądu. Gdyby tak się stało, system analityczny zostanie podtrzymany przez co najmniej godzinę. Ale przewidziano nie tylko to. Pod uwagę wzięto także to, że lekarze po otrzymaniu wyników badań pacjentów będą chcieli pogłębić diagnostykę. Dlatego przebadane już próbki są archiwizowane przez 3 dni. Jeśli trzeba zrobić kolejne badania, to można je zlecić bez konieczności ponownego pobrania.

– Np. gdy mamy podwyższoną glukozę to lekarz z tej samej archiwizowanej próbki może zlecić dodatkowe badania np. przeciwciała w kierunku chorób autoimmunologicznych odpowiadających za cukrzyce – tłumaczy kierownik laboratorium.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium